Skip to main content

Jak reklamować swoją firmę w internecie?

Reklama internetowa to obecnie najlepszy sposób na dotarcie do grupy docelowej i potencjalnych klientów. Przedsiębiorcy mogą dobrać strategie sprzedaży dostosowane do danej branży, np. poprzez reklamy internetowe w mediach społecznościowych lub optymalizację na stronie internetowej.  Działania marketingowe muszą być przy tym dokładnie przemyślane, ponieważ tylko taka promocja dobrze wpłynie na wizerunek firmy. Jakie są zatem liczne sposoby na reklamy internetowe, które pozwolą ci dotrzeć do twoich potencjalnych klientów?

Jak reklamować swoją firmę w Internecie?

Reklama w internecie – sprawdzone sposoby

Marketing internetowy rozwija się właściwie od momentu, kiedy korzystanie z internetu stało się szeroko dostępnym zjawiskiem. Obecnie większość użytkowników sieci może być więc potencjalnym klientem sklepu internetowego lub internautom, który jest zainteresowany w treści na stronie.

Do najskuteczniejszych technik marketingowych zalicza się m.in. content marketing, reklama w różnych mediach społecznościowych (szczególnie na Facebooku, Instagrami i Linkedlin), reklamy w sieci reklamowej Google AdWords, influencer marketing, marketing wirusowy oraz pozycjonowanie, czyli szereg działań, który ma na celu poprawę pozycji w wynikach organicznych. Każda z wymienionych metod może być skutecznym bodźcem dla twojej firmy, jednak przed rozpoczęciem działań reklamowych warto przemyśleć, jaka opcja będzie najlepsza przy posiadanym budżecie, ponieważ rynek reklamy internetowej oferuje wiele możliwości dla każdego przedsiębiorcy.

Pozycjonowanie stron internetowych – jak poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania?

Prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem na promocje firmy w internecie jest pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach internetowych. Pod pozycjonowaniem strony rozumie się szereg działań optymalizacyjnych na stronie (tzw. SEO on-page) i działań poza stroną (tzw. SEO off-page). Celem pozycjonowania jest poprawa świadomości marki wśród internautów oraz poprawa pozycji strony w wynikach organicznych wyszukiwania w Google.

Pozycjonowanie stron obejmuje zazwyczaj m.in. marketing treści, czyli publikowanie wartościowych i unikalnych artykułów, wykorzystywanie słów kluczowych w nagłówkach i artykułach, optymalizacja strony oraz dbanie o jej responsywność pod urządzenia mobilne. Pozycjonowanie stron internetowych zazwyczaj zajmuje od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, jednak w dłuższej perspektywie czasowej pozwala na zwiększenie ruchu na stronie bez konieczności stałego inwestowania w reklamy.

Jak reklamować swoją firmę w Internecie?

Pozycjonowanie sklepów internetowych

W przypadku pozycjonowania sklepów internetowych trzeba pamiętać, że przy sprzedaży online ma się jeszcze bardziej bezpośrednią interakcję z potencjalnymi klientami. Marketing internetowy przy promocji sklepów internetowych wyróżnia się koniecznością odpowiedniego doboru słów kluczowych. Z racji bardzo dużej konkurencji, dobrym pomysłem może być zawężenie naszej grupy docelowej i pozycjonowanie pod frazy mniej konkurencyjne. Pozycjonowanie sklepów intenretowych, szczególnie na początku promocji strony, warto połączyć z reklamą w mediach społecznościowych (na Facebooku i Instagramie).

Content marketing

Content marketing w tłumaczeniu na język polski to marketing treści, czyli jedna z najpowszechniej stosowanych strategii marketingowych. Wykorzystuje się ją w celu dotarcia do nowej grupy potencjalnych klientów i czytelników strony oraz do poprawy widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google.

Content marketing nie jest jednostronnym przekazem reklamowym, ale przedsięwzięciem, które ma doprowadzić do budowania długotrwałych i intensywnych, z czasem opartych na emocjach relacji z wybraną grupą klientów. Do najważniejszych elementów matketingu treści należy pisanie i regularna publikacja interesujących i unikalnych artykułów i opisów produktów w przypadku sklepów internetowych oraz budowanie zaangażowania i lojalności czytelników.

Czym jeszcze jest Content Marketing?

Co ważne, content marketing obejmuje nie tylko artykuły, ale również innego rodzaju treści jak np. filmiki, webinary, prezentacje multimedialne oraz grafiki. W ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem cieszą się właśnie filmiki i inne interaktywne treści. Skuteczną strategią promocyjną jest także wysyłanie newsletterów. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że takie wiadomości nie powinny zawierać tylko treści reklamowych, ale raczej interesujące wiadomości lub porady.

img-4

Link building – o czym pamiętać w marketingu internetowym?

Ważnym elementem content marketingu jest również tzw. link building, który również pomaga dotrzeć do potencjalnych klientów. Proces linkowania zewnętrznego jest zbiorem działań realizowanych w ramach pozycjonowania stron. Celem jest „zdobycie” linków zewnętrznych do twojej strony. Koniecznie trzeba przy tym zwracać uwagę na jakość strony docelowej, ponieważ od tego zależy jakość twoich potencjalnych klientów i korzyść dla witryny pod względem pozycjonowania w Google.

Sposobem na zdobycie wartościowych linków są także tzw. linki sponsorowane. Nazwa „linki sponsorowane” bardzo dokładnie opisuje sposób, w jaki są zdobywane – właściciel jednej strony płaci agencji lub bezpośrednio właścicielowi innej strony za to, że ten umieści linki sponsorowane do witryny zamawiającego na swojej stronie. W ten sposób twoja strona internetowa może bardzo szybko podnieść się w wynikach wyszukiwania Google.

Marketing internetowy – Google AdWords

Reklama internetowa wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z Google AdWords, które obecnie nazywają się reklamy Google Ads. Google AdWords to system reklamowy firmy Google umożliwiający wyświetlanie reklam różnego rodzaju (np. reklama kontekstowa, reklama produktowa, reklama graficzna, banery reklamowe, reklama tekstowa, a także product listing ads) w sieci reklamowej Google Display Network (na stronach internetowych) oraz reklamy wideo na YouTube.

Skuteczność reklamy w Google AdWords zależy od wielu czynników. Najważniejszymi z nich są m.in. autorytet strony, konkurencyjność słów kluczowych i formy reklamy internetowej. Od podobnych czynników zależy również koszt reklamy. Warto przy tym pamiętać, że reklamy produktowe i reklamy graficzne zazwyczaj są nieco droższe niż reklamy tekstowe. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że reklama konkretnych produktów sprawia, że potencjalny klient może od razu przejść do zakupu. Dzięki takim narzędziom jak np. Google Ads Planner, każdy może śledzić, jak skuteczny jest przekaz reklamowy, ile dokładnie kosztuje reklama oraz czy ta forma reklamy internetowej jest skuteczna dla konkretnej firmy i branży.

Reklama w mediach społecznościowych

Marketing internetowy to także media społecznościowe, ponieważ umożliwiają one bardzo wiele sposobów na dotarcie do potencjalnych odbiorców. Reklama w mediach społecznościowych jest możliwa na praktycznie wszystkich portalach społecznościowych. Kampanie reklamowe najczęściej przeprowadza się na Facebooku i Instagramie. Marketing w mediach społecznościowych jest bardzo skuteczna, ponieważ dzięki zaawansowanym możliwościom reklamy, można dotrzeć do prawie każdej grupy docelowej. Reklama na Instagramie jest dostępna w różnych wersjach.

Rodzaje reklam na Instagramie

Najpopularniejszymi są m.in. brand awareness – budowanie świadomości marki, traffic – zwiększenie ruchu na stronie, reach – zwiększenie zasięgów, ppp installs – reklama ma zachęcić do instalacji aplikacji, engagement – zaangażowanie użytkowników, lead generation – pozyskanie nowych potencjalnych klientów i conversions. Instagram jest również dobrym miejscem na kampanie reklamowe we współpracy z influencerami.

Influencer marketing

Influencer Marketing to wszelkie działania marketingowe opierające się na współpracy firmy z influencerem (influencer jest pośrednikiem między naszą marką, a konsumentem). Influencer to osoba prowadząca w Internecie różnego rodzaju działania i uzyskująca w związku z tym większą lub mniejszą popularność wśród swoich odbiorców. Influencerami są najczęściej vlogerzy, blogerzy i streamery.
Współpraca z influencerami może być bardzo pomocna w marketingu internetwym, ponieważ takie osoby mają duży wpływ na opinie i zachowanie swoich odbiorców. Mogą dzięki temu zachęcić ich do zapoznania się z naszą marką i zakupem produktów. Działania reklamowe w ramach influencer marketingu mogą obejmować np. zdjęcia z produktem, blogi, opisy oraz filmiki. Niewątpliwie reklama w internecie z influencerami sprawdzaa się doskonale, kiedy grupą docelową jest młodzież.

Reklamy Facebook Ads – jak dotrzeć do potencjalnych klientów?

Efektywnym sposobem na promocję twojej witryny i twojej firmy jest przeprowadzenie kampanii reklamowej na Facebooku. Na tym portalu każdy może znaleźć swoich klientów, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani w ofercie. Największymi zaletami promocji strony internetowej lub sklepu na Facebooku jest możliwość bardzo dokładnego targetowania oraz szeroki wybór rodzajów reklam.

Jak wykorzystać reklamy na Facebooku?

Dostępne rodzaje reklam to np. Reklama w formie obrazu, kolekcje (wyświetlają się na urządzeniach mobilnych), karuzela, pokaz slajdów, materiał błyskawiczny (Kanwa), reklama wideo, forma „Pozyskiwanie kontaktów”. Jeżeli chodzi o temat marketingu internetowego, to reklama na Facebooku wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ daje ogromne możliwości w kwestii targetowania i wyboru grupy odbiorców, którzy będą wiedzieć reklamy. Przy ustawianiu reklam można wybrać m.in. wiek i płeć odbiorców, ich zainteresowania, miejsce zamieszkania, zawód lub edukację. Można również wykorzystać dane o grupie potencjalnych klientów, którzy w innym miejscu nawiązały relacje z naszą firmą (np. poprzez wykorzystanie piksel Facebooka).

Marketing szeptany

Marketing szeptany (Buzz marketing) polega na dotarcie do potencjalnych klientów przez promocję na różnych forach internetowych, blogach oraz innych stronach dostępnych w internecie, gdzie można umieścić komentarz. Marketing szeptany może być prowadzony poprzez pracownika firmy lub założyciela marki, lub niejawnie, poprzez zwykłe konta użytkowników (czasem fikcyjne, stworzone specjalnie na potrzeby działań marketingu szeptanego). Nie można przy tym zapominać, że marketing szeptany nie może przypominać spamu, ponieważ taka strategia z całą pewnością nie przynieście pozytywnych efektów dla promocji marki w internecie.

Marketing wirusowy – skuteczna reklama w internecie

Marketing wirusowy, czyli viral marketing, to strategia marketingowa, która pozwala na bardzo szybkie zwiększenie świadomości o oferowanym produkcie i marce w internecie wśród potencjalnych klientów. Polega na zaciekawieniu lub rozbawieniu internautów, którzy następnie sami zaczynają „dzielić się” video, zdjęciem lub postem na blogu. Minusem tej techniki jest tylko to, że tak naprawdę nie ma określonego sposobu na stworzenie treści, która ze 100% pewnością stanie się „wirusową” – wszystko zależy od gustu i reakcji odbiorców. Czasem decydującym faktorem jest czysty przypadek.

Reklama w internecie, czy w mediach tradycyjnych?

Każdy przedsiębiorca, który chce zwiększyć sprzedaż, mierzy się z trudnym dylematem: czy lepiej szukać swoich klientów za pomocą mediów tradycyjnych, czy raczej wykorzystać marketing internetowy? Co prawda dużo zależy od branży i specyfiki twojej firmy, jednak niemal w każdym przypadku lepszym rozwiązaniem dla dotarcia do potencjalnych klientów jest dziś marketing w internecie. Większość potencjalnych klientów twojej firmy, którzy mogą odwiedzić stronę internetową, znacznie częściej korzysta z internetu do poszukiwania usługodawcy lub produktów, niż np. z telewizji lub radia. Działania marketingowe w mediach społecznościowych oraz pozycjonowanie strony internetowej są więc znacznie skuteczniejsze niż promocja w mediach tradycyjnych.

Reklama w internecie to skuteczny sposób na to, aby dotrzeć do swojej grupy docelowej. Skuteczne techniki marketingowe sprawiają, że niemal wszystkie strony internetowe mogą znaleźć się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania w Google.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu