Skip to main content

Jak przyspieszyć stronę internetową?

Jeśli prowadzimy własną stronę internetową, zwykle staramy się o to, aby miała ona konkurencyjną strukturę, wyczerpujące treści, jak i właściwą strategię budowania linków. Nie zawsze jednak mamy szansę znaleźć się w wynikach TOP20 czy też TOP20. Być może nawet generujemy spory ruch organiczny, niemniej jednak Google Analytics ciągle zaskakuje nas wysokim procentem w zakresie współczynnika odrzuceń.

Problem może pojawiać się tam, gdzie najmniej się go spodziewamy. Użytkownicy, jak i potencjalni klienci są na ogół bardzo niecierpliwi, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na szybkość, z jaką ładuje się nasza witryna. Jeśli nasza strona internetowa ładuje się dłuższy czas, aniżeli 3 sekundy, z każdą kolejną sekundą rośnie szansa na zupełny spadek zainteresowania ze strony użytkowników. W poniższym artykule opiszemy kilka niezbędnych wskazówkę, które będą pomocne w przyspieszeniu strony internetowej. Pokażą, jak podejść do tematu i sprawić, aby witryna działała dużo szybciej, aniżeli miało to miejsce dotychczas.

Jak przyspieszyć stronę internetową?

Szybkość ładowania strony – czym właściwie jest?

Czas, z jakim ładuje się dana strona internetowa to czas pomiędzy wpisaniem właściwego jej adresu albo też kliknięciem w odpowiedni link, a zupełnym wczytaniem witryny w oknie przeglądarki. Szybkość wczytywania witryn zależna jest od wielu różnych czynników. Warto wymienić tutaj te najbardziej istotne: optymalizację strony, rozmiar obrazów, optymalizację kodu strony, lokalizację i szybkość serwerów, na których umieszczona jest witryna, czy też liczbę skryptów, które musi wczytywać przeglądarka. Im dłuższy będzie czas wczytywania witryny, tym dla nas gorzej, a przede wszystkim dla konwersji strony i użytkowników.

Chociaż szybkość, z jaką ładuje się strona internetowa, wbrew niedawnym przekonaniom, nie stanowi czynnika wpływającego na pozycjonowanie witryny, to jednakże zachowanie internautów – już ma. Dlatego też nie warto zdecydowanie zmuszać nikogo do oczekiwania i wykonać witrynę, która będzie się szybko ładowała i nie trzeba będzie na nią czekać.

Jak przyspieszyć stronę internetową?

Dlaczego warto przyspieszyć witrynę internetową?

Poza oczywistym plusem, jakim jest zadowolenie użytkowników, przyspieszenie ładowania witryny internetowej przynosi nam dodatkowe zalety.

Poprawienie sytuacji w Google – prędkość z jaką ładuje się strona internetowa, jest jednym spośród wielu różnych czynników rankingowych Google, który ma bezpośredni wpływ na pozycję witryny internetowej. Najbardziej przydatnymi użytkownikami są ci, którzy w ogóle nie wyjdą z naszej strony internetowej. Całkowite załadowanie się witryny w jak najkrótszym czasie to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na ocenę użyteczności i wiarygodności strony.

Quality Score – jeśli prowadzimy obecnie, albo też zaplanowaliśmy prowadzenie kampanii Google Ads, nie możemy zapominać o wynikach jakości, które decydują jak dużo zapłacimy za reklamę, jak i czy będziemy nad konkurencyjnymi reklamami. Im lepsza kondycja naszej witryny internetowej, tym większe nasze szanse na skuteczność zastosowanej kampanii.

Indeksacja witryny dokonywana przez roboty Google – szybsze ładowanie się witryny doceniają także roboty Google, które skuteczniej crawlują, jak i indeksują strony internetowe mające lepszą kondycję.

Jak przyspieszyć stronę internetową?

Jak wykonać test szybkości witryny internetowej?

Niewątpliwie, mówiąc test, nie mamy tutaj na myśli wypełniania żadnego typu formularzy, ani też udzielania odpowiedzi na zadawane pytania. Wbrew temu, co może się nam wydawać, testy szybkości stron internetowych przedstawiają wyniki w dosyć intuicyjny sposób, pokazując nam co może być przyczyną powolnego ładowania się, jak i porady odnośnie skutecznego zażegnania takiego problemu. W internecie znajdziemy wiele darmowych testów szybkości stron internetowych, co jest zdecydowanie dodatkowym ułatwieniem.

Jak możemy poprawić szybkość, z jaką wczytywania jest strona internetowa?

Najłatwiejszym sposobem będzie tak zwane odchudzenie witryny internetowej, czyli zmniejszenie liczby danych, które muszą zostać pobrane, aby strona mogła się poprawnie wyświetlać. Pokażemy kilka sposobów, które pomogą w przyspieszeniu działania witryny internetowej i uchronią nas i naszych klientów przed niepotrzebnymi frustracjami i oczekiwaniem.

Niektóre spośród nich tyczą się działań wykonywanych na stronie i mogą też być związane z optymalizacją kodu (albo poszukiwania sposobu na jego właściwą i skuteczną optymalizację). Warto tutaj zaznaczyć, iż wszelkie wymienione aspekty zamykają się w znacznie szerszej tematyce optymalizacji witryny internetowej. Istnieje możliwość ładowania obrazów na stronach w sposób zupełnie automatyczny, dzięki czemu ich załadowanie zajmie znacznie mniej czasu. Niemniej jednak ciągle warto wykonać kilka czynności, celem przyspieszenia opisywanego procesu.

Formaty plików, które umożliwią nam przyspieszenie ładowania się witryny internetowej

Warto przemyśleć kwestię posiadania właściwego formatu obrazów. Najbardziej popularny jest na pewno jpg, który umożliwia zapisywanie grafik i zdjęć mających dobrą jakość (dzięki wykorzystaniu tak zwanej kompresji) i stosunkowo niewielką wagę. Jest to dosyć stratny format, czyli za sprawą kompresji jakaś część danych obrazu zostaje bezpowrotnie utracona, aby możliwie stało się zmniejszenie rozmiarów pliku.

Dokonując zapisu pliku w formacie jpg, mamy możliwość wybrania jego jakości, czyli tego jak dużo danych może być utraconych. Jakość między 50 a 70 umożliwia zachowanie równowagi między wglądem a rozmiarem obrazu. Powyżej jakości 70 obrazy robią się za duże i za długo będą się wczytywały.

PNG jest formatem bezstratnym i umożliwiającym zachowanie najlepszej możliwej jakości obrazów. Niestety z tego powodu obrazy zapisane w formacie PNG, nierzadko sporo ważą. Taki format za to bardzo dobrze sprawdza się w przypadku obrazów, które mają niewielką ilość barw, jak chociażby proste banery reklamowe czy logo. W takiego typu grafikach mamy możliwość uzyskania dobrej jakości, z uwzględnieniem niewielkiego rozmiaru pliku. Format PNG ma także dużą zaletę, gdyż mamy możliwość zapisywania w nim przezroczystości. Jeżeli zatem chcemy grafikę, której część ma pozostać przeźroczysta, od razu powinniśmy sięgnąć po format PNG. Jest to nierzadko wykorzystywana opcja podczas dodawania logotypów na witrynę internetową.

W wypadku plików zapisanych w formacie JPEG, taki efekt nie jest możliwy do osiągnięcia. Format PNG posiada dwa różne subformaty: PNG-8 i PNG-24. Różnią się one między sobą ilością barw, które może posiadać obraz. Do grafik czy też ornamentów, które mogą zostać zapisane jako krzywe, warto użyć formatu SVG (wektorowego). Wiele kreatorów stron obsługuje taki format, zatem mamy możliwość wykonania witryny internetowej w oparciu o projekt zrobiony w programach służących do makietowania i przyspieszenia ładowania się naszej strony.

Kompresja plików i obrazów, które znajdują się na witrynie internetowej

Wiele lat doświadczeń i setki poddanych analizie stron pokazały, iż niezwykle częstym elementem, który działa zdecydowanie na niekorzyść ładowania się strony internetowej są nieodpowiednio zoptymalizowane grafiki i obrazki.

Na co trzeba zwracać uwagę w czasie optymalizacji grafiki na stronie internetowej?

  • wymiary,
  • kompresja,
  • format.

Dla osób posiadających strony internetowej opierające się na WordPressie, optymalizacja grafiki jest bardzo łatwą sprawą. Wystarczy, iż zainstalujemy właściwe wtyczki i pozwolimy im, żeby wykonały to, w czym są przecież najlepsze. Poniżej wymieniamy klika wtyczek, które zostaną docenione przez każdego spośród użytkowników WordPressa:

  • EWWW Image Optimizer,
  • ShortPixel,
  • Compress PNG & JPG Images,
  • Optimus,
  • WP Smush.

Rozdzielczość obrazów, czyli mniejsze to również lżejsze (i do tego oczywiście szybsze)

Optymalizowanie obrazów na stronie internetowej powinno się rozpocząć od wybrania ich właściwego rozmiaru. Im więcej pikseli posiada zdjęcie (czyli – im większą posiada rozdzielczość), tym dłużej będzie zajmowało jego pobranie. Mało który spośród wyświetlaczy posiada rozdzielczość większą aniżeli 1920 na 1080 (tak zwane FullHD) czyli wrzucanie na witrynę obrazów mających większą rozdzielczość mija się kompletnie z celem.

Możemy pójść o krok dalej i dodać obrazy mające rozdzielczość maksymalną, czyli 1600 pikseli. Kolejną czynnością będzie dopasowanie właściwego rozmiaru grafiki na witrynie internetowej do ich celu. Zdjęcia znajdujące się w nagłówku artykułu czy też na całą szerokość witryny, mogą mieć 1600, albo nawet i 1900 pikseli rozdzielczości. Niemniej jednak obrazy, które zamieszczone zostały w bryle tekstu na blogu, mogą być nieco mniejsze (na przykład 800 pikseli), zaś grafika zawierająca logo nie musi mieć wcale sporej rozdzielczości. Najlepiej, aby obrazy miały mniej, aniżeli 100 KB rozmiaru.

Minifikacja plików HTML, CSS i JavaScript

Minifikacja plików brzmi dość specjalistycznie w przeciwieństwie na przykład do kompresji obrazów JPEG, niemniej jednak nie należy się sugerować tutaj nazewnictwem. Minifikacja plików to po prostu usuwanie z plików CSS, JavaScript i HTML niepotrzebnych elementów, gdzie można wymienić: tabulatory, komentarze, entery, czy spacje.

Zminifikowane pliki są na pewno dużo lżejsze, dzięki czemu pozwalają stronie internetowej ładować się znacznie szybciej. Jeśli samodzielne ,,grzebanie” w kodzie nie jest zaliczane do zakresu naszych ulubionych zajęć, bez problemu mamy możliwość wspomagania się wtyczkami, które wykonają taką czynność za nas.

Komprezja Brotli, Deflante i Gzip

Kompresja Brotli, Deflante albo Gzip służy kompresji bezstratnych plików na naszej witrynie. Dzięki takiemu zabiegowi zasoby, które trafiają na naszą stronę z serwera, są pomniejszane, co skraca znacząco czas załadowania się strony. Nazewnictwo sprzyja tutaj raczej negatywnym odczuciom, które związane są z tą metodą ulepszenia kondycji witryny. Kompresję Brotli, Deflante czy Gzip, włączymy po odnalezieniu pliku htaccess, który zlokalizowany jest zwykle w najważniejszym katalogu zawierającym pliki strony na serwerze, jak i umieszczeniu w nim jednego spośród dwóch kodów.

Hosting internetowy

Niestety problemy z powolnym ładowaniem się witryn internetowych, mogą także leżeć po stronie serwera WWW, na który się zdecydowaliśmy. Jeśli wybrany przez nas hosting WWW będzie wolny, witryna będzie również powolna.

W wypadku, kiedy dopiero zaplanowaliśmy start witryny internetowej, warto jest poświęcić nieco więcej czasu na poczet wybrania odpowiedniego hostingodawcy. Kierowanie się tutaj zasadą, kto pierwszy ten lepszy, może już na tym etapie spowodować kłopoty z funkcjonowaniem strony w przyszłości.

Jakimi aspektami powinniśmy się kierować w czasie dokonywania wyboru w zakresie idealnego dla naszej strony hostingu? Przede wszystkim powinniśmy zdecydować się na hosting, który działa na dyskach SSD, posiadających w ofercie dużo lepszą wydajność, aniżeli nośniki danych w wersji tradycyjnej. Drugi element, który może zostać okrzyknięty hostingowym ,,must have”, jest zdecydowanie zaoferowanie najnowszej wersji języka PHP.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu