Skip to main content

Branża meblarska

Rynek meblowy w naszym kraju obecnie przeżywa prawdziwy boom. Z raportu, który został opracowany przez KPMG odnośnie tej tematyki wynika jasno, iż w roku 2019 wartość sprzedanej produkcji wyniosła przeszło 60 mld złotych dla meblarskiego przemysłu właśnie na terenie naszego kraju. Wszyscy mający związek z omawianą branżą – nie tylko eksperci, ale i pracownicy dostrzegają prognozy na następne lata w bardzo kolorowych barwach. Przygotowano również wyliczenia szacunkowe, które jasno pokazują, iż jeśli ciągle tenże sektor gospodarki będzie zachowywał się dokładnie w taki sam sposób, to w kolejnym roku dobijemy do 70 mld złotych, albo i więcej.

Jak pozycjonować branże meblarską

Krajowy rynek meblowy i związany z nim potencjał

Krajowa branża meblowa odnotowuje stabilne wzrosty od przeszło 20 lat, co skutkuje wartością produkcji meblowej na poziomie 60 miliardów złotych w roku ubiegłym. Wyobraźmy sobie, jak duża jest to kwota pieniędzy. Jest to naprawdę gigantyczny potencjał dla przedsiębiorstw meblarskich, które zajmują się produkowaniem mebli i bardzo dobrze na tym wychodzą. Polska znajduje się na 4 miejscu w rankingach dotyczących liderów w zakresie produkcji mebli na całym świecie. Wyprzedzają nas tylko i wyłącznie Włochy, Niemcy, jak i Wielka Brytania.

Na dzień dzisiejszy w branży meblarskiej funkcjonuje ponad 25 tysięcy zarejestrowanych przedsiębiorstw, w których pracę znalazło ponad 150 tysięcy osób. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż firmy, którym udało się opanować rynek meblowy w naszym kraju to głównie mokro, jak i małe firmy, spośród których spora część funkcjonuje jako przedsiębiorstwa rodzinne. To zakłady, ale i firmy, które angażują do pracy różnorodne pokolenia, ale także co najbardziej istotne dzielą się swoim doświadczeniem i przekazują sobie nawzajem fachową wiedzę. Wszystkie te czynniki sprawiają, iż wytwarzane w Polsce meble są wyjątkowe, jak również doceniane w wielu zakątkach świata.

Jak pozycjonować branże meblarską

Największe firmy z branży meblarskiej w Polsce

AGATA

To prywatna spółka akcyjna, tylko i wyłącznie z polskim kapitałem, która zajmuje się prowadzeniem sieci wielkopowierzchniowych dekoracyjno-meblowych salonów w różnych miastach na terenie Polski. W ofercie tego przedsiębiorstwa znaleźć można kolekcje mebli do kuchni, jadalni, sypialni, pokoju dziennego, ale także duży wybór materacy, stołów i krzeseł od producentów krajowych i zagranicznych. Historia tej sieci zaczęła się w 1952 roku, w którym to doszło do powstania Bytomskiej Fabryki Mebli. W 1973 r. siedziba firmy została przeniesiona do miasta Katowice. Zmieniono przy tym również jej nazwę na Katowickie Fabryki Mebli Agata. 8 czerwca 1994 roku została ona jednoosobową spółką Skarbu Państwa, zaś nazwę zmieniono na Katowickie Przedsiębiorstwo Meblowe Agata S.A. Później spółkę sprywatyzowano.

BLACK RED WHITE

Firma ta działa na rynku polskim przeszło od 25 lat. Jest to największy producent rodziny, dystrybutor, jak i eksporter mebli oraz artykułów do wyposażenia wnętrz. Przedsiębiorstwo to założono w 1991 r. na bazie byłego Maszynowego Ośrodka Państwowego. W składzie Grupy Kapitałowej znajduje się BLACK RED WHITE S.A., jak i 19 spółek zależnych, w tym siedem polskich i dwanaście zagranicznych podmiotów. Działalność produkcyjną na rzecz omawianej grupy prowadzi się w 18 zakładach, które zlokalizowane są na terenie kraju, ale też za granicą. Firma w swoich własnych salonach i punktach partnerskich zajmuje się sprzedaż mebli do ogrodu, przedpokoju, biur, pokojów młodzieżowych i dziecięcych, kuchni, sypialni, jadalni, ale też do salonu.

DEBARO

W asortymencie przedsiębiorstwa DEBARO można znaleźć solidne, niepowtarzalne meble drewniane i ręcznie wykonane ozdoby w industrialnym albo skandynawskim stylu i loft według projektów przygotowanych przez właścicieli, jak również klientów. Drewno, z którego produkuje się skrzynie, skrzynki na wino, konsole, półki, stoliki, szafki, czy stoły jest poszukiwane z legalnych źródeł i rozbiórek wiekowych budynków, gdyż DEBARO wykonuje także meble z bardzo starego drewna. Warto mieć na uwadze, iż za każde drzewo wykorzystane celem wyprodukowania mebli przedsiębiorstwo zasądza 2 nowe na działkach, które przeznaczone zostały celem zalesienia.

Branża meblarska w Europie

ALF ITALIA

ALF ITALIA to firma meblowa z Włoch, która potrafi łączyć ze sobą włoski styl tradycyjny z nowoczesnością. Dzięki takiemu podejściu meble są bardzo funkcjonalne, a przy tym dopasowane praktycznie do każdego wnętrza. Misją przedsiębiorstwa stało się tworzenie prostych, a przy tym przełomowych zestawów, które bardzo dobrze wpasowują się w różnie przygotowane pomieszczenia.

ARIS Concept

ARIS Concept to głównie ciekawe, estetyczne meble stanowiące przepiękną ozdobę w każdym spośród wnętrz. Są wygodne i trwałe – chce się w nich spędzać swój wolny czas. Produkty firmy ARIS Concept odznaczają się wysoką jakością i oryginalnością, dzięki temu wzbudzają zainteresowanie architektów, jak i dekoratorów wnętrz, jak również osób, które chcą posiadać we własnym domu najlepszej klasy meble.

Bretz

Bretz jest niemiecką marką, która wyróżnia się niezwykle charakterystycznym, a przy tym nietypowym wyglądem. To firma mająca wieloletnią tradycję – to, co ją odróżnia od innych to głównie wykonywanie mebli handmade. Produkty pochodzące z tejże fabryki niemieckiej cechują się oryginalnością, jak również mają swój niepowtarzalny charakter. Bretz zajmuje się głównie produkowaniem łóżek, narożników, foteli, czy też sof.

Pozycjonowanie w branży meblarskiej – od czego zacząć?

Salony meblowe, które oferują produktu z przeznaczeniem na lokalny rynek, muszą przykładać uwagę do pozycjonowania z uwzględnieniem położenia geograficznego. Ponadto warto także przyjrzeć się dokładniej preferencją swoich klientów. Wiedza odnośnie tego, czego poszukują zwykle klienci umożliwia lepsze dopasowanie komunikatów i oferty produktowej. Rodacy na ogół szukają mebli dziecięcych. Bardzo często kupujemy je za pośrednictwem internetu. Jest to sygnał, iż warto zainwestować w efektywne pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Dużym plusem lokalnego pozycjonowania będzie fakt, iż nawet niewielkie przedsiębiorstwo może być konkurencją dla gigantów.

Jak zbudować strategię SEO, która umożliwia uzyskanie lokalnych klientów?

Poniżej kilka ważnych wskazówek:

  • Zbudowanie lokalnego link buildingu – umieszczanie niezwykle wartościowych treści, razem z linkami, które prowadzą do witryny, to jeden z najważniejszych kroków jakie warto jest zrobić. Lokalne serwisy i katalogi umożliwiają łatwe lokalizowanie firmy w świecie wirtualnym i realnym,
  • Wizytówka na Google Moja Firma – obecność danych na Google Moja Firma zdecydowanie poprawia naszą widoczność. Możliwości dodawania siedziby firmy na mapach Google ułatwiają geograficzne wyszukiwanie użytkowników. Sukcesywne dodawanie nowych treści, informacji i zdjęć pomaga w wypozycjonowaniu wizytówki, tak aby pojawiała się ona jak najczęściej w wynikach wyszukiwarek. Poza tym, jeśli chodzi o naszą wizytówkę Google, internauci mogą dodawać pod nią oceny,
  • Optymalizowanie witryny pod kątem SEO lokalnego – to zawsze zalecana opcja. W wypadku pozycjonowania lokalnego w branży meblowej istotne jest, ażeby skupiać się na monitoringu działalności konkurencji lokalnej. Regularne dokonywanie zmian może być pomocne w wyprzedzaniu jej o krok. Przewagę konkurencyjną zapewnia również właściwy dobór kluczowych słów lokalnych. Mogą to być chociażby słowa mające związek bezpośredni z produktem, które opatrzone zostaną nazwą miejscowości.

Long tail – czyli szerokie pozycjonowanie w branży meblowej

Celem osiągania lepszych efektów w zakresie działań SEO zalecane jest tworzenie tak zwanego szerokiego procesu pozycjonującego. Jest to działanie przeznaczone dla sklepów internetowych. Dzięki niemu możliwe staje się promowanie wybranych produktów w taki sposób, aby rzeczywiście zwiększyły konwersję.

Pozycjonowanie szerokie, nazywane inaczej pozycjonowaniem long-taile, polega przede wszystkim na wypozycjonowaniu fraz mających wysoką szczegółowość i niewielką konkurencyjność. W branży meblarskiej sprawdza się zdecydowanie reguła, iż klienci, którzy szukają konkretów i są zdecydowani, chętniej zakupią wybrany produkt i przyniosą większe dochody.

Kanibalizacja słów kluczowych i jej wpływ na pozycje w wyszukiwarkach

Branża meblarska a działania pozycjonujące za granicą

Producenci, którzy stawiają na przyszłą ekspansję na zagraniczne rynki winni pamiętać przede wszystkim o kilku bardzo istotnych zasadach. Nierzadko dobry produkt nie potrafi się sam obronić. Potrzeba działań i promocji, które sprawią, iż klienci dostrzega nas w natłoku wielu innych firm z podobnymi ofertami.

W procesie mającym na celu pozycjonowanie celem pozyskiwania zagranicznych klientów, istotne są szczegóły. Warto zwracać na nie zawsze uwagę, zanim rozpocznie się wdrażanie strategii SEO. Poniżej kilka bardzo praktycznych wskazówek:

  • Domena krajowa – posiadanie adresu strony internetowej z końcówką .pl. może generować wiele problemów w zakresie pozycjonowania, które odbywa się poza granicami Polski. Jeżeli wiemy, iż nasza docelowa grupa jest za granicą, warto jest zadbać o posiadanie domeny wybranego kraju. Inną, zdecydowanie gorszą jeśli chodzi o SEO, kwestią są subdomeny i katalogi. Wersja językowa nie może być tłumaczona w sposób automatyczny. Błędy w zakresie stylistyki mogą nie tylko skutecznie odstraszyć klientów, ale także być odbierane jako mniej wartościowe przez roboty Google,
  • Rzetelne analizowanie rynku, na który mają docelowo trafić nasze produkty – zapoznanie się z wymogami rynku i klientów, do których chcemy trafić umożliwia lepsze zaplanowanie działań SEO. Jest to bardzo ważne, jeżeli przedsiębiorstwa za granicą od wielu lat wykorzystują pozycjonowanie (jak chociażby Wielka Brytania). Musimy liczyć się wówczas z dużo większą konkurencją,
  • Wybieranie właściwych wyszukiwarek celem pozycjonowania – na całym świecie istnieje wiele różnych przeglądarek. Chociaż w Europie, na ogół mamy do czynienia z Google, nie oznacza to wcale, iż sprawdza się ona wszędzie. Wśród innych znanych przeglądarek, warto jest wymienić: DuckDuckGo, Yandex, Yahoo, czy Bing. Każda z nich ma własne algorytmy dedykowane, co ma bezpośredni wpływ na działania SEO.

Przenalizujemy dzisiaj jedną z bardziej znanych marek – Black Red White .

img-5

Analiza ruchu w witrynie  :

senuto blackredwhite

Zrzut ekranu pochodzi z serwisu Senuto .

Warto zwrócić uwagę , że pozycjonowanie serwisu zaczęte w 2018 roku do dziś daje stabilne wyniki. Cały czas domena notuje przyrost pozycjonowanych fraz.

Z jakich fraz serwis uzyskuje ruch :

 

Keyword Volume
black red white 324000
brw 295000
meble kuchenne 101000
brw kuchnie 6900
meble black red white 14000
black red white kuchnie 4500
brw meble 24000
meble do salonu 43000
meble brw 14000
meble kuchenne black red white 2600
black red white 324000
black red white 324000
szafy przesuwne 16000
kuchnia 49000
wersalki 9500
black red white komody 6100
meble kuchenne brw 2600
kuchnie brw 2500
narożnik 32000
wersalka 18000
brw meble kuchenne 2800
kuchnie 20000
kuchnie black red white 1400
black and white 11000
komody 18000
szafy 16000
black red white szafy 4800

 

Analizując frazy z jakich generowany jest ruch można je tutaj podzielić na dwie grupy : 1 brand związany z nazwą własną firmy oraz frazy ogólne związane z asortymentem jaki jest oferowany klientom.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu