Skip to main content

Na temat marketingu internetowego wypowiadają się specjaliści z różnych branż. Aby dobrze zaprezentować swój biznes na stronie internetowej, trzeba koniecznie znać podstawowe zasady prezentacji w sieci. Technologie cyfrowe mogą skutecznie wspomagać tradycyjny, stacjonarny handel. Choć specjaliści od marketingu internetowego twierdzą, że można nawet podwoić lub potroić zyski, jeśli połączy się tradycyjną, stacjonarną sprzedaż ze skutecznym public relations.

Jak marketing internetowy wspomaga handlowców

Kreowanie pozytywnego wizerunku firmy podstawą marketingu w sieci

Klasyczny marketing internetowy składa się z wielu złożonych procesów. Jednym z ważniejszych elementów promocji jest social media marketing. Kładzie on nacisk na widoczność firmy w mediach społecznościowych. To właśnie z różnych kanałów komunikacji korzystają każdego dnia dotychczasowi i przyszli klienci firmy. Każdy właściciel sklepu lub zakładu usługowego, powinien bez problemu trafiać do swoich potencjalnych klientów. Korzystając z reklamy internetowej można łatwo i szybko przeprowadzić kampanię marketingową.

Strona www wyświetli się w czasie przeszukiwania Internetu. Do wykorzystania social media skłania się coraz większa liczba przedsiębiorców. Wiedzą oni dobrze, że strona internetowa to dopiero początek drogi. Aby dobrze funkcjonowała, konieczne są wszelkie działania, które zmierzają do zwiększenia widoczności firmy w przestrzeni cyfrowej. Prościej mówiąc, niezbędna jest reklama internetowa.

Jakie działania marketingowe dedykowane są dla przedsiębiorstw stacjonarnych?

Większość tradycyjnie działających sklepów i zakładów usługowych wykorzystuje obecnie media społecznościowe. Prezentacja biznesu w social mediach to podstawa w dzisiejszych czasach. Marketing społecznościowy jest niezwykle skuteczny. Bazuje bowiem na naturalnych relacjach międzyludzkich. Przykładowo, sklep może promować swoją stronę internetową wykorzystując instagram ads. To jedno z bardzo popularnych narzędzi , które pozwala trafić do konkretnej grupy docelowej. Innym rodzajem e marketingu są kampanie Google Adwords. Przedsiębiorstwa stacjonarne mogą także z powodzeniem wykorzystywać influencer marketing. Polega on na polecaniu sklepu lub konkretnej usługi przez znaną i lubianą osobę.

Jak marketing internetowy wspomaga handlowców

Influencer marketing sposobem na szybką promocję

W marketingu internetowym, podobnie, jak w tradycyjnej reklamie, liczą się znane twarze i nazwiska. Lubiani i popularni celebryci, bądź autorytety z danej dziedziny, mogą być olbrzymią dźwignią marketingu internetowego. W wynikach wyszukiwania pojawiają się często klikane nazwiska ulubionych gwiazd sceny lub ekranu. Wielu klientów wpisuje w wyszukiwarce google nazwisko swojego idola, a potem mogą pojawić się strony internetowe, które promuje dna osoba. Jednym z kanałów pozyskiwania klientów jest właśnie polecenie danej firmy przez znaną osobę. W ten sposób działa też marketing partnerski. Celebryci chętnie włączają się w kampanie reklamowe i nawet współtworzą konkretny produkt, który znacznie lepiej się sprzedaje.

O budowie stron internetowych słów kilka

Budowa strony internetowej ma priorytetowe znaczenie. Musi być przejżysta, prosta w obsłudze i atrakcyjna wizualnie. Skuteczny marketing obejmuje wszelkie działania, które pomagają zwiększyć sprzedaż, utrzymać klientów i zyskać nowych nabywców towarów lub usług. Popularny e marketing bez wątpienia poprawi wyniki finansowe sklepu albo zakładu usługowego. Dlatego tak ważne jest pozycjonowanie stron. Aby witryna wyświetlała się na początku, w wyszukiwarkach internetowych, strona www musi być odpowiednio skonstruowana. Za tą konstrukcję odpowiada poprawna optymalizacja. Na internetowym rynku liczą się ci gracze, którzy opanują do perfekcji zasady przygotowania słów kluczowych. To właśnie dzięki odpowiednio dobranym frazom strona www trafi do określonej grupy odbiorców.

Podstawowe zasady content marketingu

Trefne pozycjonowanie stron zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest dobór słów kluczowych. Kampanie reklamowe google ads bazują na lubianych i często wyszukiwanych frazach. W reklamie internetowej liczą się nie tylko filmy i zdjęcia, lecz przede wszystkim słowa kluczowe. Profesjonalny, poprawny stylistycznie i ortograficznie tekst szybciej pojawi się w wynikach wyszukiwania, niż artykuł z błędami i powtórzeniami. Jedną z ważniejszych zasad, jaką kieruje się content marketing jest poprawność stylistyczna, ortograficzna i merytoryczna. Aby trafić do potencjalnych klientów, warto przyjrzeć się preferencji algorytmu wyszukiwarki. Tak na prawdę od działania programów, obsługujących przeszukiwanie stron internetowych, zależy e marketing.

Planowanie tekstów w ramach content marketingu

Wśród specyficznych rodzajów reklamy internetowej mieści się także content marketing. Bazuje on na rzetelnych i spójnych treściach, tekstach eksperckich i opiniotwórczych. Klasyczny przykład zastosowania marketingu internetowego to tworzenie artykułów na specjalne zamówienie. Jeśli znana osoba lub ekspert z danej dziedziny napisze pozytywny tekst o danym produkcie, to z pewnością produkt ten zyska bardzo skuteczne działania promocyjne. Jeden dobry artykuł może krążyć w sieci w celu zwiększenia sprzedaży. Takie działania promocyjne marki prowadzone są np. przez koncerny farmaceutyczne. Do podstaw marketingu należy bowiem budowanie zaufania do konkretnej firmy lub marki. Często produkty są podobne i aby je sprzedać, trzeba wykorzystać różne zasady e marketingu.

Czym jest content marketing i jak efektywnie zbudować jego strategię?

Rodzaje treści na stronach internetowych

Trudno wyobrazić sobie działanie strony www bez teksów i odpowiednio dopasowanych treści. Zdjęcia i filmy to jedno, a artykuły sponsorowane to drugie, bardzo ważne elementy witryny. Dobór tekstów ma na celu opracowanie strategii reklamowej. Najlepiej, by adres strony internetowej wyświetlał się w początkowych akapitach tekstu sponsorowanego. Dlatego też modne stały się programy partnerskie. Polegają one na angażowaniu znanych osób i autorytetów z danej dziedziny w celu zwiększenia atrakcyjności strony www. Takie relacje partnersko – biznesowe bardzo chętnie wykorzystuje marketing internetowy.

Filmy i zdjęcia jako formy reklamy i promocji firmy

Jedną z ważniejszych dziedzin marketingu internetowego jest prezentacja filmów. To właśnie bardzo popularny video marketing. Wykorzystują go z chęcią media społecznościowe. Wystarczy, że znana i lubiana postać (np. aktorka, modelka lub piosenkarka), umieści na swoim profilu krótką relację z prezentacją produktu, a jego sprzedaż na pewno wzrośnie. Podobnie działa marketing mobilny. W telefonie komórkowym wyświetlają się ogłoszenia reklamowe. Wykorzystanie medium Internetu pomaga w ten sposób dotrzeć do odbiorców marketingu internetowego, czyli wszystkich obecnych i przyszłych klientów.

Czy marketing wirusowy jest skuteczny i jak go stosować?

O procesie marketingu wirusowego można przeczytać w wielu pismach branżowych. Wykorzystuje on w pierwszej kolejności mail marketing. Specjalnie spreparowane wiadomości rozsyłane są do wybranej grupy docelowej. W ten sposób e mail marketing pomaga zapamiętać konkretną markę, towar lub usługę. Odmianą takich działań promocyjnych jest bardzo lubiany viral marketing. Wystarczy, że jakaś znana postać nagra filmik z konkretnym towarem, produktem i wrzuci go do sieci. Filmik ten krąży w sieci i przekazywany jest głównie w social mediach. W ten sposób marketing wirusowy zyskuje zupełnie inne oblicze. Jeśli film się spodoba, zdobędzie wielu fanów. Na podobnej zasadzie działa buzz marketing. Innymi słowy to marketing szeptany. Dzięki poleceniu przedsiębiorca komunikuje się z potencjalnymi klientami. Informacja o konkretnej firmie przekazywana jest z ust do ust, firma staje się rozpoznawalna, a jej produkty, bądź też usługi, są chętniej zamawiane.

Jak marketing internetowy wspomaga handlowców

Informatyzacja społeczeństwa a rodzaje reklamy online

Dzięki postępującej informatyzacji społeczeństwa pojawiły się bardzo liczne rodzaje marketingu internetowego. Jednym z nich jest youtube marketing. Wiadomo, że wiele osób wręcz zarabia poprzez tworzenie chwytliwych filmików na You Tube. Poszczególne etapy kreowania promocji zakładają zarówno wykorzystanie artykułów sponsorowanych, jak i filmów informujących o danym produkcie. Zgodnie z marketingiem internetowym powinny iść także tradycyjne formy promocji, czyli np. banery reklamowe. Pełnią one nadal ważną rolę, zwłaszcza w przypadku firm stacjonarnych. Dobrze zaprojektowane banery reklamowe pomagają poprawić wizerunek przedsiębiorstwa i zachęcić klientów do skorzystania z oferty.

Indywidualnie skonstruowana reklama podstawą promocji

W marketingu internetowym bardzo ważna rolę odgrywa możliwość personalizacji przekazu. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że firma lub konkretny produkt muszą być spersonalizowane. Przykładowo produkty dla dzieci powinny być reklamowane w taki sposób, by zachęcić rodziców do zakupu. Są jeszcze inne przykłady zastosowania marketingu. Pomaga on ocieplić wizerunek firmy i wpisać go w docelowy krąg odbiorców. Takimi procesami personalizacji i ustalania grup docelowych odbiorców zajmuje się np. engine marketing. To wsparcie programów komputerowych dla działań promocyjnych. Każdą kampanię należy dokładnie przemyśleć i zaplanować. Kolejne działania wynikają z programu związanego z marketingiem internetowym.

Dobre praktyki w stosowaniu marketingu internetowego

Do znanych i chętnie wykorzystywanych praktyk marketingu internetowego należy zoptymalizowanie treści. Optymalizacja dotyczy wszelkich treści. Są to krótkie wpisy na stronach w social media oraz filmy klasyfikujące się jako video marketing. Trudno wyobrazić sobie dobrą i odnoszącą sukcesy kampanię bez google adwords. To właśnie wyszukiwarka światowego giganta cyfrowego ma najwięcej użytkowników. Pozostałe wyszukiwarki to zaledwie kilka procent udziału w całym rynku wyszukiwarek.

Dlatego google adwords to absolutny priorytet, jeśli chodzi o planowanie akcji promocyjnych w sieci. Na podobnej zasadzie działają inne programy pomagające wyszukiwanie i dopasowywanie fraz kluczowych. Social media w istotny sposób wpływają na pozycjonowanie stron. Dlatego też warto zadbać o wygląd stron w mediach społecznościowych. Wpisy nie muszą być długie, a raczej konkretne i ogólne. Ważne, by trafiały do jak największej liczby swoich potencjalnych klientów. Tu też należy jeszcze raz przypomnieć, jaką rolę odgrywa content marketing. Dobre i rzetelnie napisane teksty dostarczają czytelnikom sprawdzonych i ciekawych informacji i dzięki temu budują zaufanie do firmy i jej wyrobów.

Kilka mniej znanych faktów o digital marketingu

Wielu przedsiębiorców próbuje początkowo samodzielnie tworzyć marketing internetowy. Jednak jest to bardzo specyficzna branża. Z marketingiem internetowym wiąże się bardzo dużo profesjonalnych zawodów. Jednym z nich jest obsługa social media. Krótkie i treściwe wpisy na forach, na popularnych stronach w mediach społecznościowych, potrafią zwiększyć sprzedaż. Jednak muszą to być profesjonalne treści. Błędy ortograficzne, kopiowanie tekstów od innych autorów, to praktyki zakazane i na pewno takie, które nie służą promocji przedsiębiorstwa.

Dlatego marketing internetowy jest branżą stale stawiającą na rozwój. Trzeba być na bieżąco z licznymi programami, z wtyczkami i ulepszeniami. Osoby specjalizujące się w marketingu internetowym potrafią bardzo szybko i skutecznie zaprojektować pomyślną kampanię. Bardzo ważne jest także zaangażowanie znanych i lubianych osób.

To właśnie one tworzą programy partnerskie. Rozpoznawalne twarze i nazwiska są ważnym elementem promocji i wzmacniają jeszcze bardziej działania marketingowe. Wystarczy zaangażować jedną znaną osobę, by poprawić sprzedaż i jednocześnie wizerunek firmy. Nie zawsze trzeba wydawać duże pieniądze na marketing internetowy. W kampanii równie dobrze jest postawić na barter, czyli bezgotówkową wymianę. Często właśnie social media marketing honoruje takie bezgotówkowe płatności. W ramach barteru firma przekazuje swoje towary znanej osobie, a ta pokazuje je na swoich stronach i w postach pojawiających się na profilach w mediach społecznościowych. Taka promocja to bardzo powszechna forma zapłaty za reklamę w e marketingu.

Więcej ciekawych artykułów na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu