Skip to main content

Jak długo trwa pozycjonowanie stron? – dlaczego nie można liczyć na szybkie efekty SEO

Pozycjonowanie stron jest procesem długotrwałym, na pierwsze znaczące efekty trzeba czekać przynajmniej kilka miesięcy. Cierpliwość jest więc w pozycjonowaniu stron koniecznością – wiele czasu wymagają audyty strony i analizy wyników pozycjonowania, zdobywanie nowych linków zewnętrznych musi być natomiast powolne i ostrożne.

Na szybkie efekty nie można liczyć zwłaszcza w wypadku trudnych fraz, w segmentach rynku, w których występuje duża konkurencja. Skuteczność działań agencji SEO możemy jednak kontrolować dzięki dostarczanym przez nią comiesięcznym raportom – w SEO nie liczą się nagłe i oszałamiające skoki pozycji, ale jej stabilne i trwałe wzrosty. Dla każdej komercyjnej strony internetowej SEO to długofalowa, ale konieczna inwestycja.

pozycjonowanie stronLink building – zdobywanie linków zewnętrznych nie może być zbyt szybkie

Jednym z najważniejszych elementów pozycjonowania stron jest link building, który obok optymalizacji wewnętrznej strony w największym stopniu wpływa na pozycje w Google i pozostałych wyszukiwarkach (np. Bing). Główną zasadą bezpiecznego i zarazem skutecznego zdobywania linków zewnętrznych jest naśladowanie ich przyrostu w tempie naturalnym.  Naturalny przyrost linków jest oczywiście powolny – jednorazowe zdobycie wielu linków zewnętrznych jest zazwyczaj całkowicie nieskuteczne, a jeśli nawet przynosi ono efekty, to są one nietrwałe. Przyrost ilości linków powinien być stopniowy, ważny jest przy tym również ich prawidłowy dobór. Lepiej sprawdza się powolne zdobywanie mniejszej liczby linków, które są przy tym wysokiej jakości.

Jeszcze kilka lat temu istniała możliwość bardzo szybkiego „wbicia” podstrony do pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania, w tym tzw. google bombing. Dziś nie istnieje już taka możliwość. Bardzo szybkie pozycjonowanie strony za pomocą agresywnych technik SEO jest nadal stosowane, jest jednak przy tym bardzo niebezpieczne. Grozi trudnymi do wykrycia i usunięcia karami algorytmicznymi, a w przypadku najpoważniejszych wykroczeń przeciw zasadom Google karami nakładanymi bezpośrednio przez pracowników („ręczne działania”), łącznie z całkowitym usunięciem witryny z wyników wyszukiwania.

Skuteczność linków zewnętrznych jest trudna do oceny, na efekty musimy czekać często wiele tygodni. Do jej oceny konieczne są narzędzia analityczne, które stosunkowo powoli gromadzą dane, oraz zdobyte przez wieloletnią analizę działania algorytmu doświadczenia agencji SEO. Analizy utrudnia jednak fakt, że działanie algorytmów ulegają częstym zmianom. Czasochłonna jest tak indeksacja strony, na której znajduje się link, jak i „przetrawienie” jej przez algorytmy. Prawidłowe linkowanie zewnętrzne prowadzi do powolnych, ale regularnych i stabilnych wzrostów pozycji. Niewłaściwe linkowanie prowadzić może do spadków pozycji, przy czym usunięcie skutków kar algorytmicznych wymaga więcej czasu, niż prawidłowe pozycjonowanie.

Co to jest link?

Analiza i optymalizacja wewnętrzna strony

Długotrwała i czasochłonna jest także analiza strony oraz optymalizacja wewnętrzna witryny, która jest nie mniej konieczna dla wysokich pozycji w Google, niż zdobywanie linków zewnętrznych. Proces pozycjonowania musi rozpocząć możliwie dokładny i całościowy audyt strony internetowej. Analizy prowadzi się jednak przez cały czas pozycjonowania strony – za pomocą narzędzi i programów analitycznych bada się skuteczność zastosowanych dotąd środków. Analitycy badają wahania pozycji strony na poszczególne słowa kluczowe, co pozwala m.in. sprawdzić skuteczność link buildingu. Rozległych analiz wymagają również zachodzące stosunkowo często (obecnie kilka razy w roku) zmiany w algorytmach Google, które decydują o pozycjach strony.

Wiele cierpliwości wymaga także optymalizacja contentu. Zmiany naniesione w treści strony nie są przy tym indeksowane od razu i nie odbijają się na wynikach w Google w sposób automatyczny. Teksty SEO powinny być dziś długie, wyczerpujące temat, atrakcyjne dla użytkowników. Nie wystarczą dziś już w pozycjonowaniu stron teksty naszpikowane frazami kluczowymi, przeznaczone wyłącznie dla robotów Google.

Zgromadzenie wartościowych treści, w tym zwłaszcza samodzielne ich opracowywanie, jest oczywiście czasochłonne. Dobrze opracowany pod kątem SEO tekst potrafi jednak w wielu niszach rynkowych szybko „wbić się” na wysokie pozycje – optymalizacja contentu strony w wielu sytuacjach działa więc szybciej, niż link building. Coraz większą rolę wśród czynników rankingowych odgrywa też zachowanie użytkowników w witrynie – zmiana przyzwyczajeń naszych starych użytkowników może być jednak trudniejsza i bardziej czasochłonna, niż zdobywanie nowych.

Audyt strony może wykazać konieczność nie tylko opracowania nowej strategii linkowania i tworzenia contentu, ale również wykazać błędy techniczne i strukturalne w witrynie. Mogą one wiązać się z koniecznością całkowitej przebudowy architektury witryny. Po przebudowie takiej musimy liczyć się z czasowymi spadkami pozycji – Google musi przeanalizować całość strony, w której dokonano bardzo dużych poprawek od nowa. Czasochłonna może być nawet implementacja drobniejszych poprawek technicznych, w tym wdrożenie certyfikatu SSL, poprawa czasu ładowania strony czy też prawidłowe ustawienie przekierowań.

pozycjonowanie stronIle czasu zajmuje pozycjonowanie stron?

Nawet wybór najlepszej agencji reklamowej na rynku i znaczne budżety przeznaczone na pozycjonowanie nie sprawią, że wyniki działań SEO pojawią się dużo szybciej, niż przeciętnie. Potraktujmy więc pozycjonowanie stron jako długofalową strategię – właśnie wtedy będzie ono najbardziej skuteczne. Wiele działań agencji SEO to zadania stałe, których nie da się skrócić. Najdłużej czekamy na działanie linków zewnętrznych. Nieco szybciej działa optymalizacja wewnętrzna strony i optymalizacja treści – czas poświęcony na działania SEO zależy jednak w tym przypadku od pierwotnego stanu, w którym znajdowała się strona. Długo trwa również pozycjonowanie szczególnie rozbudowanych serwisów, w których działania SEO prowadzi się w odniesieniu do wielu słów kluczowych.

Czas pozycjonowania skraca zawsze dobrze opracowana i systematycznie wdrażana strategia – nie sprawdzają się w SEO działania nagłe i chaotyczne. Istnieją jednak również branże, w których sprawdzają się bardziej agresywne techniki pozycjonowania. Po zakończeniu audytów i optymalizacji wewnętrznej strony, pierwsze efekty pozycjonowania powinny pojawić się już po miesiącu (w niektórych sytuacjach nie powinny nas jednak zaskoczyć pewne czasowe spadki pozycji). Na znaczne wzrosty pozycji możemy liczyć po około upływie około trzech miesięcy, w trudnych i bardzo konkurencyjnych branżach po roku. Pozycjonowanie stron jest więc długofalową inwestycją, która jednak przy wyborze dobrej agencji SEO zawsze się zwraca.

Kiedy można liczyć na efekty SEO?

Pozycjonowanie stron jest powszechnie stosowane przez niemal wszystkie komercyjne strony internetowe, a także wiele stron informacyjnych, a nawet prywatnych. Skorzystać mogą z niego nie tylko sklepy internetowe, ale również blogi i fora internetowe. Opłaca się więc czekać, gdyż działania SEO podejmuje z pewnością także nasza konkurencja – bez pozycjonowania stron nie tylko nie możemy liczyć na wzrosty pozycji w Google, ale też musimy oczekiwać spadków. Szybszą alternatywą dla SEO jest jedynie reklama w Internecie (przede wszystkim Google Ads). Prowadzenie kampanii reklamowej w Google jest jednak kosztowne, a jej poprawne opracowanie także jest czasochłonne i wymaga wielu analiz. Przyspieszenie efektów może przynieść również poprawa UX strony, czyli ogólnego wrażenia, które odnoszą w witrynie użytkownicy – przekłada się ono bezpośrednio na konwersje. Coraz częściej stosowana w e-commerce strategia łączenia pozycjonowania stron z poprawą user experience określana jest akronimem SXO.

Na szybkie efekty SEO mogą wciąż liczyć strony firm, które działają lokalnie. Pozycjonowanie lokalne jest tańsze, niż klasyczne ze względu na mniejszą konkurencję. Konkurencja w Google jest coraz większa, istnieją jednak wciąż interesujące frazy złożone, w których da się osiągnąć stosunkowo szybkie rezultaty – obok pozycjonowania lokalnego warto więc stosować tzw. pozycjonowanie na długi ogon (long tails). Stosunkowo szybkie efekty przynosi też wciąż pozycjonowanie poza głównymi wynikami organicznymi Google, w tym na mapach Google, w YouTube i wyszukiwarce filmów Google oraz w wyszukiwarce grafik.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu