User Experience, bardzo często określane skrótem UX, to termin określający doświadczenia użytkownika związane z wykorzystaniem konkretnego produktu, usługi, aplikacji, czy strony internetowej. W dzisiejszym artykule skupimy się na rozpatrzeniu EX pod względem witryn oraz sklepów e-commerce. Dlaczego warto dbać o User Experience? Na jakie efekty można liczyć? Czy warto inwestować w tego typu działania? Czu UX jest w ogóle opłacalne? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym przybliżamy nieco tematykę User Experience
User Experience – definicja pojęcia
Aby dobrze zrozumieć działanie jakiegoś zjawiska lub pojęcia, najpierw należy dokładnie zapoznać się z jego definicją. Pojęcie User Experience używane jest najczęściej w odniesieniu do serwisów internetowych, oprogramowania lub urządzeń elektronicznych. UX używane w kontekście świadczącym o interakcji człowieka z komputerem było stosowane już w XX wieku – dokładnie w latach siedemdziesiątych. Często spotkać się można z sytuacją, że pojęcie User Experience zamieniane jest słowem „użyteczność”. Nie jest to do końca dobry synonim, gdyż użyteczność, w odróżnieniu od UX, obejmuje tylko tę część kontaktu z produktem, która dotyczy korzystania z niego w sposób bezpośredni. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak działa User Experience, to zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu, w której znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, między innymi: czy warto jest inwestować w UX?
UX – po co o nie dbać?
Na samym początku warto wspomnieć o tym jak ważne są działania UX i dlaczego należy o nie dbać. Jeżeli Twoja witryna jest odpowiednio przygotowana i właściwie skonfigurowana, a jej projekt jest całkowicie przemyślany i kompleksowy, to korzystanie z niej przyniesie dużo satysfakcji. Jeżeli User Experience będzie prezentowało wysoki poziom, to nie ma wątpliwości, że użytkownik będzie zadowolony z korzystania ze strony lub sklepu internetowego. W takiej sytuacji można oczekiwać, że być może internauta dokona zakupu produktów, lub zrealizuje inny pożądany przez nas cel – taki jak na przykład zapis do newslettera, wykonanie połączenia lub wypełnienie formularza kontaktowego. Oczywiście samo zadbania o UX nie gwarantuje natychmiastowego sukcesu. Poprawnie działająca strona to tylko jedna z wielu składowych.
Dlaczego warto zadbać o UX? Ponieważ witryny, które nie przywiązują uwagi do User Experience posiadają niewykorzystane możliwości, przez co po prostu tracą zarówno pieniądze, jak i czas, konwersję i ruch na stronie. Witryna, która została odpowiednio zaprojektowana, powinna być zarówno wartościowa jak i użyteczna. W ciągu kliku ostatnich lat w sieci znacząco wzrosła ilość witryn ze spamem i bezwartościowymi treściami pisanymi pod SEO, z tego powodu użytkownicy cenią sobie takie miejsca, które szanują internautów i dbają o User Experience. Korzystanie ze strony internetowej i poruszanie się po niej powinno przede wszystkim dawać użytkownikowi satysfakcję.
Co ma w tym wspólnego UX? Otóż bez dokonania odpowiedniej optymalizacji na stronie może pojawiać się wiele błędów i niedociągnięć lub przeglądanie witryny będzie dla użytkownika po prostu nudne i nieprzyjemne – w konsekwencji czego szybko zrezygnuje i opuści daną witrynę. Jeżeli prowadzisz sklep internetowy to być może wydaje Ci się, że nie potrzebujesz dbać o User Experience, ponieważ posiadasz atrakcyjną politykę cenową. Nie jest to jednak prawdą, kiedy klient nie będzie zadowolony z działania strony to najprawdopodobniej przejdzie do konkurencji. Kiedy witryna nie jest przyjazna dla internauty, to najzwyczajniej nie chce on z niej korzystać – szczególnie, kiedy wie, że ma do wyboru inne strony, na których będzie czuł się znacznie lepiej. Trudno jest przedstawić wszystkie błędy, jakie można popełnić podczas projektowania. Poniżej przedstawiamy jednak listę tych najpopularniejszych, do których należą:
- spam okienek,
- trudność w nawigacji,
- niewłaściwie skonfigurowane menu,
- nieodpowiednio zaprojektowana struktura strony,
- niedziałające przyciski,
- nadmierna ilość treści zasłaniająca ekran,
- niska szybkość ładowania zawartości.
Wymienione wyżej przykłady mogą stanowić pewnego rodzaju przestrogę i pomóc Ci uniknąć tego typu sytuacji. Kiedy wiesz co może pójść nie tak, to dużo łatwiej jest się tego ustrzec.
Czy UX i UI oznacza to samo?
W Internecie funkcjonują dwa podobne pojęcia, których użytkownicy często używają zamiennie – jest to jednak błąd, którego należy się wystrzegać. UX i UI to dwa odmienne pojęcia, które oznaczają co innego. User Experience oraz User Interface to dwie kompletnie różne techniki projektowania – odpowiadają one za zupełnie inne elementy. Specjalista, który zajmuje się dbaniem o UX często jednak współpracuje z fachowcem działającym w zakresie UI – natomiast są to dwa oddzielne stanowiska, obejmowane przez różne osoby, które mają odmienne zadania. Wspólną cechą User Experience i User Interface jest natomiast dbanie o interes użytkownika. Agencje, które profesjonalnie zajmują się projektowaniem stron, zazwyczaj posiadają w swoim zespole designerów zarówno z zakresu UX jak i UI. Na czym konkretnie muszą się oni skupiać?
- User Experience. Do obowiązków specjalisty od User Experience należy przede wszystkim projektowanie interakcji, optymalizacja struktury strony, ułatwianie dostępu do niektórych funkcji oraz badanie satysfakcji i skuteczności. Jego celem jest to, aby użytkownik był w stanie osiągnąć to, po co przyszedł na daną stronę, a ponadto, aby czuł się na niej swobodnie i był zadowolony z jej funkcjonowania.
- User Interface. Praca na tym stanowisku wygląda natomiast nieco inaczej. Specjalista z tej dziedziny odpowiedzialny jest za kwestie wizualne, takie jak: kolorystyka witryny, czcionki, grafiki czy też animacje.
Podsumowując, można stwierdzić, że osoba zajmująca sie UI odpowiada za to, co widzi użytkownik wchodzący na daną stronę. Pracownik z działu UX designer natomiast bardziej skupia się na zachowaniach internauty. Oczywiście w zależności od firmy zakres obowiązków na obu stanowiskach będzie nieco inny, jednak należy pamiętać o tym, że UX oraz UI to dwa różne zagadnienia i nie należy używać ich zamiennie.
Inwestycje w UX
Jeżeli jesteś właścicielem strony internetowej, to pewnie nie raz zastanawiałeś się nad tym, czy inwestycja w User Experience jest korzystna? Nie ma się nad czym zastanawiać. UX stanowi niemal obowiązkowy element każdej dobrze działającej strony lub sklepu. Kiedy odpowiednio zadbasz o UX, to przy sprzyjających warunkach możesz odnieść z tego duże korzyści. Działania takie mogą bowiem korzystnie wpłynąć na konwersję oraz zapewnić niższy współczynnik odrzuceń. Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad pozycjonowaniem swojej strony internetowej i zastanawiasz się, czy w tym wypadku warto przy okazji zadbać o UX, to musisz również zapoznać się z SXO.
SXO to skrót od Search Experience Optimization – jest to zagadnienie związane z optymalizacją doświadczeń użytkownika. Jeżeli jednak termin ten nadal Ci nic nie mówi, to już spieszymy z dalszymi wyjaśnieniami. SXO łączy w sobie dwa elementy z zakresu marketingu – oba niezwykle istotne. Pierwszym z nich jest SEO, natomiast drugi czynniki to właśnie UX. Co daje nam takie połączenie? Otóż sprawia ono, że witryna osiąga wyższe pozycje w wyszukiwarce oraz pozwala internautom cieszyć się z odpowiedniej zawartości strony. Wszystko to natomiast wpływa na poziom konwersji, co redukuje współczynnik odrzuceń i wydłuża czas sesji – przez co mamy większą szansę na odniesie sukcesu.
Reasumując, zawsze warto jest dbać o UX. Jeżeli jednak chcesz zająć się swoją stroną w bardziej kompleksowy sposób i w szybkim czasie uzyskać dobre wyniki to zastanów się nad skorzystaniem z SXO – będącego połączeniem SEO i UX. To, w jaki sposób wprowadzisz zmiany zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Możesz bowiem samodzielnie szkolić się w tym zakresie lub pójść nieco łatwiejszą drogą i skorzystać z usługi profesjonalistów.