Skip to main content

Co to jest inbound marketing?

Inbound marketing w języku polskim nazywany jest „aktywnym marketingiem przychodzącym”, jednak znacznie częściej można spotkać się z nazwą anglojęzyczną. Jest to przyciąganie klienta wartościowymi treściami w dokładnie tym miejscu, gdzie dany odbiorca ich poszukuje. Jest to jedna z podstawowych definicji inbound marketing, która jasno określa jego działanie. Polega on na tym, aby zainteresować klienta w maksymalny sposób i aby to właśnie on wykonał pierwszy krok w kierunku nawiązania kontaktu z firmą Jest to strategia internetowych działań promocyjnych, które stanowią przeciwieństwo do tradycyjnej reklamy.

W przypadku marketingu wychodzącego, często istnieje sytuacja, że reklamy przeszkadzają odbiorcom, zasypując ich nieinteresującymi treściami. Celem inbound marketingu jest natomiast odpowiadanie na określone pytania zainteresowanych użytkowników oraz rozwiązywanie ich problemów. Przy okazji klienci otrzymują wszystkie informacje na temat poszukiwanego produktu, usługi czy też przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie lojalności pomiędzy klientem a firmą i zmniejszenie kosztów doprowadzenia do transakcji, czy też konwersacji. Inbound marketing znajduje zastosowanie przede wszystkim w firmach działających w branży B2B, gdzie podjęcie decyzji o zakupie zajmuje zdecydowanie więcej czasu.

Inbound marketing staje się obecnie coraz bardziej popularny. Staje się to za sprawą zmian w społeczeństwie i jego mentalności. To, co było atrakcyjne kiedyś, po okresie transformacji ustrojowej, już się znudziło. Dotyczy to m.in. reklam telewizyjnych. Obecnie coraz mniej osób je ogląda, nie każdy ma na to czas, niektórzy zaś świadomie rezygnują w ogóle z oglądania telewizji. Sprawia to, że to co działało na klienta jakiś czas temu, szybko traci na swojej skuteczności. Z pomocą przychodzi wówczas właśnie inbound marketing, dostarczając odbiorcom treści, które rzeczywiście ich interesują.

Inbound marketing - czym jest i jak go wykorzystać?Narzędzie inbound marketingu

Bez zastosowania odpowiednich narzędzi, ciężko jest znaleźć się na pierwszych stronach wyników wyszukiwania przez odbiorców. Warto zatem skupić się przede wszystkim na rozwiązaniach SEO, które niemal gwarantują dobrą widoczność reklamy w internecie bez zbędnych stałych wydatków.

Przed zaczęciem działania, należy stworzyć odpowiednią strategię, wykorzystując do tego takie narzędzia, jak:

1. Darmowe poradniki, e-booki oraz inne materiały w formie PDF – oprócz standardowego bloga, warto zaoferować swoim odbiorcom cała sekcję z materiałami do pobrania, gdzie znajdują się np. ćwiczenia, praktyczne zadania, materiały ułatwiające pracę itp. Treści te muszą być przemyślane, aby odpowiadały bezpośrednio na potrzeby klientów. Warto zadbać również o to, aby czytelnik podczas przeglądania treści, miał więcej okazji na ich trafienie. W tym przypadku z pomocą przychodzą np. okna pop-up oraz wtyczki z czatem. Należy jednak pamiętać, aby nie rozbić tego zbyt nachalnie. Wyskakujące na stronie okno nie powinno pojawiać się użytkownikowi więcej niż raz podczas jednej sesji w przeglądarce.

2. Próbki ofert firmy (np. darmową analizę, konsultację, wycenę, wizualizację) –  dając szansę sprawdzić produkt lub usługę klientowi, możemy sprawić, że w szybszym tempie zdecyduje się on na dalszą współpracę.

3. Darmowe kursy i webinaria – odbiorcy pozytywnie patrzą na markę, która rozdaje coś za darmo;

4. Wideo (np. kanały YouTube, Instagram, Facebook);

5. Social media (transmisje live, czaty ze specjalistami na żywo) – warto aktywnie prowadzić swój profil na portalu społecznościowym. Nie warto ograniczać się wyłącznie do jednego kanału. Wiele branż oprócz najpopularniejszych Facebooka i Instagrama, wykorzystuje w swym działaniu także LinkedIna oraz Twittera. Warto pamiętać że nie jest konieczne, aby na kazdej platformie prowadzić jednakowe działania inbound marketingu. Należy dopasować je do grupy odbiorców, np. w przypadku Instagrama, odbiorcy często szukają różnych inspiracji, zatem nie warto wrzucać tam obszernych treści lub PDF, lepiej wykorzystać zdjęcia i krótkie filmiki. Należy również pamiętać o regularnej rozmowie z odbiorcami i aktywnym promowaniu swoich treści.

6. Newsletter z unikalnymi i specjalistycznymi treściami na wyłączność (np. tylko dla subskrybentów) – poprzez regularne wysyłanie newslettera możliwe jest utrzymanie stałych relacji z odbiorcą. Pomocne tutaj może być narzędzie marketing automation, które umożliwia wykonywanie zautomatyzowanych działań, np. automatyczna wysyłka maili do wybranych odbiorców. Warto również nagradzać aktywnych odbiorców i nagradzać ich dodatkowymi materiałami. Wtedy możliwe będzie wyróżnienie najbardziej zaangażowanej grupy i zwiększenie szansy na nawiązanie współpracy.

7. Kampanie bannerowe – promowanie treści bannerami w sieci GDN to bardzo dobry pomysł, mimo utartego schematu, że są one mało skutecznym rozwiązaniem. Najważniejsze jest jednak dobre dopasowanie do odbiorcy oraz prawidłowe określenie funkcji, jaką ma spełniać w całej kampanii. Jego wykorzystanie może dodatkowo wzmocnić efekt innych działań.

Inbound marketing - czym jest i jak go wykorzystać?

Korzyści z wprowadzenia inbound marketingu

Do najważniejszych korzyści inbound marketingu można zaliczyć:
• generowanie ciągłego ruchu na stronie internetowej;
• podnoszenie wiarygodności firmy;
• aktywizacja klientów;
• dotarcie do klientów najbardziej zainteresowanych zakupem, generowanie właściwych i wartościowych leadów;
• pomoc w budowaniu relacji pomiędzy klientem a firmą;
• brak agresywnej reklamy – to klienci docierają do firmy, a nie odwrotnie;
• pomoc w budowaniu leadów przez lejek sprzedażowy;
• możliwość personalizacji do określonej grupy potencjalnych klientów;
• zapewnienie wartościowych informacji;
• budowanie świadomości marki;
• możliwość zyskania lojalnych klientów.

Inbound marketing - czym jest i jak go wykorzystać?

Sympatia i antypatia – co ma z tym wspólnego inbound marketing?

Tak, jak w przypadku każdej dziedziny gospodarki, klienci sięgają głównie po marki, które darzą sympatią. W przypadku wyrobienia sobie wizerunku, gdy odbiorca postrzega markę pozytywnie, mniejsze znaczenie odgrywają inne czynniki, np. cena. Warto zatem pamiętać, że nawet gdy inbound marketing przyniesie wielu nowych klientów, należy zadbać również o miłą obsługę przed- i posprzedażową. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy klient chętniej wraca do miejsc, które lubi.

Dotyczy to zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych. W budowaniu dobrej relacji z klientem będą pomocne udostępniane treści inbound marketingu. Poznanie wszystkich kanałów i narzędzi możliwych do wykorzystania w tym procesie sprawia, że przygotowanie ciekawych informacji dla klientów o tym, jak trafić do firmy kiedy będzie jej potrzebował, stanowi niewielki problem. Poza tym, materiały tworzone pod okiem inbound marketingu są nasycone często frazami kluczowymi, dzięki którym witryna jest widoczna dla wielu osób, w wielu kluczowych miejscach i łatwa do odnalezienia.

Działania te sprawiają, że pozycja w przeglądarce znacznie się podnosi. Pod tym względem jest to zdecydowanie bardziej skuteczne, niż np. video marketing. To nie znaczy jednak, że trzeba o tym kanale zapominać.

Co jeszcze warto pamiętać?

Nie należy zapominać, że przeciętny użytkownik, zwłaszcza ludzie młodzi i każde pokolenie „urodzone ze smartfonem w ręku”, z łatwością jest w stanie wyłapać sztuczne artykuły sponsorowane. Takie treści zrażają odbiorców nie tylko do marki, ale również produktów które są promowane. W obecnych czasach bardzo ważna jest autentyczność, szczerość, oraz ciekawa i praktyczna wiedza. Można w tym przypadku przytoczyć przykład celebrytów.

Osiągnęli oni swoją pozycję poprzez dostarczanie wartościowych materiałów, które przynoszą odbiorcom realne korzyści. Jeśli chcemy zyskać jak największą liczbę odbiorców, należy prowadzić przemyślane i przede wszystkim regularne działania inbound marketingowe. Są one doskonałym narzędziem do osiągnięcia sukcesu. Na początek warto jednak zacząć od prowadzenia specjalistycznego oraz zoptymalizowanego pod kątem SEO bloga, na którym konieczny jest dobór odpowiednich treści spełniających oczekiwania potencjalnych klientów.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu