Czym są google podmioty zależne? Są to spółki, nad którymi sprawują kontrolę tak zwane dominujące jednostki.
Inaczej mówiąc, chodzi tutaj o sytuację, w której jedna firma należy do innej albo jest przez nią zarządzana na skutek posiadania większej ilości udziałów albo uprawnień celem decydowania o polityce operacyjnej oraz finansowej. Takim zależnym podmiotem, jest przedsiębiorstwo Google Inc, nad którym kontrolę począwszy od roku 2015, sprawuje przedsiębiorstwo Alphabet Inc.
Jak prezentuje się historia firmy Google?
Google LLC (jeszcze do niedawna Google Inc), założona została w roku 1998 przez Larryego Pagea oraz Srrgeya Brina.
Jej najważniejsze produkty, to doskonale znane wyszukiwarki Google, produkty w sieci, informacje oraz dane. Wyszukiwarki te działają w wielu krajach na całym świecie. W niedługim czasie od chwili powstania, Google zaczął rozwijać swoje produkty i przejmować parę przedsiębiorstw na rynku. Przykładowo nie każdy zdaje sobie sprawę, iż niezwykle popularne analityczne narzędzie Google Analytics, nie zostało pierwotnie utworzone przez gigantów pochodzących z Mountain View.
Podmioty, które zostały wykupione przez markę Google
- Picasa,
- Applied Semantics,
- Where2,
- Zip Dash,
- YouTube,
- allPAY,
- Urchin Software Corporation
- DoubleClick
- YouTube
- RECAPTCHA,
- Feed Burner,
- Stratozone,
- Fitbit,
- Tenor,
- HTC,
- Kaggle,
- API.AI,
- Softcard,
- Firebase,
- DeepMind Techologies,
- Waze,
- Motorola Mobility,
- Slide.com,
- AdMob,
- Looker.
Przedsiębiorstwa wykupowane przez Alphabet oraz Google, pochodziły nie tylko z USA, ale również z Ukrainy, Kanady, Irlandii, Tajwanu, Brazylii, Australii, Izraela czy też Niemiec.
Jedną spośród najdroższych inwestycji, było zdecydowanie zakupienie Motorola Mobility za kwotę rzędu 12,500,000,000 USD.
Następne drogie inwestycje, to YouTube, Fitbit, Looker, Doubleclick oraz Nest Labs, które odpowiadają branżą wideo, wearables, big data, mar-tech oraz smart home. Największe inwestycje tej firmy, dosyć dobrze pokazują, w jakim kierunku idzie jej rozwój.
Wiodący produkt – wyszukiwarka
Najbardziej znane usługi przedsiębiorstwa, to internetowa wyszukiwarka Google oraz usługi wynikające z konieczności tworzenia reklam, czyli AdSense oraz Adwords, które stanowią najważniejsze źródło dochodów omawianej firmy.
Innymi popularnymi aplikacjami, są Google Earth, Mapy Google oraz Gmail. Najważniejszymi produktami na rynku mającymi związek z oprogramowaniem, są Google Desktop oraz Google Chrome. Począwszy od roku 2007, w rozwijanie się platformy Android, zaangażowały się przedsiębiorstwa zaliczane do Open Hanset Alliance.
Przedsiębiorstwo związane jest ściśle z polityką prywatności odnośnie przyszłych zaplanowanych usług, ale według swojego oświadczenia jej założyciela, powiązana jest także z kwestiami takimi, jak sztuczna inteligencja na sporą skalę.
Niedawno do produktów Google, dołączył także własny system operacyjny, noszący nazwę Google Chrome OS. Opiera się na systemie Linux i oprogramowaniu open source, działa szybciej aniżeli produkty konkurencji i zużywa mniejsze ilości obliczeniowych zasobów.
Zgodnie z zapowiedziami firmy, nowy system można bardzo szybko zainstalować, jak również podłączyć później komputer do sieci internetowej. Wśród przydatnych funkcji tej firmy, warto wymienić płatne kupowanie oraz wypożyczanie cyfrowych filmów. Filmy te oferowane są w kinowej wersji i możemy je bezpłatnie nabywać albo wypożyczać na okres miesiąca.
Sundar Pichai – szef zaprezentowany w roku 2015
Szefem firmy Google, jest niezmiennie Sundar Pichai, osobowość, która dała się nam poznać, jako analityk bez żadnych kompromisów, który bardzo szybko potrafi nawiązywać współpracę, nie tylko z przedsiębiorstwami, ale także z rządami. Pichai, związany był z marką Google dużo wcześniej, w roku 2015 ugruntował własną pozycję w przedsiębiorstwie.
Google – nazwa oraz podmioty zależne
Nazwę Google, napisano błędnie pod postacią słowa googol. Autorem wymienionego terminu, jest Milton Sirotta, amerykański matematyk.
Rozpowszechniony przez Edwarda Kasnera Googol, oznacza potęgi 10-100 (jeden dziesiętny punkt oraz 100 zer). Jesienią roku 1997, niezbędna stała się nowa nazwa dla wyszukiwarki internetowej BackRub. Zwrócono się po pomoc do Shauna Anderssona. Miał on spisywać każde słowo, które przyjdzie mu do głowy. W końcu w czasie sesji 15 września roku 1997, Sean dał propozycje Googolplex, argumentując, iż ludzie pragną opracowywać produkty, które pobierać mogą spore liczby danych, a Googol to spora liczba.
Zyskaj większy ruch na swojej stronie internetowej i stań się bardziej widoczny! Pozycjonowanie w Twoim mieście –https://cwierkaja.pl/pozycjonowanie-katowice/.
Jak potoczyła się dalsza historia oryginalnej nazwy?
Larry’emu bardzo przypadła do gustu zupełnie nowa i jakże oryginalna nazwa, potwierdził więc, iż ta domena jest bezpłatna, szybko ją zarejestrował, nie zauważając przy tym błędu, który niestety popełnił w czasie wpisywania nazwy Google i napisał nazwę na tablicy ogłoszeń w pracy. Rano, jedna z pracownic, napisała: Czy winna być Googolem?
Dokładna nazwa, została zarejestrowana dwa lata później. Z początku wyszukiwarka funkcjonowała na serwerze pod domeną google.stanford.edu na Uniwersytecie Stanforda na terenie Stanów Zjednoczonych, niemniej jednak 15 września 1997 roku, doszło do rejestracji google.com.
Firmę zarejestrowano niedługo później, bowiem 4 września roku 1998. Pierwszym finansowym wsparciem dla Google, było 100 tysięcy dolarów. Sponsorem został Andy Vectorheim, czyli współzałożyciel Sun Microsystems, czyli inaczej Business Angel Finance.
Orginalne nazewnictwo Google mówi, iż doszło do błędu podczas umieszczania przedsiębiorstwa na czeku na poczet 100 tysięcy dolarów. W 2015 roku, w sierpniu, obecny, generalny dyrektor Larry Page, ogłosił utworzenie nowego przedsiębiorstwa Alphabet Inc. Począwszy od 3 października roku 2015, Google to zależna spółka Alphabet, zaś SundarPihai, to dyrektor generalny Google. Akcje GOOGL oraz GOOG, to dzisiaj akcje Alphabet.
Kontrowersje wokół Google
Niektóre sposoby, które stosowane są przez firmę Google, takie jak chociażby zbieranie oraz przechowywanie danych wprowadzających w błąd na temat poszczególnych użytkowników oraz twierdzące, iż wspierają internetową cenzurę, są dosyć kontrowersyjne.
Inną bardzo częstą skargę na Google (dawniej Google inc.), stanowi ta związana z polityką prywatności. Jeszcze niedawno, nie było to ograniczeniem, jak długo przedsiębiorstwo będzie przechowywało żądania użytkowników i jak długi czas będzie użytkowało pliki cookies.
Początkowo wyszukiwarka Google, a właściwie firma, nie zajmowała się takimi kwestiami, niemniej jednak w 2007 roku, doszło do nieznacznej zmiany w tymże zakresie. W roku 2007 Chrześcijański Instytut, oskarżył firmę Google o dyskryminację chrześcijańskich organizacji oraz odmowę reklamy płatnej na www Pro Life, co stanowiło zasadę religijnej wolności w brytyjskim prawie z roku 2006.
Przejęcie Panoramio
W roku 2007, został aresztowany właściciel portalu Panoramio. Zgodnie z zarządzeniem, zdjęcia osób użytkujących Panoramie wraz z ich kontami, przesłane zostały do Google po dokonaniu zamknięcia tegoż portalu.
Tak naprawdę, portal Panoramio nie działał, ale jego pliki, nie zostały przesłane do firmy Google i przesyła się je jako ślady. Klienci Panoramio, mogą obsługiwać bramy, i tym podobne. Nierzadko przytrafić się może także utratą dużej ilości zdjęć z dysku zewnętrznego. Wszelakie starsze fotografie do Map Google, dodawane automatycznie ze starszego portalu Panoramio, zostaną automatycznie utracone.
Reklamy oraz cenzura – źródło kłopotów w Google
Jeśli wpiszemy w internecie frazę kluczową aborcja, na co pozwala chociażby przeglądarka Chrome, zobaczymy reklamę. Firma Google uważa, iż powinien istnieć zakaz reklam na stronach, które potrafią łączyć religię z zagadnieniami, takimi jak aborcja.
Wyrok sądu odnośnie Google home, uzgodniono w roku 2008 we wrześniu, co spowodowało również w konsekwencji zamknięcie firmy. Do podobnego incydentu, doszło także w naszym kraju. Czas na dezaktywację wyświetlania reklam autoryzowanych przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej, został przyznany. Komunikat ten miał na celu promowanie protestów przeciwko przyjęciu przez nasz kraj Podstawowych Praw w Unii Europejskiej. W międzyczasie wyszukiwarka japońska Google, musiała usunąć wybrane sugestie automatyczne, które występowały po tym, jak nazwiska wybranych osób zaczęły sugerować, iż przejęte osoby miały kryminalną przeszłość.
Spory sądowe w przypadku Google
13 maja roku 2014, Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał, aby wyszukiwarka internetowa Google, umożliwiła osobom będącym obywatelami Unii Europejskiej, możliwość usuwania wcześniej umieszczonych w niej informacji. W jakim celu do tego doszło?
W 2014 roku 13 maja Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał spółce, której flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, umożliwienie osobom będącym obywatelami Unii Europejskiej, usunięcie własnych informacji ze stron przeglądarki.
Początkowo wyszukiwarka działała dalej, ale wskazana wyżej umiejętność miała być odpowiedzią na mieszane emocje mas, jak to zostało ujęte. Spółka zależna, jaką jest Google, powołała wówczas specjalną doradczą grupę doradców prawnych oraz filozofów, celem określenia słuszności mających nadejść wniosków. Przed poprzednim orzeczeniem wskazano inaczej, iż działania te, noszą znamiona pewnej cenzury. W roku 2017 w lipcu, inżynier firmy Google, James Damore, na swoim koncie intranet, opublikował notatkę, kwestionując adekwatność inicjatywy przedsiębiorstwa na rzecz pewnej różnorodności.
W artykule tym Damore uważa, iż znamiona cenzury, przede wszystkim prezentowane są przez naturalne różnice pomiędzy mężczyzn oraz kobiet.
Twierdził także, iż społeczeństwo preferuje wrogie nastawienie do tych osób, którzy mają poglądy konserwatywne. 5 sierpnia 2017 roku po tym, jak spora ilość pracowników firmy Google, skrytykowała treść zawartą w dokumencie umieszczonym na Twitterze, treść notatki opublikowano na głównej płycie.
7 sierpnia tego samego roku, Damore’a zwolniono z przedsiębiorstwa. 8 stycznia roku 2018, Damore wniósł zbiorowy pozew przeciwko przedsiębiorstwu za bardzo dyskryminujące zachowanie, razem z inną osobą pracującą w Google, która została zwolniona. Zgodnie z postępowaniem, marka Google wytworzyła atmosferę akceptacji dyskryminacji oraz wrogości konserwatystów i białych.
Alphabet inc, czyli Google oraz podmioty zależne
Dosyć poważne zmiany w strukturze Google, które zostały ogłoszone pewien czas temu, stają się w końcu rzeczywistością. W sierpniu 2015 roku, marka Google ogłosiła, iż otwiera zupełnie nową spółkę odnotowywaną na giełdzie, która nosi nazwę Alphabet Inc. Witryna internetowa Państwowej Komisji Wartościowych Papierów oraz Giełd.
Holding Alphabet oraz popularne narzędzie analityczne google, powstało dzięki przejęciu zależnej spółki Google, zaś zakres jej działalności uległ skurczeniu. Nowe przedsiębiorstwa, to takie firmy, jak: Calico, Nest Labs czy Google, jak również nieco mniejsze, takie jak Life Sciences, Google Fiber, Google Capital, google maps czy Google X.
Alphabet inc, będzie obejmować produkty, takie jak chociażby Android, reklamy i mapy, aplikacje, YouTube, oraz wyszukiwarkę Google.
Wymieniony GoogleX, odnosi się przede wszystkim do aut samojezdnych oraz demonów. Sporo uległo zmianie, niemniej jednak rzeczywistość jest taka, iż użytkownicy mają tego dezorientującą świadomość. Przedsiębiorstwo to, ma swoją siedzibę w Kalifornii i kierowane jest przez założyciela firmy Google, zaś SundarPihai, mianowany został CEO Google. Firma ciągle funkcjonuje w giełdowych indeksach GOOGL oraz GOOG. Niewątpliwie Alphabet winien dodać, iż jest właścicielem domeny o najwyższym poziomie xyz, zamiast popularnego alphabetu.com. Oficjalnym adresem, jest abc.xyz i co bardzo ciekawe 10 sierpnia, w jednej spośród kropek został ukryty wpis na blogu Google, został ukryty link do holu.xyz.
Więcej ciekawostek ze świata marketingu znajdziesz na naszym blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza