Skip to main content

Google classroom for education.

Zdalne nauczanie obecnie stało się standardem i czy się to komuś podoba czy nie, nie ma wyjścia i musi się przystosować do nowej rzeczywistości. W czasie gdy szkoła pozostaje zamknięta – wszyscy przechodzą na nauczanie online. Jednak, aby nieco bardziej ułatwić i uprzyjemnić pracę z uczniami, a także sposób nauki dla samych uczniów rekomendowane jest korzystanie z narzędzi, które zostały stworzone z myślą o zdalnej formie nauczania. Jednak co warto zaznaczyć, Google Classroom może być doskonałym uzupełnieniem tradycyjnej formy nauczania.

Dodatkowo jest to niezwykle prosta w obsłudze platforma, zarówno od strony uczniów, jak i nauczycieli. Co ważne nie wymaga dodatkowej opieki administratora systemu, a zarazem oferuje najbardziej efektywne i jedne z najnowocześniejszych rozwiązań do współpracy. Każda szkoła o charakterze publicznym bez wyjątku może uzyskać bezpłatny i bezterminowy dostęp do platformy.

Google Classroom

Pakiet G Suite.

G Suite znane wcześniej pod nazwą Google Apps dla Szkół to zintegrowane narzędzia do edukacji od Google, które łączy w sobie wszystkie najważniejsze funkcje takie jak:

  • poczta,
  • dokumenty,
  • formularze,
  • prezentacje,
  • kalendarze,
  • witryny,
  • nielimitowane miejsce na dysku,
  • aplikacja classroom.

Google Classroom to innowacyjne narzędzie, dzięki któremu całkowicie można odmienić sposób zdalnej współpracy nauczycieli z uczniami. Aplikacja pozwala wyeliminować powszechne dotychczas kserówki i przenieść niemal całe szkolne działania do strefy online.

Aplikacja pozwala na totalną zmianę myślenia. Duża część nauczycieli ma po raz pierwszy do czynienia z nauczaniem online, przez co czuje zagubienie i niepewność. Google pozwala na działania z uczniami w wirtualnym świecie, tworząc swoistą sieć społeczności, gdzie na bieżąco można komentować, dzielić się wrażeniami i informacjami w czasie rzeczywistym oraz udostępniać linki i różnorodne materiały edukacyjne. Jest to niemal doskonałe narzędzie ułatwiające pracę zarówno nauczycielom, jak i uczniom w tym jakże dziwnym i nieco trudnym czasie. Nowoczesne rozwiązania online to niezwykła oszczędność czasu dla wszystkich – jeszcze przed wejściem do wirtualnej klasy, uczniowie zyskują możliwość zapoznania się z listą zadań do wykonania i instrukcjami.

Dwie wersje Google Classroom.

Narzędzie dostępne jest w dwóch podstawowych wersjach:

  • w pakiecie edukacyjnym Google – dostęp mają wyłącznie użytkownicy posiadający konta w konkretnej szkole i przypisanej jej domenie, która została wcześniej przydzielona. Wszystkie szkoły o charakterze publicznym mają możliwość otrzymać ten pakiet całkowicie bezpłatnie oraz bezterminowo. Jednakże niezbędnym warunkiem jest posiadanie własnej domeny DNS.
  • dla każdego użytkownika powszechnego konta Google – wersja co do założenia, nie jest dedykowana zdalnemu rodzajowi edukacji, ponieważ Google nie daje gwarancji najwyższego poziomu bezpieczeństwa na powszechnie użytkowanych prywatnych kontach Gmail, a które to nie mogą być zarządzane przez szkołę w sposób scentralizowany. Jednak warto zauważyć, że narzędzie sprawdzi się doskonale przykładowo do wspólnej pracy grupowej lub też do analizy przydatności przez osobę, która jeszcze nie otrzymała dostępu do pełnego pakietu edukacyjnego.

Google Classroom

Zdalne nauczanie przy użyciu Google Classroom .

Classroom stanowi bezpłatne urządzenie skierowane do szkół, różnorodnych organizacji non-profit, jak również prywatnych użytkowników, którzy korzystają z prywatnego konta Google. Nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu znacząco ułatwia się zarówno uczniom, jak i nauczycielom sprawną i bezproblemową komunikację w wirtualnej szkole oraz co ważne poza nią. Google Classroom to gwarancja oszczędności cennego czasu i papieru, co jest ważnym krokiem w stronę ekologicznego i świadomego podejścia do codziennego życia. Aplikacja ułatwia tworzenie zajęć, rozsyłanie do uczniów zadań, sprawną komunikację pomiędzy stronami oraz organizowaniu czasu pracy.

Korzyści zdalnego nauczania przy pomocy Google Classroom:

• Łatwa konfiguracja – nauczyciele zyskują możliwość dodawania uczniów bezpośrednio do klasy lub udostępniać im kod do zajęć. Zajmuje to zaledwie tylko kilka minut.

• Oszczędność czasu – łatwy proces zadawania prac, minimalizacja „zbędnej papierkowej roboty”, co pozwala nauczycielom szybko wyznaczać, przeglądać i oceniać zadania w jednym miejscu.

• Lepsza organizacja – uczniowie widzą wszystkie zadane prace na stronie zadań, a materiały lekcyjne (takie jak przykładowo dokumenty, zdjęcia czy filmy) są automatycznie zapisywane w oznaczonych folderach na Dysku Google.

• Lepsza komunikacja – w Classroom grono pedagogiczne zyskuje możliwość wysyłania powiadomień i rozpoczynania klasowych konwersacji. Uczniowie natomiast mogą dzielić się materiałami i bezpośrednio udzielać odpowiedzi na zadawane pytania.

• Przystępność i bezpieczeństwo – Classroom, podobnie jak pozostałe usługi G Suite dla Szkół i Uczelni, nie zawiera reklam. Materiały edukacyjne oraz dane osobowe uczniów i nauczycieli nie są wykorzystywane do celów reklamowych, co pozwala szkołom korzystać z tej aplikacji bezpłatnie.

Aplikacja od Google dostępna forma nowoczesnej edukacji zdalnej, dzięki którym żadna trudna sytuacja niestanie na przeszkodzie w zdobywaniu wiedzy.

Google Classroom Instrukcja jak założyć konto Google Classroom.

W celu pełnego użytkowania aplikacji Classroom w pierwszej kolejności należy mieć dostęp do pakietu G suite, co początkowo może wydawać się drogą przez mękę i wręcz niewykonalne, jednak rzeczywistość wcale nie jest taka straszna.

Aby przejść bezpośrednio do narzędzia Google Classroom należy przejść do strony głównej. W tym celu w oknie przeglądarki wpisz adres https://classroom.google.com . Ważne, aby pamiętać, że należy się zalogować do usługi classroom. W tym celu należy użyć tylko i wyłącznie adresu e-mail, który został wcześniej utworzony.

Ważne informacje dotyczące uprawnień aplikacji Google:

  • Aparat: uprawnienia potrzebne do robienia zdjęć i nagrywania filmów oraz publikowania ich w Classroom.
  • Pamięć: uprawnienia potrzebne do dołączania zdjęć, filmów i plików lokalnych w Classroom oraz korzystania z trybu offline.
  • Konta: uprawnienia potrzebne do wybierania konta używanego w Classroom.

Po rejestracji w serwisie należy dokonać weryfikacji własności domeny www, która została podana w procesie rejestracji, czyli Google musi sprawdzić, czy strona internetowa szkoły należy do nas. Weryfikację można przeprowadzić na trzy sposoby, które tak na prawdę przeprowadzają wykwalifikowane osoby posiadające wiedzę z zakresu informatyki, lub też administratorzy witryny online.

Trzy sposoby na weryfikację domeny:

  1. dodając rekord TXT lub CNAME do ustawień DNS domeny (zalecane);
  2. przesyłając plik HTML na serwer internetowy swojej domeny;
  3. dodając tagdo strony głównej.

Proces weryfikacji należy przeprowadzić maksymalnie do 21 dni od momentu rejestracji w usłudze Google, ponieważ po przekroczeniu tego terminu, będzie konieczna ponowna rejestracja.

Kolejny krok to wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie, po to, aby przejść na darmową wersję aplikacji. W zgłoszeniu należy podać dokładną liczbę, która określa zapotrzebowanie na ilość kont dla placówki szkolnej (jest to suma uczniów i nauczycieli).

Ważną wskazówką jest informacja, że na pełny dostęp do narzędzia należy odczekać od 1 nawet do 6 tygodni.

Pierwszym podstawowym krokiem w aplikacji jest założenie kont wszystkim uczniom. Dokonasz tego po zalogowaniu się do panelu administratora

https://admin.google.com/

wybierz zakładkę „Użytkownicy” a następnie wciśnij plusik, który znajduje się w prawym dolnym rogu;

Masz dwie możliwości:

  • dodaj użytkownika – gdzie możesz pojedynczo dodać uczniów wpisując ich imię i nazwisko, adresy e-mail i nadać hasło tymczasowe niezbędne do pierwszego logowania, które uczeń może sobie zmienić na własne,
  • dodaj wielu użytkowników – gdzie możesz dodać uczniów grupowo, przez załączenie pliku z rozszerzeniem .CSV, w którym znajdują cztery kolumny zawierające dane w kolejności: imię oraz nazwisko, adres e-mail, hasło.

Po procesie zakładania kont uczniom, zyskują oni dostęp do platformy edukacyjnej, posiadając indywidualnie wygenerowany adres e-mail powiązany z nazwą strony internetowej swojej szkoły. Jednak początkowo można napotkać pewne problemy związane z wysyłaniem poczty, która nie dochodzi do użytkowników. W takim przypadku należy dokonać konfiguracji rekordów MX i chociaż brzmi strasznie, wcale takie nie jest. Konfigurowanie rekordów MX dokonuje się przy użyciu narzędzi administracyjnych swojego usługodawcy, u którego mamy wykupioną stronę – a nie w panelu administratora. Można również poprosić o zmianę rekordów MX pomoc techniczną, która szybko wprowadzi niezbędne zmiany i już po chwili można korzystać z poczty.

Classroom od strony technicznej.

Pracę w aplikacji należy poprzedzić utworzeniem wirtualnych klas, grup projektowych lub grup w zależności od zapotrzebowania. W tym celu należy przejść do „plusika” utwórz zajęcia, gdzie należy podać niezbędne informacje. Następnie utworzone klasy będą widoczne w panelu nauczyciela w formie przejrzystych kafelków.

Praca nauczycieli z uczniami opiera się o tzw. strumień i widoczne są wszystkie prowadzone działania przez obie strony. Strumień działa na zasadzie tablicy informacyjnej, która pozwala na tworzenie zadań, prac, a nawet zadawania pytań.

Dołączenie uczniów do konkretnych zajęć może odbyć się na dwa sposoby:

  • poprzez wpisanie unikalnego kodu zajęć*, który uczniowie otrzymują bezpośrednio od nauczyciela – zalecany sposób,

* kod do zajęć widoczny jest w zakładce „uczniowie” po lewej stronie

  • poprzez wysłanie im specjalnego zaproszenia, jako link, na wcześniej utworzony adres e-mail.

Pierwsze logowanie ucznia w aplikacji Google Classroom. Po uzupełnieniu loginu, czyli adresu e-mail oraz hasła, uczeń proszony jest o dokonanie wyboru roli, w jakiej dokonuje logowana na platformie. Należy zaznaczyć pole „uczeń” i dołączyć do zajęć.

Kilka słów do nauczycieli, czyli jak tworzyć i sprawdzać zadania.

W prawym rogu klikając mały „plusik” znajdziesz kilka przydatnych funkcji: utwórz zadanie, ogłoszenie, pytanie.

Wybierając „utwórz zadanie” należy podać tytuł zadania, określić termin jego realizacji i ewentualnie dodać instrukcję wykonania. Co ważne należy pamiętać, aby dokument został utworzony jako kopia dla każdego z uczniów. W ten sposób możesz wysłać zadanie do wszystkich zainteresowanych.

Nauczyciel ma możliwość oglądanie wykonania zadania przez ucznia, co umożliwia na bieżąco komentowanie działań ucznia i rzeczywistą pomoc. Po oddaniu zadania uczniowie nie mają już możliwości edycji dokumentu.

Następnie nauczyciel sprawdza odesłane zadanie. W tym celu należy przejść do strumienia, gdzie widoczna jest liczba uczniów, która wykonała zadanie i która tego zadania nie wykonała. Każdą pracę można otworzyć indywidualnie, w celu dokonania oceny oraz dodania komentarza, jeśli jest taka potrzeba.

Miejsce dla uczniów i nauczycieli.

Google Classroom to dostępną pomocą edukacyjną zarówno dla uczniów, jak i grona pedagogicznego, co w dobie pandemii koronawirusa jest bardzo istotne, ponieważ zdecydowana większość zajęć edukacyjnych odbywa się wyłącznie online.

W ostatnich czasach Google Classroom udostępniło funkcję śledzenia wszelkich informacji, które znajdują się w strumieniu danego ucznia. Oznacza to, że rodzic ma wgląd do tego czy jego dziecko oddało zadanie na czas. Aby włączyć taką możliwość należy przejść do zakładki „uczniowie”, a obok nazwiska ucznia odnaleźć pole, w którym można wpisać adres e-mail rodzica, a następnie wysłać link do śledzenia. Ze strony rodzica niezbędne jest potwierdzenie otrzymanego zaproszenia.

Zdalne nauczanie to dla większości osób całkiem nowe narzędzie. I chociaż początki bywają dość trudne i z pewnością napotkasz jakieś problemy, pamiętaj – nie zrażaj się i bądź konsekwentny. Publikuj ważne informacje, ogłoszenie i liczne zadania oraz nie zapomnij o wystawieniu komentarza – z czasem uczniowie przyzwyczają się do nowej formy edukacji i tych zapominalskich będzie znacznie mniej.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu