Skip to main content

Aby zrozumieć jak ważną rolę w marketingu większości firm odgrywa freelancer SEO trzeba zrozumieć czym jest SEO i jakie ma znaczenie dla obecności firmy w Internecie. Freelancer SEO zajmuje się wieloma zagadnieniami dotyczącymi responsywności i pozycjonowania stron internetowych. Co warto wiedzieć o tym wciąż nowym zawodzie i dlaczego warto korzystać z usług doświadczonego specjalisty? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w poniższym artykule.

SEO – co kryje się za tym skrótem

SEO (Search Engine Optimization) to pojęcie, które musi znać każda osoba prowadząca biznes, który ma związek z Internetem. Najprościej rzecz ujmując to proces dążący do zwiększenia ilości ruchu z wyszukiwarek do strony internetowej firmy. Dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu stron www możliwe jest osiąganie przez strony internetowe wysokich pozycji przy najczęstszych zapytaniach wpisywanych w wyszukiwarkę.

Co to oznacza w praktyce? Strona firmy działającej w konkretnej branży, po wpisaniu w wyszukiwarkę słów kluczowych typowych dla danego sektora biznesu znajdzie się na wysokiej pozycji. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo wejścia na stronę potencjalnego klienta. Dobre wyniki wyszukiwania zwiększają też szansę, że potencjalny klient zapoznania się z ofertą firmy i skorzystania z usług firmy.

Paweł Wróblewski - Freelancer SEO

Jakie są rodzaje SEO

Specjalista SEO ma bardzo ważną rolę w sukcesie i wynikach finansowych firmy. SEO to bez wątpienia jeden z kluczowych, jeśli nie najważniejszy element każdej strategii marketingowej. Nie ma jednej sprawdzonej i uniwersalnej recepty na skuteczne pozycjonowanie stron www. Każda witryna internetowa wymaga indywidualnego podejścia. Inaczej wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a inaczej pozycjonowanie lokalne. Aby wyniki w wyszukiwarkach internetowych działały na korzyść firmy warto opracować strategię w trzech najważniejszych obszarach.

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych

SEO Techniczne

Techniczne SEO (technical SEO) to wszystkie działania związane bezpośrednio z architekturą strony internetowej. Zadaniem działań w tym obszarze jest optymalizacja strony tak, aby była jak najbardziej czytelna dla robotów wyszukiwarek. Do zadań wykonywanych w ramach technical SEO należą:

 • opracowanie mapy strony,
 • utworzenie pliku robots.txt,
 • meta tagi,
 • certyfikat SSL,
 • optymalizacja adresów URL,
 • wewnętrzne linkowanie, przekierowania, linki kanoniczne,
 • optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych.

Skuteczne kampanie marketingowe online - cwierkaja.plSEO na stronie

SEO na stronie (on-site SEO) to te działania, które polegają na odpowiednim wykorzystaniu słów kluczowych oraz tagów HTML. Słowa kluczowe mają za zadanie zwiększyć ruch z wyszukiwarek. W tej części najistotniejsze są treści znajdujące się na stronie. Odpowiednia struktura, częstotliwość i właściwy wybór słów kluczowych. W tym wypadku najistotniejsze są:

 • treści wysokiej jakości,
 • treści zapleczowe,
 • optymalizacja kodu HTML z pomocą tagów tytułowych i metatagów,
 • architektura informacji na stronie,
 • poprawność nawigacji i struktury strony.Reklamy google i facebook ADS - z ćwierkają

Optymalizacja poza stroną

SEO poza stroną (off-site SEO) skupia wszystkie działania, które mają na celu generowanie zainteresowania brandem. W pojęciu tym mieszczą się wszystkie strategie związane z marketingiem w sieci i mediach społecznościowych, jak również działania offline. Do off-site SEO zaliczamy:

 • budowanie linków,
 • działania w social mediach,
 • content marketing,
 • publikacje zewnętrzne z linkami,
 • e-mail marketing,
 • influencer marketing,
 • inne kanały: marketing internetowy i marketing offline.

img-6

Sekret skutecznego SEO freelancera

Pozycjonowanie strony internetowej ma na celu zwiększenie odwiedzin oraz wywindowanie pozycji strony www w wynikach wyszukiwarek. Wyniki wyszukiwania (Search Engine Results Page) to odpowiedzi na zapytania wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkę. Im lepiej pozycjonowana jest strona, tym wyżej pojawia się na liście wyników.

Brzmi prosto? Jednak nie jest to ani łatwy, ani szybki proces. Przed osobami zajmującymi się tymi zagadnieniami, jak freelancer SEO stoi wiele wyzwań. Aby pozycjonowanie stron internetowych było skuteczne konieczna jest odpowiednia wiedza, doświadczenie i zaangażowanie. Wiele strategii wymaga także czasu, a realne wyniki nie są widoczne od razu.

Podstawą skutecznego SEO jest nieszablonowe podejście. Freelancer SEO powinien stale podnosić kwalifikacje i aktualizować zdobytą wiedzę. Aby kampania była skuteczna konieczna jest także analiza danych oraz uważna obserwacja zmian i tendencji związanych z procesem wyszukiwania. Nie bez znaczenia jest także intuicja – to cecha która wyróżnia każdego dobrego specjalistę. Wiele z podejmowanych decyzji związanych z pozycjonowaniem stron internetowych wymaga umiejętności, które zdobywa się latami. Aby firma osiągała najwyższe notowania w wyszukiwarce google warto skorzystać z usług najlepszego specjalisty SEO.

Freelancer SEO - ćwierkają

Jakie cechy posiada najlepszy SEO freelancer

Każdy zawód ma zespół cech, których posiadanie jest równoznaczne z predyspozycją do pracy w danej branży. Podobnie jest w przypadku osób zajmujących się pozycjonowaniem stron internetowych. Dodatkowo, każdy freelancer, także freelancer SEO posiada zestaw cech pozwalających na pracę jako wolny strzelec. Co powinno wyróżniać najlepszych specjalistów z zakresie SEO?

 • decyzyjność,
 • samodzielność,
 • cierpliwość,
 • dokładność,
 • analityczny umysł,
 • kreatywność,
 • umiejętność łączenia faktów,
 • indywidualne podejście.

To tylko niektóre cechy, które wyróżniają skutecznego specjalistę SEO. O jakości usług specjalistów SEO świadczą wyniki. Pamiętajmy jednak, że na wyniki należy zaczekać. Praca specjalisty SEO to w dużej mierze porównywanie, obserwacja i wyciąganie wniosków. Ze względu na zmiany algorytmów stosowanych przez Google i inne wyszukiwarki specjalista SEO musi być przygotowany na zmiany, wyciągać z nich wnioski i odpowiednio reagować.

Skutecznie kampanie SEO / SEM

 

Dlaczego freelancer SEO

Każdy właściciel firmy codziennie podejmuje ważne decyzje biznesowe. Jedną z nich jest wybór specjalisty od SEO. Podstawowe pytanie brzmi czy lepsza jest agencja zajmująca się SEO, czy freelancer SEO – samodzielny i niezależny specjalista?

Jeśli świadczone usługi są na najwyższym poziomie, każda z tych decyzji będzie dobra. Niemniej, osoba samodzielnie pracująca na swoją markę ma więcej do stracenia i z pewnością bardziej angażuje się w zlecenia. W przypadku dużej agencji SEO nigdy nie mamy pewności kto tak naprawdę będzie zajmował się pozycjonowaniem strony naszej firmy. Możemy trafić na osobę doświadczoną albo na nowicjusza, na osobę rzetelną i pełną inicjatywy, albo wypaloną zawodowo i działająca opieszale. Takie ryzyko wiąże się zawsze ze zleceniem zadania większej firmie czy agencji marketingowej.

Samodzielni specjaliści SEO mają osobisty interes w zadowoleniu klientów z ich usług. Wiąże się to zarówno z nawiązaniem stałej współpracy jak i z poleceniami, które stanowią ważne źródło pozyskiwania nowych klientów. Z tego względu freelancer SEO osobiście angażuje się w obowiązki, a także utrzymuje bliski kontakt z klientem. Decydując się na współpracę z freelancerem SEO możemy liczyć na nieszablonowe i indywidualne podejście. Dzięki temu łatwiej o porozumienie i efekty pracy, które spełnią oczekiwania klienta.

 

Pozycjonowanie i kampanie ads - Freelancer SEO

Skuteczny specjalista SEO

Warto podkreślić, że branża SEO zmienia się w bardzo szybkim tempie. Aby specjalista SEO mógł być skuteczny musi być czujny na tendencje i zmiany w branży. Obecnie, jednym z najważniejszych czynników, który bierze się pod uwagę przy pozycjonowaniu strony internetowej czy sklepu internetowego jest tak zwany user experience. Dodatkowo, za równie ważne zagadnienia uznaje się machine learning i automatyzację.

Coraz mniej popularny jest trend, w którym SEO kojarzone jest z kontentami przeładowanymi słowami kluczowymi. Treści pozbawione stylu i rzetelnego przekazu odchodzą w niepamięć. Ich miejsce zajmują artykuły wysokiej jakości, przemyślane pod kątem pozycjonowania, a jednocześnie ciekawe dla czytelnika i poprawne językowo. Warto brać pod uwagę kwestie dotyczące zmian z niezbędnych działaniach podejmowanych przez specjalistów SEO. Pozycjonowanie jest procesem ciągłym i aby było skuteczne wymaga stałych działań i odpowiednich, długoterminowych strategii.

Bez wątpienia tym co w SEO marketingu pozostaje stałe to SEO techniczne, niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale niezwykle istotne dla poprawnego funkcjonowania strony i możliwości kreowania strategii SEO. Odpowiednio przygotowane SEO techniczne jest solidnym fundamentem dla procesów pozycjonowania i wszelkich działań marketingowych. Pozwala robotom Google zrozumieć zawartość strony, a jednocześnie umożliwia odpowiednie wyświetlenie strony w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie i kampanie google i facebook ads z Ćwierkają

Freelancer SEO – co to za zawód

SEO freelancer to fachowiec zajmujący się zagadnieniami dotyczącymi pozycjonowania stron internetowych. SEO jest dziedziną mającą ogromny wpływ na widoczność jaką witryna czy sklep internetowy ma w wynikach wyszukiwania. Z tego względu wybierając specjalistę SEO warto wybrać najlepszego. Jak go rozpoznać?

Warto wiedzieć, że Freelancer SEO nie zawsze samodzielnie zajmuje się wszystkimi aspektami związanymi z pozycjonowaniem strony www. Do naturalnych należy współpraca specjalisty SEO z copywriterami, projektantami stron internetowych czy osobami zajmującymi się mediami społecznościowymi. Nie ma w tym nic dziwnego, w branży marketingu internetowego wykształciły się specjalizacje. Każde z tych zadań wymaga innych umiejętności i najlepiej zlecić je specjalistom, którzy znają się na rzeczy. Warto wybrać specjalistę SEO, który współpracuje na stałe z innymi freelancerami. Z pewnością zaufany zespół usprawni pracę i podniesie jej efektywność.

skutecznie działania seo / sem dla twojej strony internetowej

SEO freenalcer – jak wybrać najlepszego

Przy wyborze specjalisty SEO nie warto kierować się kwestią wykształcenia. To doświadczenie i aktywność na rynku sprawia, że SEO freelancer będzie skuteczny. Z pewnością warto brać pod uwagę osoby z polecenia, o których wiemy że rzetelnie podchodzą do powierzonych im zadań. Przed podjęciem współpracy warto zapytać freelancera o jego portfolio, a także o doświadczenie zawodowe. Najlepiej szukać osoby, która ma doświadczenie w branży i jasno mówi o swojej specjalizacji. Nie ma specjalistów od wszystkiego, dlatego warto szukać fachowca, który ma doświadczenie w interesującym nas zakresie.

Równie ważne jest ustalenie zakresu prac i przedstawienie naszych oczekiwań. Jasne określenie jak wyglądają oferowane przez freelancera usługi, co obejmują oraz jak długo mamy czekać na efekty jest niezwykle istotne. Tego typu ustalenia pozwalają uniknąć nieprzyjemnych nieporozumień i niedomówień. Kwestie związane z pozycjonowaniem strony internetowej są niezwykle istotne i mają bezpośrednie przełożenie na sukces i zarobki firmy. Z tego względu warto temu zagadnieniu poświęcić odpowiednio dużo uwagi.

5/5 - (31 votes)

12 komentarzy

 • img-19 Dawid Ż pisze:

  Miałem przyjemność współpracować z Pawłem przy dwóch projektach SEO, co do jakości usługi jak i atrakcyjnej ceny nie mam żadnych zastrzeżeń! Polecam

 • img-21 Mariusz M pisze:

  Kogo lepiej wybrać jeśli chodzi o projekt SEO / SEM? Freelancera czy Agencję? Jak agencję to jaką?

  • Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Znam agencje, które owszem, są drogie, ale też gwarantują wysoką jakość. Znam również freelancerów, którzy oferują świetną jakość i również nie należą do najtańszych, a znam też drogich, których raczej bym nie polecił. 🙂 Niestety, trzeba się naprawdę porozglądać i poczytać o oferowanych usługach. Szczególnie zwróć uwagę na umowę. Jeśli będzie ona cyrografem mocno wiążącym, to już powinno się zapalić czerwone światło. Dobre agencje czy też kompetentni specjaliści na siłę raczej nikogo do współpracy nie zmuszają i preferują transparentność. Podsumowując, to kwestia, jak ktoś ci podpasuje, jak zachęci cię do współpracy. Niech pokaże ci wyniki lub da kontakt do prowadzonego klienta, abyś mógł zebrać referencje.

 • img-23 Marta pisze:

  Ile czasu czeka się na efekty z pozycjonowania ?

  • Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czas potrzebny na wypozycjonowanie strony internetowej zależy od wielu czynników, dlatego trudno jest podać konkretny czas. Zazwyczaj dobry freelancer SEO może wypozycjonować lokalną stronę szybciej niż sklep internetowy. Na czas potrzebny do osiągnięcia efektów wpływają takie czynniki, jak wiek domeny, jej obecny stan, specyfika branży oraz poziom konkurencji w danej branży.

 • img-25 Dom-polski pisze:

  Czy jest jakiś freelancer który podejmie się prowadzenia firmy budowlanej?

  • Dzień dobry, to nie jest serwis ogłoszeniowy. 🙂
   Jak najbardziej mogę przyjrzeć się stronie, proszę o kontakt e-mail. Co do branży i SEO, to podpowiem, że to trochę taki „marketing”. Dobry SEO-wiec jest w stanie osiągnąć wynik na prawie każdej stronie, niezależnie od branży. Właśnie do tego mamy sporo narzędzi do analizy, aby zapoznać się z branżą i konkurencją, co pozwala zapewnić skuteczne pozycjonowanie 🙂

 • img-27 Bartosz Zaborniak pisze:

  Ile kosztują usługi freelancera SEO?

  • Cena pozycjonowania zależy od branży i stanu domeny. Freelancerzy zwykle oferują bardziej indywidualne podejście i elastyczność co do ceny, ale mogą mieć mniej zasobów niż dobre agencje, które z kolei oferują większe zasoby i specjalistyczny zespół, ale często za dużo wyższą cenę. Kluczowa w obu przypadkach jest wysoka jakość usługi, niezależnie od wyboru między freelancerem a agencją. Decyzja powinna opierać się na indywidualnych potrzebach, budżecie i oczekiwaniach co do jakości i efektywności SEO. Ważne jest wybranie wykonawcy, który jest transparentny, doświadczony i skuteczny.

 • img-29 Alicja pisze:

  Gdzie można znaleźć dobrego freelancera?

  • Odpowiadając na pytanie, gdzie można znaleźć dobrego freelancera SEO, powiem krótko: w Internecie. 🙂 Nie musi to być koniecznie freelancer, warto rozważyć również agencje. Najlepszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarkę fraz takich jak „Pozycjonowanie [i nazwa miasta]”, „Freelancer SEO” itd., a następnie przyjrzenie się, które strony pojawiają się na czołowych pozycjach. Radzę ominąć duże agencje, które często dysponują dużymi budżetami na SEO/SEM i są wszechobecne. Lepszym wyborem mogą być mniej znane, mniejsze strony. Jeśli dana osoba potrafi umiejętnie wypromować własny serwis, to jest to dobry znak.

   Kolejnym krokiem jest rozmowa. Sprawdź, czy łatwo znajdujesz wspólny język z potencjalnym wykonawcą, ponieważ relacje z freelancerem czy mniejszą firmą będą bardziej personalne niż w przypadku dużych podmiotów, gdzie często czuje się anonimowość. Ważne, abyście rozumieli się zarówno pod względem biznesowym, jak i komunikacyjnym.

   Na koniec zwróć uwagę na warunki umowy. Brak zawiłości prawnych, kar umownych czy długich okresów wypowiedzenia świadczy o tym, że dana osoba lub firma nie zmusza do współpracy i będzie starała się spełnić Twoje oczekiwania.

Leave a Reply

Close Menu