Skip to main content

Etapy pozycjonowania sklepu

Pozycjonowanie sklepu to bardzo długa droga, która prowadzi do osiągnięcia zadowalających efektów w organicznych wynikach wyszukiwania. Istnieją na tej drodze pewne etapy, które są wspólne dla wszystkich stron. Bardziej szczegółowe kroki opracowywane są indywidualnie i dostosowane są do danej witryny. Pozycjonowanie sklepu zaczyna się audytem, następnie: czynniki rankingowe, analiza konkurencji, wyszukiwanie fraz kluczowych, optymalizacja techniczna, content marking zgodny z SEO, analiza konkurencji, link bulding, aż po optymalizację konwersji.

Etapy pozycjonowania sklepu

Audyt SEO

Audyt SEO jest to pierwszy krok czyli analiza pozycji sklepu internetowego. Dotyczy ona miejsca strony w wyszukiwarce. Następnie osoba przeprowadzająca audyt bada wszystkie elementy sklepu i szuka ewentualnych wad. Na tej podstawie planuje się kolejne działania w celu ulepszenia pozycji. Przeprowadzenie audytu nie jest czynnością prostą. Wymaga przede wszystkim dużej wiedzy na temat czynników, które wpływają na pozycjonowanie. Możliwe jest skorzystanie z narzędzi, które ułatwiają wykonanie takiego zadania. Wśród znajdują się na przykład crawler Screaming Frog. To oprogramowanie przedstawia wszystkie adresy URL witryny wraz z ich nagłówkami, opisami i tytułami. Dzięki temu jest prosty podgląd na wszystkie podstrony witryny i można w łatwy sposób dokonań analizy. Kolejnym programem jest Ahrefs. Przydaje się on do analizy linków przychodzących i weryfikacji. Do przeglądu fraz kluczowych sprawdzi się Senuto. Ten program ułatwia pozycjonowanie pod względem znaczących słów.

Czynniki rankingowe podczas audytu SEO

Istnieje kilka czynników rankingowych, które należy wziąć pod uwagę podczas wykonywania audytu SEO. Pierwszym z nich jest treść strony oraz zawarte w niej frazy kluczowe. Następnie brany pod uwagę jest tytuł, opis oraz wszystkie nagłówki wraz ze słowami kluczowymi. Kolejnymi czynnikami są responsywność, czas ładowania strony, atrybut alt grafik, mapa witryny, ustawienia przekierowań, znaczniki, linki oraz adresy URL. Następnie analizie poddaje się stan witryny w indeksie, czyli czy Google w wyszukiwarce wyświetla także podstrony. Ilość osób, które wchodzi na stronę za pośrednictwem Google to współczynnik CTR. Weryfikacji podlegają także błędy Google Search Console oraz usunięcia w Google Search Console.

Czym jest wyszukiwarka i historia Google?Przegląd konkurencji

Bardzo ważnym elementem jest analiza konkurencji. Pozwala ona na zaobserwowanie pozycjonujących fraz kluczowych na innych stronach. Należy jednak pamiętać, że kopiowanie nie jest dobrym rozwiązaniem i najważniejsze jest posiadanie własnej, oryginalnej strategii. W wypadku niższych wyników na tle konkurencji potrzebne jest wprowadzenie odpowiednich poprawek i naprawa błędów. W tym celu można skorzystać z narzędzi, z których korzystało się przy audycie.

W takiej analizie istnieją czynniki, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Są to: widoczność, pozycja fraz kluczowych i linkowanie zewnętrzne. Następnie wyszukuje się frazy kluczowe dopasowane do sklepu. Po tej czynności dobrze jest wykonać analizę konkurencji ponownie w sposób wykazujący różnice pomiędzy obydwoma stronami. Dzięki takiej analizie można dowiedzieć się jaki content tworzyć, aby osiągnąć wysokie miejsce z pozycjonowaniu na tle innych stron z danej dziedziny.

Wyszukiwanie fraz kluczowych

Frazy kluczowe to bardzo istotny element strategii SEO. Słowa te musza zgadzać się treściowo z całą zawartością strony. Dzięki temu Google umieszcza taką stronę na głównej pozycji w wynikach wyszukiwania i tym samym widoczność staje się większa. W związku z tym należy staranie dobrać słowa kluczowe, do tego czego mogą wyszukiwać użytkownicy. Przydatne do tego programy to: Ahrefs, SEMrush, Senuto, SurferSEO i AnswerThePublic.

Istnieje pewne zjawisko nazywane kanibalizacją. Jest to taka sytuacja, kiedy to samo wyrażenie przypisane jest do dwóch różnych adresów URL. Wpływa to negatywnie na konwersję, ze względu na to, że frazy kluczowe powinny być dobierane indywidualnie do każdej z podstron. W wyniku zjawiska kanibalizacji współczynnik odrzuceń może zacząć rosnąć, a jest to z pewnością niepożądane.

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarce GoogleOptymalizacja

Optymalizacja sklepu internetowego pod względem SEO ma prowadzić do osiągania jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. W celu wprowadzania odpowiednich zmian potrzebna jest wiedza z zakresu HTML, CSS oraz JavaScript. Strona, która ma być przyjazna Google powinna być sprawna i pozbawiona wszelkich błędów. W tym celu należy przeprowadzić optymalizację, zgodną z wcześniej wykonanym audytem.

W wyniku tego procesu należy przede wszystkim skrócić czas ładowania strony i usunąć wszystkie błędy, aby strona stała się jak najbardziej przyjazna dla użytkowników. Potrzebna jest także analiza kodu źródłowego i edycja adresów URL. Należy także stworzyć unikalne meta dane oraz ustawić atrybuty alt grafik. Jeżeli jest to konieczne przeprowadza się implementację przekierowań. Ważne jest, aby dobrze uporządkować hierarchię podstron, dostosować strukturę sklepu i linkowanie wewnętrzne.

Content marketing

Strona internetowa składa się w głównej mierze z treści. Ma ona dwa najważniejsze cele. Po pierwsze treść służy do przekazania klientowi wiedzy i zachęcenia do kupna produktów. Po drugie treść służy do budowania widoczności podczas pozycjonowania. Każda podstrona powinna zawierać własne, oryginalne treści. Nie należy bezmyślnie wpisywać frazy kluczowe, ponieważ zamiast pomóc, obniża to pozycję strony. Prawidłowa treść powinna w odpowiedni sposób zawrzeć słowa kluczowe, być merytoryczna i rzetelnie przygotowana.

Dzięki temu Google analizuje co znajduje się na stronie i na jakie pytania można znaleźć tutaj odpowiedź. Od roku 2011 treści zgodne z SEO stały się jeszcze bardziej ważne. W tym roku zaczął funkcjonować algorytm Panda, który weryfikuje teksty ze względu na ich długość, unikalność oraz merytorykę. Tworzone treści powinny pozostać oryginalne i nie mogą zawierać skopiowanych elementów. Celem ma być przede wszystkim dotarcie do odbiorców i wartościowe opracowanie tematu, a do wyszukiwarki powinny dostosowywać się naturalnie. Do tworzenia takich tekstów mogą przydać się programy: SurferSEO i Senuto.

Link building

Link building jest to pozyskiwanie zewnętrznych odnośników. Dla Google stanowią one potwierdzenie o atrakcyjności strony i dzięki temu umieszczane są one wyżej. W przypadku, gdy linków zewnętrznych jest zbyt wiele, mogą być przyczyną podejrzeń i nieuczciwości. Ważne jest, aby pozyskiwać je w sposób naturalny i żeby pochodziły ze stron zgodnych z dziedziną linkowanej strony. Jeśli w dodatku posiadają one atrybut dofollow ich wartość zaczyna znacząco rosnąć.

Funkcjonalizacja konwersji

Współczynnik konwersji to ilość zamówień złożonych w sklepie. Sama optymalizacja strony nie musi znacząco wpłynąć na konwersję sklepu. Problemem może być zbyt wysoka cena produktów lub brak zainteresowania danym sklepem jednak istnieje także wiele innych czynników przez które użytkownicy niechętnie dokonują zakupów. Należy zastanowić się czy grafiki umiejscowione są prawidłowo oraz czy formularze kontaktowe są odpowiednio przejrzyste. Dodatkowo dobrze jest usprawnić procesy rejestracyjne i realizację swoich transakcji. Klient oczekuje, aby strona była przejrzysta i łatwa w obsłudze, dlatego stronę należy odpowiednio dopasować i ułatwić nawigację.

Pozycjonowanie SEO

Pozycjonowanie SEO to długi proces wymagający pracy i odpowiednich umiejętności. Niestety nie kończy się on wraz z uzyskaniem pożądanego efektu. Sytuację sklepu trzeba analizować na bieżąco i wciąż go dostosowywać do nowych wymagań. Treści muszą być ubogacane i tworzone w sposób jak najbardziej wartościowy.

Zapleczem jest profil linkowy, który warto na bieżąco rozbudowywać. W przypadku, gdy do sklepu dochodzą nowe produkty konieczna jest ponowna i jak najszybsza optymalizacja. Do zachowania wszystkich aspektów prawidłowego pozycjonowania SEO potrzebna jest duża cierpliwość. Przedstawione etapy są elementami, przez które trzeba przejść. Nie wyklucza to wykonywania niektórych czynności jednocześnie. Z pomocą przychodzą również odpowiednie narzędzia.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu