Skip to main content

Landing page – najlepszy sposób na pozyskiwanie leadów

8 sekund. Wydaje się niewiele, prawda? Jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo oparte na marketingu internetowym 8 sekund to czas, w którym musisz przekonać potencjalnego klienta do swoich usług. Brzmi niewykonalnie? A jednak! Jest to możliwe. Dzięki landing page zyskujesz zarówno uwagę, jak i zaufanie osoby odwiedzającej go. Jest jednak mały haczyk.

Aby landing page spełniał swoją rolę musi zostać prawidłowo wykonany.

Elementy jakie musi mieć dobry landing page

Czym tak właściwie jest landing page?

Prowadzisz działania marketingowe w sieci? A więc musisz mieć miejsce, w którym osoba zainteresowana Twoją usługą lub produktem będzie mogła z nich korzystać.

Nie myl jednak tego pojęcia ze stroną firmową.

Obie są przydatne, jednak każda z nich spełnia inne funkcje.

Sklep… Blog… Kontakt… Informacje o produkcie… Generowanie leadów… i z wielu innych elementów składa się strona firmowa. Jej głównym zadaniem jest podanie jak największej ilości informacji potencjalnemu klientowi.

Założenie landing page jest zupełnie inne.

Czasami nadmiar informacji może sprawić, że czujesz się przytłoczony. Tak może się poczuć każdy klient odwiedzający Twoją stronę firmową.

Twórcy landing page doskonale o tym wiedzą. Dlatego też landing page (inaczej strona docelowa) skupiona jest na realizacji jednego celu. A tym celem, nieważne w jakiej kampanii, jest podjęcie działania przez osobę odwiedzającą go.

Klient ma podjąć działanie. Pobrać ebook. Zapisać się na webinar. Wypełnić formularz.

Klikając w reklamę w dowolnym miejscu w sieci, klient ma przed sobą jeden cel. To, co Ty oferujesz w reklamie, on chce dostać po kliknięciu w nią.

Wyobraź sobie sytuacje. W mediach społecznościowych napotykasz reklamę ebooka który ma szanse odmienić Twoje życie. Klikasz w nią i… lądujesz na stronie firmowej. W pierwszej chwili nie poddajesz się. Przeszukujesz wszystkie zakładki. Trafiasz na bloga. Czytasz nawet życiorys autora ebooka. Jednak nigdzie nie ma śladu książki. Co w takiej sytuacji robisz?

Większość użytkowników internetu już dawno by się poddała.

Twórca ebooka w taki sposób traci setki klientów.

A wystarczyłoby stronę firmową zamienić na docelową.

Rozumiesz już działanie landing page? Świetnie! Teraz pora na to, abyś dowiedział się, jak musi zostać zbudowany, aby spełniał swoje funkcje.

Elementy jakie musi mieć dobry landing page

5 sposobów na skuteczny landing page

1. Podstawowe zadanie landing page

Twoja strona docelowa musi posiadać jeden cel. Bez względu na to, jaki będzie, nie możesz zasypywać odwiedzającego innymi informacjami, które go rozproszą.

Call to Action (wezwanie do działania) – to główny cel Twojego landing page.

W przypadku strony docelowej elementami zachęcającymi użytkownika do podjęcia określonego działania są odnośniki tekstowe, rzadziej obrazki.

Jeżeli umieścisz CTA w mało widocznym miejscu nie dziw się, że landing page nie spełnia swojego zadania.

Złap potencjalnego klienta za dłoń i poprowadź go do miejsca docelowego. Nie może on błądzić po Twojej stronie. To Ty jesteś przewodnikiem.

Wezwanie do działania musi być więc widoczne i zrozumiałe dla każdego. Także dla tego, który spotyka się z Twoją usługą po raz pierwszy w życiu.

Landing page ukazuje się użytkownikowi po kliknięciu w Twoją reklamę. Czy aby na pewno treść reklamy odpowiada temu, co znajduje się na stronie? Nikt nie lubi czuć się oszukany. Landing page musi być rozszerzeniem tego, co użytkownik zobaczył na reklamie. W końcu to dlatego w nią kliknął. Strzeż się tworzenia stron docelowych nieadekwatnych do treści reklam. Raz oszukany użytkownik nie zaufa Ci ponownie.

Pamiętasz o zasadzie 8 sekund? Jeżeli po wejściu na stronę docelową użytkownik w ciągu 8 sekund nie dowie się, czego właściwie ona dotyczy, Twoje szanse na pozyskanie nowego klienta z każdą kolejną sekundą drastycznie maleją.

A co ułatwi mu zrozumienie Twojej usługi?

2. Design – podstawa każdego landing page

Jesteśmy wzrokowcami. To, co ładne przyciąga naszą uwagę, to co brzydkie – odpycha. Zasada ta obowiązuje nie tylko w życiu realnym. Świat w internecie także ją wyznaje. Być może nawet mocniej.

Landing page nie może być przeładowany grafiką. Umiar w tym przypadku jest pożądany. Jednak nie rezygnuj wcale z obrazów. Byłby to strzał w kolano. Strona nie może być przeładowana grafiką. Jednak, żeby użytkownik miał większe szanse na zrozumienie, gdzie właściwie trafił, musisz dać mu małe, zrozumiałe podpowiedzi w formie grafiki.

Video bądź grafika muszą być spójne z tym, co oferujesz odbiorcy. Dzięki tym dwóm formom wyrazu możesz dotrzeć do największych pragnień klienta. Wyeksponuj dzięki nim produkt czy usługę. Te proste narzędzia odgrywają znacznie większą rolę, niż Ci się wydaje.

W końcu nie bez powodu mówi się, że kupujemy oczami.

Struktura landing page również musi być w pełni zrozumiała. Najważniejszą rolę odgrywa nagłówek. To jego treść decyduje czy przejdziemy do dalszej części, czy po prostu zamkniemy kartę w przeglądarce. W nagłówku wskaż to, co dla odwiedzającego użytkownika jest w danej chwili najważniejsze. Powód, dla którego trafił na Twoją stronę.

Jeżeli stworzyłeś chwytliwy nagłówek, możesz go uszczegółowić, stosując podtytuł.

Wezwanie do działania

O CTA czytałeś chwilę wcześniej. Na tym etapie skup się jednak na jego rozmieszczeniu. Call to action powinien przybrać postać przycisku. Internet istnieje nie od dziś, a jego użytkownicy znają zasadę działania podstawowych elementów, z jakich składają się strony internetowe. Jeżeli chcesz, aby odbiorca wykonał to, co jest Twoim celem, podaj mu pod nos narzędzia, którymi to wykona. W tym przypadku przycisk.

Jego rozmieszczenie również nie jest bez znaczenia. Koniecznie umieść go na pierwszym ekranie strony docelowej. Powyżej linii zgięcia – above the fold.

Odbiorca nie kliknie w przycisk, jeśli nie będzie wiedział, co później się stanie. Treść przycisku musi więc jasno informować, do czego doprowadzi kliknięcie myszą.

3. Sprzedawaj słowem

Nie snuj opowieści czym zajmuje się Twoja firma, w którym roku powstała i że otrzymałeś ją w spadku po dziadku. Na stronie landing page nikogo to nie interesuje. Storytelling jest niezwykle ważny, ale nie w tym miejscu. Tutaj dajesz klientowi to, czego chce. Bez zbędnych treści.

W budowaniu skutecznego landing page ogromną rolę odgrywa laddering.

Istnieje ogromna grupa odbiorców, która nie zdaje sobie sprawy z tego, że potrzebuje Twojego produktu bądź motywacji do jego zakupu. Możesz zapytać swojego klienta, dlaczego potrzebuje nowego laptopa. Odpowiedź zabrzmi „do szybszej pracy”. Nigdy jednak nie poprzestawaj na tym jednym pytaniu. Owszem, Twój odbiorca chce wymienić swój stary komputer na nowy, bo ciągłe problemy sprawiają, że pół dnia spędza na jego naprawie. Jednak szybsza praca w tym przypadku może oznaczać więcej czasu dla ukochanej osoby, mniej stresu czy lepsze kontakty z pracodawcą. To właśnie są prawdziwe powody, które powinieneś wykorzystywać na stronie docelowej.

Zrozum problemy Twoich odbiorców i przedstaw im rozwiązanie na stronie docelowej.

Treści na stronie firmowej vs treści na landing page

Strona firmowa jest jedna. Stron docelowych możesz tworzyć wiele. W zależności od charakteru kampanii, którą aktualnie prowadzisz, stwórz landing page, na którym zawrzesz informacje ukierunkowane na zrealizowanie celu kampanii.

4. Elementy niezbędne na landing page

Oprócz grafiki, treści i przycisku CTA na stronie docelowej powinno znaleźć się coś jeszcze.

Formularz.

Mimo że do niedawna nie był częścią każdego landing page, dziś przewija się na większości. Powód jest prosty. Formularz buduje komunikację pomiędzy odbiorcą a firmą. A przecież każdy klient chce zostać wysłuchany. Po to właśnie odwiedził Twoją stronę. Ma problem/potrzebę i wierzy, że Twój produkt/usługa jest odpowiedzią na nie.

Co jeszcze zyskujesz dzięki formularzowi?

Każdy wypełniony formularz to pozyskanie nowych danych użytkownika. Dzięki nim możesz skutecznie, nienachalnie przypominać klientowi o swojej obecności, wysyłając newsletter.

Social proof

Jak często zdarza Ci się kupić drogi produkt/usługę nie zapoznając się wcześniej z opiniami? Rzadko, prawda?

Taką samą strategię ma każdy z nas. Zanim dokonamy zakupu, musimy się upewnić co do jakości produktu i rzetelności sprzedawcy.

Ułatw swojemu odbiorcy zadanie. Nie każ mu przeszukiwać internetu w celu znalezienia opinii na Twój temat. Zaserwuj mu je. Umieść na laning page komentarze i opinie, a zyskasz zaufanie.

Wiarygodne liczby zadowolonych klientów i szczere opinie przyciągną uwagę nowego użytkownika.

5. Kilka słów o technicznej stronie landing page

Czas ładowania strony

Dostęp do informacji na wyciągnięcie ręki uczynił nas niecierpliwymi. Nawet jeżeli znajdziesz remedium na długowieczność, nikt nie będzie chciał czekać, aż Twoja strona się załaduje. Odbiorca poszuka konkurencji, u której nawet nie zauważy, że strona przed wyświetleniem musiała się załadować.

Nie lubisz stać w kolejce w supermarkecie? Tak samo internauci nie lubią czekać na załadowanie strony. To, co jednak odróżnia ich od Ciebie jest możliwość opuszczenia landing page w ciągu sekundy.

Dłuższy czas ładowania wiąże się również z wyższymi kosztami reklamy i niższym współczynnikiem konwersji.

Prowadzisz działania marketingowe poza granicami Polski? Upewnij się, że Twoja strona nie potrzebuje dużo czasu, by wyświetlić się odbiorcy. To właśnie w przypadku reklamy na globalnym rynku najczęściej pojawiają się problemy z ładowaniem strony. Lokalizacja serwera odgrywa kluczową rolę dla czasu ładowania strony.

Mobilność strony docelowej

Responsywność to w obecnych czasach podstawa każdej strony internetowej. Kilka lat temu, dostosowanie wyglądu strony do urządzeń, które ją wyświetlały, czyniły jej właściciela niemal człowiekiem renesansu. Dziś na nikim nie robi to już wrażenia.

Telefony przodują na liście urządzeń, służących do korzystania z internetu. Wyprzedziły już nawet komputery!

Zadbaj więc o to, aby landing page był dostosowany do użytkowników mobilnych.

Jeżeli celem Twojej strony docelowej jest pozyskiwanie leadów (kontaktu klienta) podstawę stanowi dopasowanie jej do smartfonów. Media społecznościowe to najlepsze źródło nowych klientów. A na jakim urządzeniu przeglądasz swoje konta w sieci? Na telefonie. I robi tak większa część społeczeństwa. To właśnie dlatego landing page musi dobrze prezentować się na wyświetlaczach telefonów. 

Elementy jakie musi mieć dobry landing page

Po więcej wiedzy zapraszam na blog: https://cwierkaja.pl/wiedza

Bezpieczeństwo klientów to podstawa

Incydenty z przeszłości, w których doszło do wycieku danych setek klientów różnych placówek, powinny być dla Ciebie nauką. Klient powierzający dane w Twoje ręce darzy Cię zaufaniem. Upewnij się więc, że Twój landing page posiada odpowiednie zabezpieczenia.

Landing page może przynieść sukces, ale również klęskę kampanii reklamowej. Ile razy trafiłeś na stronę, która przypominała bardziej pstrokatą reklamę rodem z lat 90-tych, niż dopracowaną kampanię łączącą prostą grafikę z chwytliwym tekstem? Ja nie jeden raz. Dlatego też powyższa lista ma pomóc w przygotowaniu profesjonalnych landing page, które zachęcą każdego, kto na nie wejdzie. Brzmi jak bajka? Stosując powyższe sposoby, sam przekonasz się jak wiele potrafi zdziałać strona docelowa.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu