Zajmowanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwaniach ma duży wpływ na to, czy dana strona internetowa odniesie sukces. Chcąc zapewnić witrynie dobrą pozycję, należy pozbyć się wszelkich możliwych błędów, przez które algorytmy Google mogłyby doprowadzić do jej obniżenia. Bardzo częstym błędem pojawiającym się na stronach jest Duplicate content, czyli duplikowanie treści.
Czym jest dokładnie duplikacja treści?
Duplicate content jest to powielanie jednej i tej samej treści pod większą ilością adresów URL w obszarze danej domeny albo kilku domen. Niekiedy można nie zdawać sobie w ogóle sprawy, że w ogóle ten problem może dotyczyć danej witryny. Dzieje się tak, gdyż samo kopiowanie treści nie jest jedynym powodem duplikacji. Źródłem problemu może być również na przykład brak przekierowań czy niewyłączenie z indeksacji testowej wersji witryny, jednak powodów jest o wiele więcej. Warto mieć pewność, czy zamieszczona w serwisie treść jest całkowicie unikalna.
Jak duplicate content wpływa na pozycjonowanie?
Na samym początku należy mieć na uwadze to, że duplikowanie treści jest w świetle prawa przestępstwem, a co za tym idzie może się skończyć sprawą w sądzie. Ma ono również negatywny wpływ na SEO strony i przebieg pozycjonowania witryny w wynikach wyszukiwania. Google nie lubi skopiowanych treści, a do jego zadań zalicza się identyfikacja treści istniejącej na stronie, a także jej pierwotnego źródła pochodzenia. Przy zastosowaniu algorytmów, jeśli wykryta zostanie duplikacja na dwóch odmiennych stronach, wówczas Google wie, która ze stron opublikowała treść jako pierwsza, w ten sposób uznaje ją za oryginalne źródła treści.
Dzięki temu taka witryna zyskuje priorytet, jeśli chodzi o wyniki wyszukiwania i osiąga wyższe pozycje w wyszukiwarce. Algorytmy są w stanie ukarać nieuczciwe działania, rodzaj kary zależy przede wszystkim od ilości splagiatowanej treści. Niekiedy nakładane są jedynie filtry, w innych wypadach może zakończyć się zablokowaniem strony. Jeśli na jakiejś witrynie wykryto zduplikowaną treść, będzie to oznaczać, iż jej pozycja stanie się zaniżona, co w znacznym stopniu przyczynia się do spadku ruchu na stronie, witryna staje się również mniej widoczna. Właśnie dlatego wszystkie umieszczane na stronie internetowej informacje muszą być odpowiednio dobrane, przede wszystkim należy zadbać o ich oryginalność. Jedynie niepowtarzalne treści pozwalają na zadowalającą pozycję w wyszukiwarce. Powielanie tych samych treści jest bardzo złym rozwiązaniem, które ma niekorzystny wpływ na proces pozycjonowania.
W przypadku kiedy roboty Google wykryją takie działanie, obniżą wówczas znacznie pozycję strony w rankingach wyszukiwania, a powrót na dawną pozycję może okazać się bardzo utrudniony. Niekiedy pojawia się również problem duplikacji wewnętrznej, który może doprowadzić do kanibalizacji fraz kluczowych. Przez co na jedną frazę kluczową będą przypadać minimum dwie podstrony tej samej domeny, a wyniki wyszukiwania staną się zaburzone. W dzisiejszych czasach kiedy internet przepełniony jest wieloma treściami, duplicate content jest bardzo częstym i poważnym problemem, którego nie warto bagatelizować.
Niestety powielanie treści znacząco wpływa na proces pozycjonowania, nie należy więc dopuścić do publikowania tych samych treści, które już gdzieś powstały. Dobrze jest również reagować, w przypadku kiedy konkurencyjna firma wykorzystała ten sam tekst, umieszczony na naszej witrynie. Aby witryna była dobrze pozycjonowana, treści na niej muszą być nie tylko unikalne, ale również wysokiej jakości. Teksty powinny mieć swojego autora i nigdzie indziej nie powinno się ich móc znaleźć. Duplicate content wiąże się przede wszystkim z: utrudnionym pozycjonowaniem, ograniczoną widocznością strony w wyszukiwarce, spadkiem wiarygodności witryny w oczach algorytmów i odbiorców.
W jaki sposób dzieli się duplicate content?
Wewnętrzny duplicate content
Wewnętrzny duplicate content występuje, kiedy na jednej stronie internetowej pojawiają się powielane treści. Może to być na przykład zastosowania na jednej witrynie dwóch takich samych wpisów albo udostępnienie strony głównej po paroma adresami. Powielanie treści następuje również, kiedy strona ma nieodpowiednie wersje językowe, czy w trakcie adrażania certyfikaty SSL doszło do nieodpowiedniego przekierowania.
Zewnętrzny duplicate content
Zewnętrzne duplikowanie treści polega na tym, iż jedna treść dostępna jest na wielu witrynach. Niekiedy zjawisko to występuje przez kradzież treści i jest bardzo negatywnie postrzegane przez roboty Google.
Główne powody zewnętrznej duplikacji treści
Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę z tego, iż na jego stronie znajdują się powielane treści. Zduplikowana treść powstaje głównie przez nieświadome kopiowanie tekstów i brak dostatecznej wiedzy odnośnie do rankingowania domen przez wyszukiwarkę, jednak przyczyn zewnętrznego powielania treści jest wiele więcej.
Dla niektórych osób bardzo problematyczne okazuje się napisanie działu „o nas” zwłaszcza jeśli treść ta ma być zamieszczona nie tylko na stronie firmowej, ale także na innych serwisach w celu wypromowania. Warto jednak się trochę wysilić i stworzyć dwa rodzaje treści, które zaciekawią odbiorcą i w jak najlepszy sposób się mu przedstawimy. Warto pamiętać o tym, że Google nie radzi sobie zbyt dobrze z indeksowaniem treści publikowanej na portalach społecznościowych. Należy więc zrezygnować z kopiowania tekstów ze swojego serwisu w celu umieszczenia ich w social mediach.
2. Używanie opisów produktów na Allego, OLX, Ceneo
Do duplikacji treści dochodzi również, kiedy idealnie opracowane opisy produktów pod SEO znajdą się na zewnętrznych portalach sprzedażowych. Jeśli chcemy przy ich wykorzystaniu prowadzić sprzedaż, nie powinniśmy pod żadnym pozorem kopiować swoich treści, po czym je umiejscawiać w opisach aukcji. Popularna serwisy aukcyjne i agregatory ofert przeważnie są bardzo wysoko oceniane przez Google, z tego względu autorstwo tekstów będzie przepisane właśnie nim, a nie prawowitemu autorowi.
3. Stosowanie treści udostępnianych przez dystrybutorów, partnerów czy producentów
Nawet w przypadku kiedy nasz producent czy partner udostępnił opisy produktów, czy inne materiały marketingowe, nie powinniśmy umieszczać ich na swojej witrynie. Teksty muszą zostać wcześniej odpowiednio zredagowane.
4. Przesyłanie artykułów sponsorowanych czy informacji prasowych opublikowanych na stronie
Trzeba pamiętać, iż wysyłanie tekstów na zewnątrz wiąże się z ryzykiem duplicate content. Właśnie dlatego pisząc komunikat czy artykuł sponsorowany o zmianach w firmie, który następnie zostanie wysłany do partnerów, wydawców czy innych ważnych podmiotów, nie powinno się zamieszczać go także na stronie firmowej.
5. Nieodpowiednia redakcja tekstów powstających na podstawie źródeł zewnętrznych
Podczas tworzenia treści na witrynę internetową korzystając z danych, raportów, definicji, można nieumyślnie powielić istniejącą już treść. Należy więc pamiętać o tym, aby zawsze pisać swoimi słowami, dobrze jest również zamieścić w artykułach zawsze coś od siebie. Mogą to być własne spostrzeżenia czy wnioski, dzięki nim treść stanie się wzbogacona i z pewnością będzie ona unikalna.
6. Podpięcie witryny do mikrobloga albo innej strony agregującej treść
W internecie dostępne są strony, które agregują treść z pozostałych portali. Zadaniem ich jest dostarczanie danej grupie docelowej tekstów z na wybrany temat. Dzięki podpięciu bloga do takiej strony możliwe jest zwiększenie ruchu i zyskanie nowych odbiorców, aczkolwiek taka czynność może doprowadzić również do zduplikowania treści.
7. Teksty synonimizowane
Takie testy były kiedyś bardzo często wybierane właśnie do procesu pozycjonowania. Niestety takie teksty mogą być również przyczyną powstania zduplikowanej treści, a więc warto jednak ich unikać.
8. Sformułowania prawne
Ostatnią przyczyną powstania powielonej treści są wszelkiego rodzaju sformułowania prawne, regulaminy itp. Jednakże są one niezbędne na przykład w sprzedaży. Sklepy internetowe mają obowiązek zamieszczać na swoich stronach regulaminy, reklamację, politykę zwrotów, politykę cookies, i tym podobne. Dokumenty te nie mają jednak większego znaczenia, jeśli chodzi o SEO, można je więc zablokować przed indeksacją. Tekst o cookies warto opracować w postaci kreatywnego hasła, które będzie niepowtarzalne.
W jaki sposób sprawdzić, czy na naszej stronie nie pojawiła się powielona treść?
Jeśli nasza strona jest niewielka, można to zrobić w sposób skuteczny samodzielnie. Trzeba powoli przeanalizować każdą treść znajdującą się na podstronach witryny. W przypadku kiedy jednak portal jest dosyć spory wówczas do wyboru mamy dwie możliwości:
1. Można wykorzystać specjalne narzędzia pomagające w odnalezienie zduplikowanej treści.
2. Można również zatrudnić profesjonalistę. Specjalista od SEO doskonale poradzi sobie z tym zadaniem i wykryje wszelkie tego rodzaju treści.
Jak można uniknąć duplicate content?
Jedna domena
W ramach jednej domeny można zastosować przekierowanie 301. Przydaje się ono, jeśli wskazany jest jeden adres strony głównej, a także przy zmianie struktury witryny, w ten sposób, żeby stare adresy przekierowywały na te nowe. Należy także pamiętać o publikowaniu danej treści pod jednym adresem. Nie powinno się jej powielać na innych podstronach portalu internetowego. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić zaindeksowane strony, przy użyciu komendy site: adres-domeny.pl. W ten sposób możemy sprawdzić, w jaki sposób ukazywane są podstrony witryny, a także przekonać się, czy treść nie pojawia się w wielu miejscach.
Różne domeny
W ramach różnych domen powinno się nie publikować treści ze strony na pozostałych witrynach. Jeżeli chcemy publikować treści na innych stronach, należy je stworzyć od nowa. Nie można pod żadnym pozorem kopiować treści. Warto również sprawdzać, czy przypadkiem ktoś inny nie powiela naszych treści. Można to zrobić poprzez umieszczenie treści jednej albo paru stron w wyszukiwarkę. W ten sposób można sprawdzić, czy na innych witrynach nie ma naszych treści. Takie działanie wpływa niekorzystnie na pozycjonowanie naszej strony, z tego względu należy od razu zacząć działać, aby tak proceder został, jak najszybciej zakończony.
O czym należy jeszcze pamiętać, w przypadku wystąpienia duplicate content?
- jeśli wyszukiwarka Google wykryje zduplikowaną treść, zablokuje ją. W ten sposób wyniki wyszukiwania nie wyświetlą dwa razy tej samej strony, nawet jeśli występuje w obszarze paru domen.
- w sytuacji kiedy parę domen posiada powieloną treść, a nie są prawidłowo skonfigurowane, wówczas Google wybierze najlepiej pasującą do strony i ją wyświetli w wynikach wyszukiwania
- przy użyciu meta tagu w nagłówku strony można określić w kodzie jej kanoniczny adres, przez co zabezpieczona zostanie strona główna oraz jej wszystkie podstrony przed niebezpieczeństwem wystąpienia zduplikowanej treści
- odpowiednie zadbanie o konfigurację i optymalizację strony internetowej zapewni jej unikalność i zmniejszy ryzyko pojawienia się duplicate content