Skip to main content

Domena internetowa to adres strony internetowej i opcjonalnych usług sieciowych (poczta e-mail itp.). Podobnie jak adres fizyczny Twojej firmy, umożliwia wysyłanie do siebie informacji kontaktowych za pomocą tradycyjnej poczty e-mail, dzięki czemu internauci mogą uzyskać dostęp do Twojej witryny firmowej, wprowadzając nazwę domeny w oknie przeglądarki door.web, np. nazwę firmy.pl . zobaczą lub na blogu.

Domena składa się z kilku części. To protokół (http:// lub https://). subdomena (www); Nazwa i rozszerzenie pierwszego poziomu (.pl, .com) lub drugiego poziomu (.com.pl). Na przykład nazwa może zawierać nazwę firmy lub nazwę produktu. Nazwy mogą zawierać polskie znaki, które nie są normalnie dostępne. Rozszerzenia (np. .pl, .com.pl, .edu, .gov, .tech) wskazują zakres, charakter lub cel. Istnieje wiele rozszerzeń nazw domen, ale nowe pojawiają się jedno po drugim.

Domena internetowa - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Czy rozszerzenie domeny ma znaczenie?

Z technicznego punktu widzenia nie ma znaczenia, którą nazwę domeny wybierzesz i jak skończysz. Wybór nazwy domeny to przede wszystkim kwestia brandingowa i praktyczna. A ekspansja zależy od zasięgu terytorialnego firmy. Być może pamiętasz, że nazwa Twojej domeny jest długa i złożona, ale trudniej jest odebrać ją przez telefon lub w drukowanym dokumencie są puste miejsca. Jednak nazwa domeny nie może przekraczać 63 znaków. Minimalna liczba znaków dla polskiej nazwy domeny to 1, 2 dla domen europejskich i 3 dla nazw globalnych.

Należy jednak pamiętać, że nazwa domeny jest jednym z ponad 200 czynników pozycjonowania. Do 2012 r. powszechne było umieszczanie słów kluczowych w domenach (np. przy użyciu domen w dopasowaniu ścisłym (EMD)). A teraz to racjonalne działanie przynosi wymierne korzyści. Wiele tanich witryn korzysta z rozwiązania po zmianie algorytmu Google „EMD Update”, który znacznie zmniejszył się w wynikach wyszukiwania. Więc na razie powinieneś unikać tego typu adresów.

Jak zostać właścicielem domeny?

Aby zostać „właścicielem” swojej domeny internetowej, musisz się zarejestrować i uiścić opłatę. Podobnie jak w przypadku nieruchomości, możesz to zrobić, pożyczając pieniądze na rynek pierwotny lub wtórny lub innym właścicielom domów. Przed wyborem nazwy firmy lub produktu dobrze jest sprawdzić, czy domena jest dostępna, czy nie. Dlaczego? Niestety, najgorętszy film krótkometrażowy jest wyprzedany. Czasem potrzeba dużo kreatywności, aby ułożyć nazwę i znaleźć dla niej darmową domenę. Płacąc za domenę na rynku pierwotnym lub wtórnym jesteśmy tylko „właścicielami” na określony czas. W większości przypadków domena zostanie opłacona w ciągu roku. Jako „właściciel” masz prawo preferencji, które pozwala przedłużyć nazwę domeny na inne okresy.

Domena internetowa – zagrożenia

Niestety należy wspomnieć, że na rynku nie brakuje oszustów i można je łatwo poświęcić. Dlatego powinieneś kupić domenę bezpośrednio. Domena musi być zarejestrowana w Twojej firmie, a nie u znajomych Twojego komputera. Potrzebujesz dostępu do panelu administracyjnego i konfiguracji domeny zakupionej firmy (login i hasło). Przed dokonaniem zakupu na rynku wtórnym upewnij się, że otrzymałeś kod autoryzacyjny od właściciela. Kod authinfo to ciąg znaków umożliwiający transfery domen, czyli transfer usług domenowych od jednego rejestratora do drugiego. Bez niej nie możesz swobodnie dysponować swoją domeną. Zarejestruj się i zapisz login, hasło i kod authinfo swojego panelu domeny w bezpiecznej lokalizacji.

Po zarejestrowaniu domeny czasami zostaniesz wezwany do zakupu domeny podobnej do Twojej. Lub domenę zawierającą informacje, za które będziesz musiał zapłacić, aby ją odnowić, ponieważ domena wkrótce wygaśnie. W pierwszym przypadku możesz zarejestrować te nazwy domen bezpośrednio, nawet jeśli chcesz, bez pośrednictwa i dodatkowych opłat. Jednak w drugim przypadku okazuje się, że informacja o wygaśnięciu nie jest prawdziwa, ponieważ nie jest związana z domeną! Na przykład za pomocą innych rozszerzeń, aby skłonić Cię do zakupu podobnego produktu.

Jakie typy strony www wyróżniamy?

Strony mogą klasyfikować się według ich składu lub funkcji. Koncentruje się na kategoriach wywodzących się z aplikacji. Ułatwia to przyszłym programistom lub właścicielom witryn podejmowanie właściwych decyzji podczas projektowania własnej witryny. Posortowaliśmy je od najłatwiejszych do najtrudniejszych typów stron.

Strona wizytówka

Każda strona internetowa firmy, bez względu na treść, jest Twoim progiem. Ma to jednak związek z faktem, że mogą wystąpić błędy lub pominięcia funkcji, które negatywnie wpływają na wizerunek firmy. Dlatego niektóre firmy zdecydowały się stworzyć swoją stronę internetową jako prostą wizytówkę. Strony te mają na ogół prostą strukturę, zawierają tylko podstawowe informacje i przekierowują odwiedzających do Twojej firmy i powiązanych sieci społecznościowych.

Wizytówki zawierają kilka podstron i są realizowane przede wszystkim jako strony. Może przewijać tylko jedną stronę i jest to jedna długa strona, co jest bardzo wygodne dla użytkowników podczas logowania się na urządzeniach mobilnych. Strony te często mają kilka sekcji umieszczonych jedna pod drugą, a pasek nawigacyjny u góry pozwala szybko przejść do sekcji, która Cię interesuje.

Blog

Blog to miejsce, w którym regularnie publikujesz artykuły, wiadomości, porady, czasopisma, wpisy lub multimedia związane z określoną marką lub tematem. Świat blogów internetowych można podzielić na obszary zainteresowań i obszary przychodów. Każdy internauta może z łatwością stworzyć własny blog na jednej z bezpłatnych stron internetowych, aby zaznaczyć swoją obecność w sieci. Osobisty adres bloga zazwyczaj zawiera nazwę i domenę usługodawcy (np. nazwa.blog.pl, nazwa.tumblr.pl itp.). Firmy, które chcą prowadzić profesjonalne blogi, które przyciągają klientów, często budują swoje blogi na sprawdzonych systemach CMS, niezawodnych hostach internetowych i włączają je do własnej domeny. Na przykład blog, który obecnie czytam: flyonthecloud.com/blog to najpopularniejszy i najbardziej elastyczny CMS (ang. system zarządzania zawartością).

Sklep internetowy

Istnieje kilka sposobów na założenie sklepu internetowego. Jak każda strona internetowa, możesz stworzyć własną od podstaw lub skorzystać z usług platformy e-commerce przy pomocy agencji interaktywnej. Bez względu na to, co zdecydujemy się zrobić, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Witryny, w których klienci muszą wprowadzać informacje bankowe, muszą być zaufane i zapewniać szyfrowanie poufnych danych. Wszystko, co sprzedajesz, powinno być w pełni wyjaśnione i łatwe do znalezienia. Dlatego strony sklepów internetowych wymagają wielu podstron produktowych i zakładek z kategoriami. Do tego potrzebna jest również dodatkowa strona (lub załącznik), która zawiera regulamin sklepu, zasady przyjmowania reklamacji i zwrotów oraz politykę prywatności.

Strona firmy

Celem stworzenia strony biznesowej jest szczegółowe opisanie Twojej firmy. Witryny te często mają wiele podstron, które zawierają informacje o różnych aspektach Twojej działalności (na przykład oferty dla klientów indywidualnych, oferty korporacyjne, rodzaje produktów lub usług lub aktualne). Podstrony można podzielić na firmy (informacje o samej firmie) oraz produkty (prezentujące oferty).

Portal i wortal

Najłatwiej zrozumieć portale internetowe, wyobrażając sobie przykłady Wirtualnej Polski, Interii, Onetu itp. Są to bardzo obszerne witryny, na których można znaleźć artykuły w wielu kategoriach tematycznych, a także funkcje społecznościowe, takie jak czaty i platformy blogowe. Czym wir różni się od bramy? Po pierwsze, wir skupia się na określonym temacie. Przykładem takiego zawirowania jest Filmweb, strona internetowa dla fanów kina. To obszerny katalog artykułów, wykresów, recenzji, ocen i ocen.

W wortalu możesz tworzyć konta, dodawać znajomych, dzielić się pomysłami i poznawać nowe osoby, które pasjonują się takimi dziedzinami jak my. Celem prowadzenia portalu lub świetlika jest zdobycie większej liczby wyświetleń i zarejestrowanych użytkowników oraz budowanie lojalnych obserwujących. Twórcy tych stron często zarabiają na zamieszczaniu reklam i artykułów sponsorowanych. Dlatego wdrażanie portalu nie jest zalecane dla przedsiębiorstw. Sam portal to biznes. Operacja wymaga dużo czasu i zaangażowania dedykowanego zespołu. Ten typ witryny wymaga silnych serwerów i przepustowości, aby zapobiec błędom wyświetlania dużego ruchu, treści i multimediów.

Jak zbudować własną stronę, korzystając z domeny pl?

Możesz zacząć budować własną stronę internetową. Setki podręczników i samouczków dostępnych online są dostępne, nawet jeśli nie jesteś ekspertem IT. Ta metoda jest czasochłonna – obecnie niewielu przedsiębiorców i freelancerów może sobie pozwolić. Jeśli nie chcesz uczyć się kodowania HTML, powinieneś udać się do agencji interaktywnej, która specjalizuje się w budowaniu stron opartych na abstraktach. Tym razem jest to kosztowna opcja, która może zdusić budżety wschodzących firm. Jedną z metod, z której mogą skorzystać zarówno hobbyści, jak i oszczędzający, jest użycie kreatora stron internetowych. Te kreatory nie tylko ułatwiają dostosowywanie standardowych szablonów, ale także pomagają w wyborze odpowiedniego hosta i zakupie domeny.

Kilka ważnych aspektów – nie tylko nazwa domeny

Podstawą zaistnienia naszej działalności w Internecie jest zarezerwowanie domeny dla nazwy Twojej firmy oraz wybór serwera. Nazwa domeny jest krótka i łatwa do zapamiętania, host internetowy jest wystarczająco duży i niezawodny. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju witryny potrzebujesz, musisz zacząć tworzyć projekt, który uwzględnia te cztery podstawy:

Usługa — jeśli Twoja witryna jest prowadzona przez amatorów, w fazie planowania wybierz sprawdzony CMS. Warto postawić na popularne opcje. Nie dlatego, że jest najlepszy, ale dlatego, że jest to ogromna społeczność użytkowników i ekspertów gotowych pomóc w rozwiązaniu każdego problemu.

Bezpieczeństwo — Czy kiedykolwiek odwiedziłeś stronę internetową i wyświetlił się komunikat „Niepewne” w pasku adresu? Zniechęca do głębszych interakcji ze sklepami internetowymi lub takimi stronami internetowymi. To również Twoje przekonanie, a Twoje obawy będą później wpływać na ogólny wizerunek Twojej marki. Aby uniknąć tych komunikatów w przeglądarce, musisz kupić certyfikat SSL. Kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych rocznie, ale dzięki temu gwarantuje, że każdy, kto odwiedza Twoją witrynę, ma zaszyfrowane dane wymieniane między sobą a serwerem.

Responsywność – Wielu przedsiębiorców początkowo zauważa, że ich strona internetowa wygląda jak ekran laptopa, ale podczas oglądania na telefonie komórkowym wszystko się zawala. Tak więc dobry projekt strony internetowej powinien od samego początku zapewniać optymalizację na komputery, tablety i telefony.

Jest wiele rzeczy, o których należy pamiętać budując własną stronę internetową, jest też kilku usługodawców, którzy muszą porównać swoje oferty, aby podjąć właściwą decyzję. Na szczęście współcześni przedsiębiorcy nie są sami. Wiele platform, kreatorów, podręczników i firm może wziąć na siebie ciężar uczenia się sekretów komputerowych z barki za jednorazową opłatą lub subskrypcją.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu