Skip to main content

Digital Marketing staje się coraz bardziej popularny tematem, nie tylko wśród osób zajmujących się sprzedażą i promocją. Z początku ta angielska nazwa może wydawać się dość tajemnicza, jednak to co skrywa się za tym pojęciem jest całkiem oczywiste. Digital Marketing to w tłumaczeniu dosłownym „marketing cyfrowy”. Jest więc to strategia marketingowa, która skupia się na promocji swojej marki w mediach cyfrowych.

Digital Marketing - narzędzia i zalety

Co składa się na Digital Marketing?

Marketing cyfrowy jest pojęciem szerokim, bowiem media cyfrowe oferują wiele rozwiązań, które można wykorzystać w celu reklamy marki. Dostępne narzędzia uzupełniają się wzajemnie, jednak różnią się między sobą chociażby oferowanymi możliwościami czy wymaganym budżetem. Do najpopularniejszych narzędzi Digital marketingu można zaliczyć:

– SEO – to narzędzie, które skupia się na optymalizacji strony internetowej. Odpowiednie prowadzenie działań SEO pozwala na osiąganie wysokich pozycji w wyszukiwarkach internetowych. Dzięki stosowaniu tego narzędzia jesteśmy w stanie osiągnąć wzrost liczby odwiedzających, a co za tym idzie zwiększyć ruch organiczny . Jest to jedno z najważniejszych działań Digital Marketingu. Działania związane z SEO skupiają się na: odpowiednim doborze słów kluczowych związanych z ofertą firmy, tworzeniu wartościowych i unikalnych treści, które zawierają słowa kluczowe, optymalizowaniu witryny internetowej od strony technicznej poprzez optymalizację szybkości strony, meta tagów, adresów URL, utworzeniu przekierowań. Odpowiednie pozycjonowanie jest zadaniem czasochłonnym i wymagającym specjalistycznej wiedzy, jednak konsekwentne działanie w tym temacie pozwala na pozyskanie większej liczby klientów.

– Social Media Marketing – to działania marketingowe prowadzone przy wykorzystaniu mediów społecznościowych takich jak Facebook, YouTube czy Instagram. Aktywne i ciekawe prowadzenie firmowych profili w social mediach pozwoli nam dotrzeć do nowych klientów i przekierować ich na stronę internetową. Media społecznościowe to doskonałe miejsce do nawiązywania i umacniania relacji pomiędzy marką, a odbiorcą. Social Media Marketing to świetne uzupełnienie długoterminowej strategii marketingowej. Aby marketing w mediach społecznościowych był skuteczny musimy pamiętać o zasadzie „jakość, nie ilość” – kluczem do sukcesu nie jest pojawienie się na wszystkich dostępnych portalach społecznościowych, ale na tych gdzie przebywa nasza grupa docelowa.

Czy social media mają wpływ na SEO

 

– Content Marketing – to działania marketingowe, których głównym celem jest tworzenie wartościowych, unikalnych i spójnych treści. Tworzenie takich treści ma za zadanie pozyskać oraz utrzymać zainteresowanie grupy docelowej marki. Tworzenie wartościowych treści pozwala również na budowanie wizerunku profesjonalnej marki, co ma szanse przełożyć się na wzrost sprzedaży. Content marketing to nie tylko pisanie tekstów na stronę internetową marki, ale również wszelkie inne treści w formie zdjęć, filmów, grafik, newsletterów czy e-booków. Za sprawą kontent marketingu jesteśmy w stanie poszerzyć świadomość marki wśród konsumentów, zwiększyć ruch i czas spędzany przez użytkownika na stronie czy zbudować pozytywny wizerunek marki wśród odbiorców.

– Pay-Per-Click (PPC/SEM) – to sposób w jaki rozliczane są kampanie internetowe, gdy reklamodawca płaci nie za wyświetlenia, tylko za efekt jaki kampania przyniosła. Oznacza więc to, że reklamodawca płaci za każde pojedyncze kliknięcie. W ten właśnie sposób rozliczają się między innymi Google Ads czy Facebook Ads. Pozwala to na łatwiejsze zarządzanie kampanią reklamową, ponieważ skupiamy się tutaj na ruchu jaki został wygenerowany na stronie. Kampanie prowadzone w ten sposób nazywane są również kampaniami linków sponsorowanych.

– E- mail marketing – to forma promocji, która wykorzystuje do komunikacji z odbiorcą pocztę elektroniczną. Takie działania pozwalają na podtrzymanie relacji z klientami i zwiększenie sprzedaży. Przewagą e-mail marketingu nad pozostałymi narzędziami Digital Marketingu jest wysoki poziom personalizacji. Swoich odbiorców możemy podzielić na grupy i do każdej z nich kierować inne treści. Poza tym email marketing jest tani i oferuje szybki przekaz. Ten typ komunikacji z klientem sprawdzi się u każdego rodzaju marki, bez względu na jej wielkość czy branże. Warto również dodać wysoki poziom mierzalności tego typu kampanii – zawsze jest znana ilość wysłanych wiadomości oraz jakie wyniki wygenerowały.

– Marketing Automation – czyli nic innego jak automatyzacja marketingu. Za pomocą platform do automatyzacji marketingu użytkownicy strony internetowej są identyfikowani, a ich zachowania są monitorowane za pomocą plików Cookies. Pozwala więc to na uzyskanie danych behawioralnych i transakcyjnych na temat poszczególnych klientów. Zdobyte w ten sposób informacje umożliwiają prowadzenie ściśle dopasowanych i spersonalizowanych kampanii marketingowych (np. rekomendacja produktów, zgodnych ze wcześniejszymi wyszukiwaniami użytkownika). Poza tym Marketing Automation może wspierać inne działania marketingowe, takie jak: e-mail marketing, Social Media Marketing, powiadomienia w aplikacji mobilnej czy reklamy w sieciach RTB.

– kampanie SMS i MMS – jest to to nic innego jak kampania reklamowa prowadzona w formie SMS lub MMS. Podobnie jak e-mail marketing jest to jedna z najbardziej bezpośrednich form Digital Marketingu. Główną zaletą kampanii prowadzonych poprzez wiadomości SMS i MMS jest duża skuteczność – według badań aż 98% odbiorców tego typu komunikatów otwiera otrzymywane wiadomości. Aby realizować tego typu kampanie należy korzystać z pośrednictwa profesjonalnych platform, które zajmują się całym procesem.

Digital Marketing - narzędzia i zalety

Zalety Digital Marketingu

Dla wielu osób działania marketingu cyfrowego mogą wydawać się skomplikowane i nie do końca zrozumiałe.  Osoby zastanawiające się nad wprowadzeniem działań marketingu cyfrowego mogą obawiać się, że zainwestują pieniądze w działania, które nie przyniosą im wymiernych korzyści. Warto jednak wziąć pod uwagę zalety Digital Marketingu, a są nimi:

– bardzo duża możliwość personalizacji działań i przekazu, treści bardziej dopasowane do konkretnego odbiorcy mają większą szansę na skuteczność,

– możliwość skalowania, a więc działania Digital Marketingu są odpowiednie i dostępne finansowo za równo dla małych firm, jak i ogromnych przedsiębiorstw,

– w przeciwieństwie do marketingu tradycyjnego Digital marketing pozwala na dotarcie przekazu tylko do osób zainteresowanych,

– marketing cyfrowy jest również tańszy niż marketing tradycyjny, a niektóre narzędzia są całkowicie darmowe, jak na przykład prowadzenie profilu w mediach społecznościowych czy pisanie treści na bloga w celu lepszego pozycjonowania.

– mierzalność działań – działania Digital Marketingu prowadzone w Internecie pozwalają na dokładne zmierzenie efektów. Jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć ile osób weszło w link przesłany mailowo, widzimy ile osób zobaczyło nasz post czy polubiło nasze zdjęcie. Dzięki temu łatwiej nam kontrolować prowadzone kampanie, jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować wyniki i reagować w trakcie potrzeby.

– Digital marketing pozwala na zwiększenie konkurencyjności – im bardziej dopracowane i kreatywne działania będziemy prowadzić, tym większa szansa na wyróżnienie się na tle konkurencji.

Digital Marketing - narzędzia i zalety

 

Digital marketing – czy warto powierzyć w ręce specjalisty?

Jak można było już wcześniej zauważyć, Digital Marketing to bardzo szerokie pojęcie. Składa się na nie wiele innych działań, dlatego ciężko znaleźć jedną osobę, która jest specjalistą we wszystkich tematach dotyczących marketingu cyfrowego. Tym bardziej osoba początkująca będzie miała problem, żeby samodzielnie prawidłowo rozwijać wszystkie zagadnienia Digital Marketingu.

Oczywiście, są takie narzędzia, które nie wymagają specjalnej wiedzy i będą dobre na początek wprowadzania kampanii marketingu cyfrowego, jednak wraz ze wzrostem zaawansowania działań warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Na rynku istnieje już wiele firm, których pracownicy są specjalistami od każdego aspektu marketingu cyfrowego. Skorzystanie z usług takiej firmy pozwala na kompleksową obsługę i odpowiednie dostosowanie działań do profilu naszej marki.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu