Skip to main content

Nadanie rangi stronie internetowej jest ciężką pracą. Bycie strategiem SEO wymaga bystrego i szybkiego stanięcia na nogi, umożliwiając ludziom osiągnięcie maksymalnego wzrostu dzięki widoczności online. Dzięki temu pozycjonowanie podfolderów i subdomen jest jedną z rzeczy, na które powinno się zwrócić największą uwagę.

Podfolder jest lepszy, jeśli chce się zwiększyć ranking. Tak czy inaczej, jeśli naszym zamieram jest korzystanie z subdomeny, powinniśmy również rozważyć inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, zanim się do tego zabierzemy.

Subdomeny to inaczej adresy internetowe utworzone w ramach istniejącej już domeny głównej, działają one jak odrębne adresy i mogą kierować użytkownika na inną usługę niż domena główna.

Subdomeny są traktowane jako zupełnie inne witryny niż domeny główne, mogą one mieć inną strukturę niż domena i mogą być hostowane (czyli udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni, w praktyce polegające na oddaniu do dyspozycji) przez innego dostawcę. Strony w tej subdomenie mogą służyć jako studnia wiedzy dla treści znajdujących się w witrynie, gdy chce się je odizolować od głównej strony.

tworzenie podfolderów i subdomen

Do czego można wykorzystać subdomeny?

Dużą zaletą subdomen jest łatwość ich tworzenia. Posiadając domenę internetową, można z łatwością na danym poziomie stworzyć dowolną liczbę adresów pod warunkiem, że będą one unikalne. Fantazję przy tworzeniu nowych subdomen ogranicza jedynie limit znaków przypadających na taki adres, w praktyce rzadko tworzy się je bardzo długie.

Adres w subdomenach najczęściej stosuje się do wydzielenia części serwisu, która niekoniecznie jest związana z tym, co działa pod główną domeną.

Istnieją firmy, które wykorzystują poddomeny do różnych celów, z których jednym jest zaspokojenie mnóstwa wersji językowych. Oczywiste jest, że wraz ze zmianą języka następuje zmiana treści, która wyróżnia ją jako strukturę linków. Subdomeny działają w taki sam sposób, jak każdy link, ale jest to pomysłowy sposób lokowania treści i innych zasobów na różne serwery.

Posiadanie subdomeny

Subdomena może okazać się przydatna, jeśli dana strona oferuje treści w różnych językach. Oprócz tego subdomeny mogą być również przydatne do blogowania, ponieważ może to uporządkować strukturę witryny, aby użytkownicy wiedzieli gdzie powinni przeczytać informacje o danej witrynie.

Warto również zauważyć, że poddomeny odgrywają rolę w indeksowaniu na urządzeniach mobilnych. Istnieją poddomeny z tego typu formatem, co jest przydatne, jeśli chce się skorzystać z mobilnego kodu responsywnego. Subdomena przydaje się gdy zależy nam na uzyskaniu miejsca na hoście zasobów do pobrania. Podsumowując, subdomeny służą innym celom, ale mimo to są przydatne. Dużą zaletą subdomen jest łatwość ich tworzenia. Posiadając domenę internetową, można z łatwością na danym poziomie stworzyć dowolną liczbę adresów pod warunkiem, że będą one unikalne. Fantazję przy tworzeniu nowych subdomen ogranicza jedynie limit znaków przypadających na taki adres, w praktyce rzadko tworzy się je bardzo długie.

tworzenie podfolderów i subdomen

Definiowanie podfolderów

Biorąc pod uwagę, iż subdomeny mogą być świetnym dodatkiem do widoczności online witryny i jednocześnie reputacji marki, nadal należy trzymać się podfolderów, jeśli planuje się zajmowanie wysokich pozycji w SERP. Umieszczenie nowej witryny w podfolderze zapewni dedykowane strony docelowe, które mogą pomóc w aktualizacji zawartości według celu. Biorąc to pod uwagę, podfoldery są odpowiednie dla tych, którzy nie chcą zarządzać subdomenami poza główną witryną, ponieważ tworzenie podfolderów w  witrynie jest łatwiejsze do monitorowania z tego samego systemu zarządzania treścią. Podfolder podłączony pod daną witrynę internetową domeny drugiego poziomu będzie miał przewagę w pokonaniu konkurencji o określone słowo kluczowe. Warto jest dostosować funkcje w podfolderze, zachowując go pod główną nazwą domeny. Istnieje ona wówczas jako część głównej witryny, która jest częścią ogólnej struktury witryny internetowej, w przeciwieństwie do subdomeny. Utworzenie strony w podfolderze pod zupełnie innym wyglądem i treścią jest możliwe, ale trzeba nad tym popracować.

Dlaczego warto jest posiadać podfoldery?

Jeśli zależy nam na tym, aby strony w podstronie były indeksowane razem z główną witryną, podfolder jest do tego zadania idealny. Niezależnie od tego, jak różny jest projekt w podfolderze, roboty wyszukiwarek nadal postrzegałby go jako tę samą część tej witryny. Umieszczenie nowej witryny w podfolderze zapewni dedykowane strony docelowe, które mogą pomóc w aktualizacji zawartości według celu. Biorąc to pod uwagę, podfoldery są odpowiednie dla tych, którzy nie chcą zarządzać subdomenami poza główną witryną, ponieważ tworzenie podfolderów w  witrynie jest łatwiejsze do monitorowania z tego samego systemu zarządzania treścią.

tworzenie podfolderów i subdomen

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy optymalizacji subdomen i podfolderów?

Wiedząc w jaki sposób subdomeny i podfoldery mogą być korzystne dla danej strony internetowej, warto spojrzeć na to, czego potrzeba, aby rozpocząć tworzenie strategii SEO dla tych podwitryn. Warto ustalić, która metoda jest najlepsza dla techniki optymalizacji, którą zamierza się utworzyć.

Badanie słów kluczowych 

Ważne jest, aby nie ryzykować niepowodzenia podczas optymalizacji poddomen i podfolderów.  Warto określić cel tych podwitryn, oraz czy będzie to strona informacyjna, czy komercyjna.

Zamierzając wybrać podstronę , warto upewnić się, że można jednocześnie kierować słowa klucze, których nie kieruje się w swojej głównej witrynie. To byłaby szansa na wyjście ze strefy komfortu i rozpoczęcie eksperymentowania z wyborami słów kluczowych, które nie kolidowałyby z zestawem słów kluczowych, za który się aktywnie rankinguje.

Podfolder- byłby to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na skupieniu się na innych słowach kluczowych oprócz początkowo wybranych terminów. Jeśli natomiast zrobi się to z subdomeną, można ryzykować ingerencję w treści głównej witryny. Mimo że byłoby miło konkurować ze sobą w SERP, byłoby to jednocześnie niekorzystne, gdyby główna strona przegrała z subdomeną.

Profil wsteczny

Link główny jest jednym z najistotniejszych czynników rankingowych, dla których należy zawsze optymalizować. Jeśli planuje się utworzenie podstron w celu ulepszenia swojego profilu linku zwrotnego, warto upewnić się, że bierze się pod uwagę jakość i liczbę linków do niego wskazujących. Oprócz tego powinno  się pomyśleć o istniejących linkach do swojej głównej strony. Gdy witryna zdobywa linki zwrotne i godne uwagi wzmianki od webmasterów na całym świecie, zyskałaby popularność jako autorytet dla konkretnej niszy. Jeśli natomiast zależy nam na utrzymaniu lub poprawie tego autorytetu, powinniśmy udać się tam gdzie można uzyskać największą przewagę.

Linki zwrotne, zwane są również linkami przychodzącymi, są odnośnikami do naszej witryny umieszczone na innych stronach w sieci. Odgrywają one bardzo ważną rolę w ustalaniu rankingu, dlatego proces pozyskiwania tych linków jest bardzo ważnym elementem pozycjonowania. Wyróżnia się kilka rodzajów linków: linki graficzne, tekstowe, zakotwiczone w łowach kluczowych, brandowe, dofollow i nofollow. Najbardziej pożądanymi linkami są te naturalnie publikowane przez użytkowników.

Linki zwrotne uzyskane dla subdomeny nie zostaną przeniesione do profilu linków zwrotnych witryny jako całość. ponieważ jest traktowany jako odrębny podmiot od głównej witryny, jest również niezależny od przypisywanych mu linków. Jeśli zależy nam na tym, aby zachować autorytet w swojej witrynie, najlepiej byłoby utworzyć podfolder z dołączonymi linkami zwrotnymi.

Przekierowywanie na odpowiednią lokalizację

Prowadzenie międzynarodowej witryny wymagałoby dotarcia do różnych krajów jej odbiorców. Posiadanie podstrony, która może obsługiwać różne języki, na dłuższą metę może okazać się dużą zaletą. Mogło by to spowodować wzrost ruchu, ponieważ oznaczałoby to, że jesteś łatwo dostępny dla użytkowników na całym świecie, a do tego celu potrzeba podstrony.

Dzięki elastyczności, jaką poddomeny mogą zapewnić w kwestiach międzynarodowych, danej marce łatwiej byłoby przyjąć strategię, która może zaspokoić zagranicznych klientów posiadających poddomenę.

Ponadto subdomeny będą przydatne, jeśli chce się mieć segmentację odbiorców, co dodatkowo pomoże w badaniach rynku. Czynniki, jakie wpływają na zakup danego towaru przez określonych klientów, które są niezależne od ceny danego towaru, to odbiór produktu. Wskazuje on na kontekst, w którym dany produkt występuje. Wgłębiając się w podświadomość klienta, pozwala łatwiej powiązać go z chęcią zakupu. Segmentacja klientów, pozwala na dobranie takiego przekazu marketingowo-handlowego, który w momencie pojawienia się potrzeby zakupowej przyprowadzi klienta właśnie do danej witryny.

W zależności od asortymentu należy starać się dotrzeć do różnych grup docelowych. Koncepcja segmentacji oparta jest na założeniu dywersyfikacji, czyli odpowiedniego dostosowania marketingu do potrzeb i oczekiwań danej grupy odbiorców.

Problemy techniczne i zarządzanie

Wybór formatu podstrony wymagałby zastosowania określonych technicznych środków ostrożności. Dzięki temu należy odpowiednio zarządzać aspektem technicznym. Jest to niezbędne, aby zmniejszyć ryzyko bezpieczeństwa i zapewnić dobre wyniki witryny w rankingach wyszukiwarek. Oczywiście powinno udać się do najwygodniejszej podstrony, która umożliwia zapewnienie mniej skutecznych środków.

W przypadku subdomen potrzebne byłyby również inne pliki, a więc najkorzystniejszy w tym przypadku jest podfolder. Jest to również oczywiste, że potrzeba odpowiednich atrybutów. Należy również rozważyć śledzenie wydajności wraz z zarządzaniem technicznym, ponieważ w innym przypadku była by potrzeba włożenia dużej ilości pracy.

Co wybrać?

Stawianie na przeciw siebie tych dwóch przeciwników, można za wygranego uznać podfoldery. Biorąc pod uwagę te czynniki, optymalizacja podfolderów pod kątem SEO nie będzie trudna. Należy jednak wiedzieć, że każda podstrona służy jednemu celowi, i należy wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Ale w starciu o optymalizację podstrony dla SEO podfolder jest niezawodnym wyborem.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu