Skip to main content

Czym jest wyszukiwarka internetowa?

Dziś niemal każdy człowiek na świecie korzysta z różnego rodzaju wyszukiwarek internetowych. Zasada działania wyszukiwarek internetowych jest dość prosta, wystarczy tylko wpisać w odpowiedni program lub stronę internetową frazę, której poszukujemy i kliknąć szukaj. Oprogramowanie przeszukuje Internet w celu dopasowania stron www do szukanej przez użytkownika frazy na podstawie słów kluczowych. Wyszukiwarki przeszukują sieć niemal błyskawicznie i internauta w mgnieniu oka otrzymuje listę stron spełniających indywidualne wymogi wyszukiwania.

 

Obecnie na rynku istnieje wiele stron oraz programów umożliwiające przeszukiwanie sieci w celu znalezienie informacji. Największą z nich jest wyszukiwarka Google. Jest to wyszukiwarka internetowa, która powstała dzięki amerykańskiej spółce Google LLC. Głównym zamierzeniem twórców wyszukiwarki Google jest skatalogowanie jak największe ilości informacji, a w następstwie udostępnianie ich za pośrednictwem Internetu. W roku 2008 gigant Google indeksował już ponad bilion różnych stron www. Oprogramowanie Google gromadzi informacje na swoich serwerach, a następnie umożliwia użytkownikom możliwość ich przeszukania. Co więcej dzięki wykorzystaniu własnych serwerów dane wyszukane przez Google są widoczne nawet po ich usunięciu.

Sięgając pamięcią nieco bardziej wstecz do roku 2004 Google kontrolowało aż 80% wyszukiwarek istniejących na całym świecie. Natomiast całkiem nie tak dawno w roku 2016 Google jako organizacja nieustannie się rozwijająca postanowiło wprowadzić do swoich wyszukiwarek sztuczne inteligencję. Wpłynęło to korzystnie na dopasowanie wyników wyszukiwań do indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Aczkolwiek dziś Google posiada najnowszą technologię, która notabene została opatentowane przez Google PageRank. Jest to system opierający się na wykorzystywaniu sugestii w wynikach wyszukiwań na stronach internetowych.

Czym jest wyszukiwarka i historia Google?

Czym jest historia Google?

Liczne wyszukiwarki umożliwiają łatwe i szybkie wyszukanie danych w Internecie. Co dziennie tysiące ludzi na świecie wpisują w nie różne frazy, ale rzadko kto zastanawia się na tym co dzieje się w informacjami które wpisujemy w wyszukiwarkach. Nie budzi wątpliwości iż wszystkie wyszukiwane dane przez użytkownika są zapisywane. Miejscem zapisu jest historia wyszukiwania.

Czym jest wyszukiwarka i historia Google?

Jakie informacje przechowuje historia wyszukiwania Google?

Podczas tak zwanego serfowania Google za pomocą historii wyszukiwań gromadzi o nas jako o użytkownikach wiele danych. Niesie to z sobą zarówno dobre jak i złe strony. Zbieranie danych na temat każdej osoby będącej online zawsze budziło wokół siebie wiele kontrowersji oraz niechęci ze strony społeczeństwa. Nie ma w tym nic dziwnego gdyż każdy ceni sobie swoją prywatność i boi się o bezpieczeństwo swoich danych. Konkretne dane osobowe w niepowołanych rękach mogą wiązać się z szeregiem nieprzyjemnych w skutkach wydarzeniach. Istnieje ryzyko wykorzystania danych w celach, które prawo określa mianem przestępstwa.

Google wykorzystuje informacje zebrane w historii wyszukiwań do wielu różnych celów. Jednym z nich jest pozycjonowanie stron www, dzięki informacjom jakie strony lubimy odwiedzać Google podsyła nam więcej propozycji takich stron, a wraz z nimi reklamy. Dodatkowo historia wyszukiwań zapamiętuje hasła i loginy, których używamy na stronach w celu zalogowania się. Ta akurat funkcja ma plusy i minusy. Plusem dla użytkownika niewątpliwie jest możliwość zapisania hasła do strony na którą często wchodzimy. Użytkownik nie jest zmuszony do wpisywania swojego hasła za każdym razem gdy wchodzi na daną stronę. Minusem jest jednak fakt, że nie tylko użytkownik ma wgląd do tych danych ale i historia wyszukiwań.

Jeśli Google jest w stanie wykorzystywać historię wyszukiwań do pozycjonowania stron, to równie dobrze może swobodnie przetwarzać dane służące do logowania. Ponadto w historii są również zapisywane są dane odnoszące się do naszej aktywności na konkretnych witrynach. Co to oznacza dzięki zapisie danych Google może dowiedzieć się jak często wchodzimy na daną stronę, portal internetowy, jakich fraz najczęściej poszukujemy oraz gdzie i kiedy się logujemy. Wszystkie te dane mają w głównej mierze służyć dopasowaniu reklam do preferencji internautów. Niestety podczas zapisu danych Google widzi z jakiej przeglądarki korzystamy, z jakiej lokalizacji łączymy się z siecią, a nawet jakie są parametry dotyczące naszego komputera oraz jakie posiadamy urządzenia mobilne.

Historia wyszukiwań ma minusy, ale należy również pamiętać o plusach. Zapisywanie danych znacznie przyśpiesza wybieranie danego adresu URL. Ponadto to dzięki niej mamy możliwość odnalezienia strony nawet gdy nie znamy jej pełnego adresu www. Korzystanie z historii wyszukiwania jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w sytuacji gdy z danego urządzenia korzysta tylko jedna osoba. W sytuacji gdy z jednego urządzenia korzysta więcej osób może dojąć do naruszenia prywatności.

Czym jest wyszukiwarka i historia Google?

Potrzebujesz wsparcia – zapraszam do kontaktu z Ćwierkają.pl

Jak długo Google przechowuje historię wyszukiwań?

Niektóre informacje takie jak hasła, loginy itp. są przechowywane przez Google do momentu aż dany użytkownik sam ich nie wykasuje z pamięci przeglądarki. Natomiast lista stron, które zostały odwiedzone przez internautę automatycznie resetuje się po upływie 90 dni. Oznacza to, że jeśli w tej chwili wejdziemy w historię wyszukiwań znajdziemy w niej dane z ostatnich 90 dni.

Jak chronić dane i historię swoich wyszukiwań?

Jeśli zależy nam na prywatności ale jednocześnie nie chcemy aby nasze dane oraz informacje dotyczące konta nie trafiły w niepowołane ręce możne skorzystać z programów, które ochronią nasze dane na przykład przed atakiem ze strony hakerów oraz przed śledzeniem naszych poczynań w Internecie. Na czym to konkretnie polega? W celu ochrony można stworzyć Virtual Private Network, czyli wirtualną sieć prywatną. Taka sieć istnieje tylko w przestrzeni wirtualnej i nie jest produktem fizycznym. Głównym zadaniem sieci VPN jest ochrona prywatnych danych użytkownika przed dostępem do nich niepożądanych osób. Prywatna sieć wirtualna maskuje nasze postępowanie w Internecie będąc online.

Tryb incognito, a historia wyszukiwań Google

W celu odwiedzania stron i nie zostawiania po sobie zapisu można zdecydować się na ustawienie w wyszukiwarce trybu incognito. Jest to nic innego jak tryb prywatny. Jest to funkcja dostępna w przeglądarkach internetowych. Dzięki temu trybowi istniej możliwość do swobodnego przeglądania Internetu bez zapisywania danych na temat odwiedzonych stron w historii przeglądarki, a także bez zapisywania śladu po odwiedzinach na stronach w plikach 'cookies’.

Pobieranie historii wyszukiwania Google

Ciekawą opcją, którą proponuje Google jest możliwość pobrania historii wyszukiwań. Dzięki temu jeśli zależy nam na wyszukiwanych ale zdecydowaliśmy się skasować historię wyszukiwań możemy skorzystać z prywatnego archiwów historii, które zapisuje się bezpośrednio na komputerze, a nie w wyszukiwarce. W praktyce wygląda to następująco na koniec pracy z wyszukiwarką pobieramy historię odwiedzanych stron i zapisujemy ją na komputerze. Wtedy dane są na komputerze i w historii przeglądarki. Ale jeśli mamy je na komputerze możemy swobodnie usnąć je z historii przeglądarki. Zyskujemy w ten sposób pustą przeglądarkę, czyli brak dostępnych informacji na temat naszych wyszukiwań i dane, z których możemy skorzystać w każdej chwili.

Po co usuwa się historię wyszukiwania?

Jeśli nade wszystko cenimy sobie prywatność i ochronę naszych danych warto pilnować danych krążących po sieci. Dlatego istotne jest systematyczne usuwanie historii wyszukiwań. Można również jeśli nie chcemy, aby dane o nas były zapisywane w przeglądarce oraz w jakikolwiek sposób przetwarzane to najlepszym rozwiązaniem jest od razu po zalogowaniu się do konta wejść w opcje dostępne w ustawieniach danej przeglądarki. Tam można ustawić aby historia się nie zapisywała.

Jak usunąć historię wyszukiwania?

Istnieje kilka metod usuwania historii przeglądarki. Pierwsza z nich ma zastosowanie tylko w momencie gdy nie posiadamy i nie korzystamy z konta Google. Jeśli chcesz usunąć historię nie posiadając konta na Google wystarczy przy pomocy odpowiedniego programu bądź za pomocą opcji przeglądarki wyczyścić historię włącznie z plikami cookie. Jeśli użyjemy do tego programu pozwoli to nam na jednoczesne usunięcie historii z wielu różnych miejsc. Jest bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku gdy korzystamy z kilku przeglądarek. Natomiast jeśli nie posiadamy programu można zrobić to ręcznie z tym, że trzeba pamiętać aby wyczyścić historię z każdej z posiadanych wyszukiwarek osobno.

Usuwanie historii przeglądarki nieco się komplikuje w momencie gdy posiadamy konto Google. Wówczas należy usunąć historię z poziomu własnego konta Google. Aby móc to zrobić w pierwszej kolejności należy przejść na witrynę internetową: https://google.com/history. Następnie należy zalogować się bezpośrednio do usługi o nazwie Moja aktywność. Gdy to zrobimy mamy pełen wgląd do informacji gromadzonych na temat tego co robiliśmy w sieci i naszych danych. W tym panelu mamy również możliwość usunięcia całości historii przeglądarki bądź poszczególnych jej elementów. Jest to dobre rozwiązane ponieważ czasami zależy nam jako użytkownikom internatu aby mieć do czegoś szybki dostęp.

Jak usunąć pojedyncze aktywności z historii wyszukiwań?

Usuwanie pojedynczych aktywności jest pomocna zwłaszcza gdy zależy nam na usunięciu poszczególnych haseł z historii wyszukiwań. Logując się jak powyżej do panelu moje aktywności. Tam widać wszystkie nasze dotychczasowe wyszukiwania w prostej formie osobnych sekcji uporządkowanych wedle dat. Wystarczy już tylko wybrać te, których chcemy się pozbyć, kliknąć usuń i po problemie.

Kiedy należy usunąć historię wyszukiwania?

Korzystanie z historii wyszukiwania może być pomocne. Dzięki niej mamy szybki dostęp do danych które przeglądaliśmy i wyszukiwaliśmy. Powrót do nich za pomocą wyszukiwarki w historii zajmuje o wiele mniej czasu. Jednak aby Google nie miało wglądu do naszej historii wyszukiwań należy ją zwyczajnie usunąć. Najlepiej po każdym razie gdy korzystamy z wyszukiwarki.

Warto pamiętać o tym, że wyszukiwarka Google za główne zadanie ma ułatwianie na, codziennego korzystania z Internetu. Dzięki zapisowi danych mamy szybki dostęp do potrzebnych informacji. Co więcej to właśnie wyszukiwarki internetowe i zawarte na nich propozycje dają ludziom wiedze na temat tego co aktualnie dzieje się na świecie.

Usuwanie historii przeglądarki na urządzeniach mobilnych

Jak wiadomo z Internetu i wyszukiwarek nie korzystamy tylko i wyłącznie z komputera stacjonarnego. W tym celu wykorzystujemy wiele urządzeń mobilnych. Aby zabezpieczyć swoją prywatność i z nich należy usunąć historię wyszukiwania.

Usuwanie historii na urządzeniach mobilnych:

  • Urządzenie z systemem Android, iPhony, iPady, komputery oraz laptopy: Na tego typu urządzeniach w celu usunięcia historii przeglądarki należy wejść na myactivity.google.com. Następnie nad aktywnością widnieje ikonka z napisem usuń i należy ją kliknąć. Wtedy wyskoczy okienko z napisem cały okres i jeśli chcemy usunąć całą historię należy w nie kliknąć. Wówczas pojawi się kolejne okienko z napisem dalej, a po kliknięciu zmieni się w napis usuń, który również trzeba nacisnąć.
  • Urządzenie z systemem Android, które połączone jest z kontem Google: Najpierw należy uruchomić aplikację Ustawienia, a następnie przejść do: Google Konto Google. U góry znajduje się napis: dane i personalizacja, należy go kliknąć. Następnie w sekcji Zarządzanie aktywnością należy odszukać napis skonfiguruj i kliknij. Następnie kliknij napis Automatyczne usuwanie w sekcjach: Aktywność w Internecie i aplikacjach, Historia lokalizacji oraz Historia w YouTube. Następnie zyskujemy możliwość podjęcia decyzji przez jaki okres nasze dane maja być przechowywane. Następnie należy kliknąć przycisk dalej, a później Potwierdź. Wtedy nasze ustawienia zostaną zapisane. Na niektórych telefonach, laptopach oraz innych urządzeniach z systemem android przypisanym do konta Google usuwanie historii przebiega za pomocą funkcji moja aktywność.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu