Skip to main content

Anchor, czyli tłumacząc z języka angielskiego znaczy dosłownie „kotwica”. I najprościej ujmując, jest to – zazwyczaj – fragment tekstu, w którym zawarty jest link, prowadzący do innej strony internetowej. Anchorem może być także obraz bądź materiał wideo o klikanej treści, składającej się na część hiperłącza. Anchor text, jako „tekst zakotwiczony”  ma za zadanie stworzyć odnośnik w sposób interesujący i  przyjazny dla odbiorcy. Najczęściej jest wyróżniany poprzez pogrubienie bądź zaznaczony innym kolorem niż tekst właściwy artykułu. Jest przy tym bezpieczny i prosty w obsłudze – użytkownikowi, który najechał kursorem na hiperłącze, wyświetla się adres strony, na którą zostanie przekierowany.

W czym pomaga anchor text?

Anchor teksty pomagają przede wszystkim w strategii marketingowej i promocyjnej. Algorytm wyszukiwarki, odpowiadający za pozycjonowanie stron, uwzględnia preferencje użytkowników, dopasowując wyniki wyświetlania także ze względu na jakość witryn. SPAM czy  sztuczne nagromadzenie słów kluczowych sprawią, że wskazana strona nie tylko będzie mniej interesująca dla potencjalnego odbiorcy, ale także straci zasięgi wyświetlania. W ten sposób w banalny sposób można być tylko stratnymi.

Z pomocą przychodzą wspomniane „kotwice” – odpowiedni ich dobór, staranność wykonania, wpasowujące się w treści na konkretnej stronie są istotnymi wskaźnikami, uwzględnianymi w procesie wyszukiwania przez algorytmy Google. Dzięki poprawnemu użyciu, strony zostają uznane za „wartościowsze”, a przez to pozycjonowane znacznie wyższej, uwzględniając w zasięgach większy krąg użytkowników.

Czym jest i jak poprawnie tworzyć anchor tekst?

Jak stworzony jest anchor?

Jako niewielki element treści, umieszczony na stronie internetowej, którego zadaniem jest kierowanie potencjalnego odbiorcy do kolejnych witryn, powinien być w pełni czytelny. Jest umieszczany w kodzie html, między znacznikami oraz i funkcjonuje jako link. Poniższy przykład „rozbija” anchor na części składowe:

https://www.strona_przykladowa.ru./>Zobacz

Gdzie kolejno:

” oraz „” stanowią tag otwierający i zamykający kod linku

„href=https://www.strona_przykladowa.ru/” – link przekierowujący na inną stronę

„Zobacz” – tekst za pomocą którego anchor będzie wyświetlał się na witrynie internetowej

Aby prawidłowo pozycjonować stronę, należy kierować do niej linki z wielu innych miejsc w sieci. Kolejnym, niemniej istotnym, krokiem jest zawarcie słów kluczowych, pod którymi link będzie funkcjonował, jednocześnie w konkretny sposób określając wskaźnik zapytania.

Tutaj należy także wspomnieć o zalecanych długościach anchorów – wedle specjalistów od pozycjonowania witryn i funkcjonowania algorytmu Google, sam anchron nie powinien składać się z więcej niż sześćdziesięciu znaków oraz nie zawierać więcej niż cztery słowa. Anchrony bazujące na tym przedziale uzyskują wyższe parametry pozycjonowania niż te, które przekraczają „regulaminową” ilość.

Na pojedynczych stronach o wiele lepiej sprawdzi się także jeden link, który zostanie przygotowany w odpowiedni sposób. Zbyt duża liczba odnośników może zostać potraktowana przez algorytmy Google jako szkodliwe działania spamerskie, które nie mając żadnej wartości, zostają obniżone w rankingach witryn. W skrajnych przypadkach może to skutkować nawet „shadow banem” strony – czyli ucięciem zasięgów w tak znaczący sposób, że choć nadal będziemy mogli umieszczać treści na witrynie internetowej, tak nie będą one wyświetlane domyślnie innym użytkownikom. Najbezpieczniejszy – a przy tym i najskuteczniejszy – wariant to taki, w którym treść kotwicy będzie jasno odpowiadała na zapytania użytkownika. Konieczna jest przy tym tożsamość i konsekwentność wykorzystania anchor text a prezentacją konkretnej usługi.

Czym jest i jak poprawnie tworzyć anchor tekst?

Rodzaje anchorów

Należy wyróżnić kilka podstawowych typów. Głównym kryterium jest występowanie frazy kluczowej.

Anchory z bez frazy kluczowej dzielą się na kilka podtypów:

– URL, czyli „naked anchor, składają się wyłącznie z adresu strony.

– zero-match anchor: bazują na ogólnych sformułowaniach, które mają zaciekawić odbiorcę i przekonać do wejścia w link. Takimi frazami są najczęściej „zobacz więcej”, „pełna zawartość tutaj”, „rozwiń”.

– brandowe: bazują na nazwie własnej strony docelowej – najczęściej jest to nazwa firmy.

 

Podobnie jest z anchorami z frazą kluczową:

– partial-mach anchor – tekst zakotwiczenia jest całą, kluczową frazą, często z uwzględnioną odmianą gramatyczną.

– exact-match anchor – słowa kluczowe, zawarte w anchorze zostają sformułowane w dokładne zapytanie potencjalnego użytkownika. Mimo że nie obejmuje odmian gramatycznych i funkcjonuje zazwyczaj w mianowniku, jest zręcznie i adekwatnie wpleciony w tekst właściwy strony.

Czym jest i jak poprawnie tworzyć anchor tekst?Charakterystyka typów anchron tekstu

  1. Jednym z popularniejszych typów – zwłaszcza w przypadku tworzenia reklam sklepów internetowych bądź blogów jest wspomniany już anchor, zawarty w obrazie. W strukturze kodu przyjmuje się formę img-5
  2. Anchor „goły” bądź „nagi” („naked anchor”). Jest skuteczny zwłaszcza wtedy, gdy chcemy uniknąć nagromadzenia i nadużywania anchor tekstów; dzięki temu algorytm wyszukiwarki nie uzna nadmiarowych, powtarzalnych fraz jako spam. W tym przypadku chodzi o wykorzystywanie wyłącznie adresu URL, link funkcjonuje bez nadpisywania go słowami kluczowymi tekstu zakotwiczenia. Są także często stosowane w przypadku „marketingu szeptanego”, gdzie głównym miejscem funkcjonowania są forma bądź komentarze.
  3. Brand anchor bazuje na słowie kluczowym, jakim jest nazwa marki bądź firmy. Jest on wyjątkowo prosty, estetycznie komponuje się w tekst strony, a przy tym nie jest nachalny i nie zostaje uznawany przez algorytmy Google jako treść o niskiej wartości.
  4. Anchor genereyczny (Call to action) nie jest związany z tematyką strony, w której ma służyć za odnośnik. Charakteryzuje się krótkim hasłem, które teoretycznie powinno zachęcić użytkownika do zapoznania się z nim. Mimo obowiązującego użycia, jego forma powoli przestaje być popularna. Ze względu na lakoniczne wezwanie „kliknij tutaj” bądź „więcej tu” przypomina niezbyt udaną reklamę niż intrygujący frazes.
  5. Wyjątkowo polecanym przez specjalistów anchorem jest wspomniany już „exact match”. Uzyskany ranking pozycjonowania jest znacznie wyższy, jeśli użyjemy właśnie tej formy, w porównaniu z anchorami innego typu. Frazy kluczowe nie zostają odmienione – choć jego wplecenie w tekst jest naturalne i dopasowane do tematu. Jest głównie wykorzystywany w przypadku strategii promowania witryn internetowych.
  6. Partial match” bazuje na odmienionych formach słów kluczowych, które komponują się w strukturę właściwą tekstu. Stosowane są także synonimy. To dosyć popularna forma strategii SEO, w dodatku stosowanie jej wiąże się z wyższą formą estetyki witryny internetowej.

Najważniejsze wskazówki przy posługiwaniu się anchorem

Omówione zostały już zalety posługiwania się strategią tworzenia anchorów oraz sposobem ich tworzenia. Nie należy jednak zapominać o podstawowych wskazówkach, której jeszcze bardziej uatrakcyjnią, a przede wszystkim uwidocznią witrynę internetową. Bez względu na to, który typ anchrona wybierzemy, należy pamiętać o uwzględnieniu miejsc, w których będzie występował. Nie zmienia to faktu, że kluczowa jest przede wszystkim naturalność użycia.

Zarówno najistotniejsze frazy, jak i te stanowiące zaplecze strony, powinny być tak wplecione, aby nie zaburzać szyku zdań – ani nie wyglądać przy tym na nachalną reklamę. Świadczyć to będzie nie tylko o podejściu do potencjalnego odbiorcy, ale i w znaczący sposób zaburzy pozycjonowanie strony.

Ponadto należy unikać zbędnych „ozdobników”, słów, które w istocie nie przekazują nic konkretnego, ale są szablonowymi banerami, którymi pragnie posługiwać się większość usługodawców. Frazy typu „profesjonalnie”, „najlepsza oferta”, „kupuj”, „najlepsza jakość” likwidują tylko zalecaną ilość wykorzystywanych znaków. Dodatkowo, są tak ogólnikowe, że w żaden sposób nie uwydatniają najistotniejszych parametrów i informacji, które należy przekazać odbiorcy.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu