Geotagowanie jest to nic innego jak geoznakowanie. Co to oznacza? Samo pojęcie wiele nam podpowiada na temat funkcji jaką pełni. Geo – w pierwszym odczuciu przywodzi na myśl geografię i wszystko to co z nią związane. Geografia to bardzo obszerna dziedzina dlatego dopiero po zestawieniu Geo z wyrazem znakowanie pojęcie nabiera odpowiedniego znaczenia. Geoznakowanie to oznaczenie czegoś pod względem geograficznym. Niewątpliwie termin ten jest kojarzony ze współrzędnymi geograficznymi i słusznie. Geotagowanie to wyznaczenie znaczników z informacją o położeniu geograficznym danego obiektu.
Do czego służy geotagging w odniesieniu do codziennego życia?
Geoznakowanie to obecnie jedna z funkcji dostępnych na wszelkiego rodzaju urządzeniach mobilnych posiadających lokalizację. Jest to wysoce przydatna funkcja między innymi dla fotografów oraz podróżników. Dzięki tej funkcji istnieje możliwość oznakowania współrzędnych oraz informacji na temat danego miejsca bądź obiektu w oparciu o dane z GPS. Przykładowo niektórzy z nas w trakcie podróży robią tysiące zdjęć z różnych miejsc wartych zapamiętania, a dzięki korzystaniu z funkcji geotaggowania dana osoba ma informacje dotyczące tego gdzie konkretnie każde pojedyncze zdjęcie zostało wykonane.
Geotagging: Do czego się przydaje?
Zacznijmy od tego jakie geotagging oferuje metody wyznaczania tagów. Oznaczanie można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to ustawienie automatycznego wstawianie oznaczników do plików oraz dokumentów wykonanych za pomocą danego urządzenia o znanej pozycji. Natomiast drugi sposób polega na ręcznym dodaniu znacznika na przykład do zdjęcia zrobionego telefonem komórkowym, smartfonem, tabletem bądź aparatem cyfrowym z połączeniem sieciowym i lokalizacją.
Co dokładnie zawarte jest w Geoznaczniku?
Bez cienia wątpliwości takie znakowanie sprawdza się w pracy fotografa, korzystają z niego turyści, blogerów oraz miłośnicy podróżowania. Podczas wykonywania zdjęcia funkcja geotagging dodaje do takiego zdjęcia informacje geograficzne. Ów znakowanie analizuje poprzez lokalizację aktualne miejsce pobytu osoby robiącej zdjęcie i łączy je z konkretnym materiałem multimedialnym. Tak geotaggowanie nie odnosi się tylko i wyłącznie do zdjęć ale i także do filmów.
Aby móc skorzystać z tej funkcji wystarczy uruchomić w telefonie ustawienia dotyczące udostępniania lokalizacji urządzenia. Geotagging w różnego rodzaju smartfonach bardzo często kojarzony jest z mediami społecznościowymi. Dzieje się tak gdyż wiele osób udostępnia właśnie w mediach społecznościowych informacje na temat swojej lokalizacji. W mediach społecznościowych tą funkcje możemy napotkać między innymi na Instagramie oraz na Facebooku, gdzie zdjęcia i filmiki dodane w postach mogą dodatkowo zostać oznakowane przez właściciela pod względem miejsca wykonania.
Czy funkcja Geotagowania niesie z sobą zagrożenia?
Udostępnianie swojej lokalizacji nie każdej osobie kojarzy się z czymś dobrym. Niektóre osoby cenią sobie swoją prywatność i wolą aby informacje o tym gdzie są pozostały tylko dla nich samych. Udostępniania miejsca swojego pobytu może również nasuwać pytanie: Czy ktoś może wykorzystywać tego typu informacje? W praktyce będąc zwyczajnym użytkownikiem smartfona, funkcja ta nie powinna przysporzyć użytkownikowi żadnych kłopotów. Niemniej jednak przestępcy potrafią wykorzystać takie informacje przeciw konkretnej osobie. Wygląda to w następujący sposób gdy dana osoba stanie się celem przestępcy jest przez niego obserwowana.
W momencie gdy potencjalna ofiara udostępnia swoją lokalizację i zdjęcie z wyjazdu jest to dla złodzieje jasny przekaż iż mieszkanie, w którym mieszka dana osoba jest aktualnie puste. Wtedy może dojść do włamania i kradzieży. Oczywiście takie sytuacje się zdarzają ale nie ma też co wpadać w panikę i od razu wyłączać funkcję na swoim urządzeniu. Warto pamiętać, że do takiej nieprzyjemnej może równie dojść w przypadku gdy nie udostępniamy swojej lokalizacji. Jeśli tylko będziemy korzystać z funkcji geotaggowania z rozsądkiem i umiarem nie powinna nam przysporzyć żadnych problemów z tego tytułu.
Geotaggowanie: Czy jest ono pomocne?
Czy znakowanie lokalizacji jest pomocne? Zdecydowanie tak. Dzięki informacją zawartym w tego typu znakowaniu można stworzyć rozmaite wyszukiwarki dokumentów oraz plików. Geotaggowanie jest wykorzystywane w wielu zawodach w celu ułatwienia pracy. Używają go między innymi: kierowcy, fotografowie, podróżnicy, blogerzy, a także osoby indywidualne, którym funkcja nie służy jako pomoc w pracy, ale pomaga np. posegregować zdjęcia.
Jak przebiega edytowanie i dodawanie lokalizacji do zdjęć?
Przede wszystkim udostępnianie lokalizacji danego urządzenia może posłużyć nam do: przeglądania zdjęć i filmów, wyszukiwania multimediów oraz segregowania multimediów na podstawie miejsca ich wykonania. Aby mieć takie możliwości wykonane zdjęcie powinno zawierać lokalizację.
Kiedy dane zdjęcie zawiera takową lokalizację?
- urządzenie, którym zostało wykonane zdjęcie zapisuje daną lokalizację wraz z zapisem zdjęcia,
- lokalizację do danego zdjęcia można dodać ręcznie już po jego wykonaniu,
- Google na podstawie zebranych informacji na temat historii Twojej lokalizacji i punktów orientacyjnych wykrytych na zdjęciu jest w stanie oszacować lokalizację.
Dodawanie lokalizacji na urządzeniach z systemem android:
W celu zarządzania lokalizacją multimediów na urządzeniach z androidem można samodzielnie dodać ją w przypadku gdy jej nie ba. Co więcej można ją zmienić, a nawet usunąć. Jak przebiega dodawanie lokalizacji na urządzeniach z androidem? Na początku należy utworzyć kopię zapasową danego zdjęcia bądź filmu, do którego chcemy dodać lokalizację. Następnie należy otworzyć na urządzeniu Google Zdjęcia. Następnie należy otworzyć konkretne multimedia, do których dodajemy lokalizację. Gdy to zrobimy w następnym kroku musimy dwukrotnie napis więcej, a później dodaj lokalizację. Wówczas uruchomi się edytowanie orientacyjnej lokalizacji oraz usuwanie jej ze zdjęcia.
Warto jednak wiedzieć, że mamy możliwość zmiany oraz usuwania tylko i wyłącznie orientacyjnej lokalizacji. W przypadku gdy lokalizacja została dodana do wybranych multimediów automatycznie nie można jej już zmienić ani tez usunąć. Drugą metodą dodania lokalizacji do multimediów wykonanych urządzeniem z systemem Android jest wykorzystanie w tym celu Zdjęcia Google. Aby dodać lokalizację należy otworzyć na urządzeniu zdjęcia Google, otworzyć dane zdjęcie bądź film, następnie kliknąć dwukrotnie napis więcej. Wtedy pojawi się napis edytuj i należy w niego wejść. Wtedy zyskamy możliwość: dodania lokalizacji, wybrania lokalizacji z ostatnich lokalizacji, usunięcia orientacyjnej lokalizacji oraz udostępnienia zdjęcia lub filmu z lokalizacją.
Przed udostępnieniem zdjęcia lub filmu posiadającego lokalizację, której nie można usunąć istniej opcja ukrycia lokalizacji. Wystarczy otworzyć Zdjęcia Google i kliknąć w prawym górnym roku zdjęcie profilowe. Następnie należy przejść do ustawień zdjęć. Gdy to zrobimy należy kliknąć na napis ukryj dane o lokalizacji zdjęcia. Dzięki temu nowe zdjęcia, filmy, linki oraz inne elementy mogące zawierać naszą lokalizację w momencie udostępniania nie będą jej zawierać.
Dodawanie lokalizacji do multimediów na komputerze:
Aby mieć możliwość edycji lokalizacji multimediów na komputerze należy za pomocą Internetu uruchomić photos.google.com. Gdy to zrobimy należy odtworzyć konkretne zdjęcie i kliknąć dwukrotnie informacje, a następnie Dodaj lokalizację. Dalsze postępowanie jest bliźniacze jak w przypadku urządzeń z systemem Android. Natomiast aby ukryć lokalizację należy uruchomić na komputerze stronę photos.google.com/settings. Gdy to wykonamy u góry witryny należy kliknąć w napis Udostępnianie. Następnie wystarczy kliknąć Ukryj dane o lokalizacji zdjęcia.
Dodawanie lokalizacji na urządzeniach typu iPad oraz iPhone:
W przypadku urządzeń takich jak: iPad bądź iPhone cały proces edycji oraz ukrywania lokalizacji przebiega tak samo jak w przypadku urządzeń z systemem android.
Uwaga!
Ukrycie lokalizacji nie jest wstanie w 100% zapewnić nam ochronę naszej lokalizacji. Dzieje się tak gdyż w momencie gdy udostępnimy dane zdjęcie inna osoba jest wstanie na podstawie punktów orientacyjnych widocznych na danym zdjęciu wywnioskować naszą lokalizację.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza