Skip to main content

Czym jest dropshipping? Czy warto podjąć próbę sprzedaży w ten sposób?

Coraz częściej w wielu mediach usłyszeć można o dropshippingu. Jednak czym on tak naprawdę jest. Jest to model sprzedażowy, który najczęściej wykorzystywany jest w branżach związanych z e-commerce. Polega on na wysyłce zamówionego produktu prosto od dystrybutora lub hurtowni do klienta. Pomijany jest tu proces magazynowania, ponieważ takowego w ogóle nie ma. Dzięki takiemu rozwiązaniu dany produkt może być tańszy, gdyż jest brak jakichkolwiek kosztów za przechowywanie w magazynie i transport do klienta.

Dzięki tej metodzie całkowity proces sprzedaży jest krótszy i najczęściej ma pozytywny wpływ na czas, w jakim dostarczona zostanie przesyłka. Tego rodzaju model logistyczny zdobył popularność dopiero w XXI wieku, z racji ogólnie dostępnego internetu i jego szybkim działaniu. Następstwem tego jest powstawanie coraz to większej ilości nowych sklepów internetowych, które postanawiają korzystać z dropshipingu. Jednak czy jest to, tak naprawdę warte uwagi, jak nam o tym mówią?

Czym jest dropshipping? Czy warto podjąć próbę sprzedaży w ten sposób?

 

Czy wszystkie branże e-commerce mogą korzystać z dropshipingu?

Spróbujmy zastanowić się, czy tak naprawdę każda branża może korzystać z dropshippingu i czy będzie się to opłacać. Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musimy zrobić to wypromowanie naszego sklepu. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy mnóstwo dostępnych narzędzi, by to zrobić. Od mediów społecznościowych zaczynając, na wykupieniu reklamy w Google kończąc.

Jeśli poznaliśmy ogólną definicję dropshippingu i wiemy, na jakiej zasadzie działa, więc następnym krokiem, jaki musimy wykonać to znalezienie rzetelnego i zaufanego dostawcę, który nie będzie chciał nas oszukać i spełni nasze oczekiwania. Warto znaleźć hurtownika czy dystrybutora, który będzie się specjalizował w branży, która nie zyskała na popularności.

Dlatego, że właśnie model sprzedażowy, jakim jest dropshipping, najlepiej sprawdza się w branżach, które nie są zbyt znane i popularne. Tylko wtedy zyskamy zadowalające nas efekty sprzedażowe. Wykorzystuje się go także jako odpowiedź na bardzo szybkie pojawienie się jakiegoś trendu, który za chwilę może zniknąć. Ideą sklepów dropshippingowych jest bardzo prosta, sprzedawaj szybko i nie martw się żadną rzeczą związaną z produkcją czy pakowaniem danego produktu.

Przejdźmy jednak do pytania zawartego w tym nagłówku. Czy tak naprawdę wszystkie branże mogą korzystać z dropshipingu, by im się to opłacało? Warto przyjrzeć się platformie AliDropship (dodatkowa platforma sklepu AliExpress zajmująca się sprzedażą dropshippingową) i na jej danych bazować które branże są najbardziej opłacalne. Tak, więc jeśli przejrzymy dane z 2019 roku, najbardziej rozchwytywanymi branżami były:

  • Odzież sportowa i akcesoria związane ze sportem,
  • Zabawki i akcesoria dla dzieci,
  • Mała elektronika (różnego rodzaju słuchawki do telefonu, kable USB czy ładowarki),
  • Produkty związane z modą damską (ubrania oraz różne akcesoria).

Jednak jak możemy zauważyć były także branże, które nie miały tego szczęścia i klienci się nimi nie interesowali. A mianowicie były to produkty z takich branż jak:

  • Różnorodne artykuły z kategorii „Zdrowie i Uroda”
  • Biżuteria i zegarki,
  • Okazjonalne prezenty i produkty związane ze świętami.

Możemy bezpiecznie stwierdzić, że nie każda branża e-commerce nadaje się do prowadzenia swojego sklepu w modelu logistycznym jakim jest dropshipping.

Czym jest dropshipping? Czy warto podjąć próbę sprzedaży w ten sposób?

Dropshipping w praktyce i jakie daje korzyści

Jeśli wiemy już praktycznie wszystko o tym, co to jest dropshipping i na czym polega, należałoby powiedzieć parę słów o korzyściach, jakie daje i jak w praktyce wygląda wdrożenie go. Najważniejszą rzeczą jest fakt zmniejszenia ogólnych kosztów. Początkujący przedsiębiorcy nie posiadają na początku zbyt dużego funduszu na start, przez co bardzo często muszą rezygnować z wielu rzeczy. Jedną z nich jest magazynowanie produktów, które nie jest tanie, tym bardziej że początkowo zamówień nie ma zbyt wiele, a za magazyn należy zapłacić z góry i nie, są to zbyt małe sumy pieniędzy.

Ponadto trzeba doliczyć sobie koszt za transport, zajęcie się wszelkiego rodzaju papierologią związaną z logistyką, czy zbieraniem zamówień i ich pakowaniem. Dlatego dropshipping ułatwia cały ten proces, poprzez wysyłkę towarów prosto z hurtowni. Po czym przedsiębiorca nie musi przejmować się już niczym więcej. Reszta procesów leży na barkach osób, u których zamawiamy towar, nieważne czy to hurtownia, producent czy dystrybutor. Jednak jak działa to w praktyce.

Model dropshippingowy jest pewnego rodzaju pośrednictwem. Klient zamawia w danym przedsiębiorstwie interesujący go produkt. Zadaniem przedsiębiorstwa jest zamówienie tego produktu u podmiotu, z którym współpracuje jednak nie na nasze dane, a na dane osoby, która ten towar zamówiła u nas. Następnie produkt wysyłany jest prosto do klienta bez udziału przedsiębiorstwa. Tak więc firma zarabia na różnicy pomiędzy towarem sprzedawanym przez dostawcę a ceną, za jaką klient kupił dany produkt. W takim wypadku firma nie przejmuje się transportem, pakowaniem produktu czy magazynowaniem go w swojej siedzibie. Sporo sklepów Software as a Service ma do zaoferowania połączenia z daną hurtownią w bardzo prosty sposób, po to by sprzedaż była jeszcze prostsza.

Czym jest dropshipping? Czy warto podjąć próbę sprzedaży w ten sposób?

Wady i zalety dropshippingu

Jak każdy model biznesowy, tak i dropshipping ma swoje wady i zalety.

Wady

  • Przetrzymywanie towarów, które zostały zwrócone przez klienta.

Towar zwrócony przez klienta wraca do przedsiębiorstwa, które zakupiło go od hurtowni. Tak więc, jeśli dane przedsiębiorstwo ma zwrot. Następnie oczekiwać, że dany towar kupi ponownie ktoś inny.

  • Spora konkurencja

Przez to, że dropshipping w ostatnim czasie stał się  bardzo popularny, wiele przedsiębiorstw zaczęło korzystać z tego modelu sprzedaży. Niestety jak to bywa w biznesie, wytworzyła się naturalna konkurencja. Wiele takich samych towarów oferowanych przez różne firmy doprowadziło do tego, że hurtownie mogą podnieść sobie ceny tak jak chcą. Skutkować to będzie brakiem opłacalności dla danego przedsiębiorstwa. Co więcej, aby wybić się na tle innych firm, należy zainwestować w dobrą reklamę.

  • Problem z lokalizacją paczki przez klienta

Istnieje także problem ze znalezieniem paczki przez klienta, przez fakt korzystania z dropshippingu, firma nie korzysta ze swoich oryginalnych opakowań i tutaj występuje problem, że nie wiadomo, później w jakim sklepie klient zamawiał daną rzecz.

  • Opóźnienia wysyłki ze strony hurtowni

Problemy z określeniem stanu magazynowego, jednocześnie spore opóźnienia wysyłek z winy hurtowni. Może się tak zdarzyć, że klient będzie chciał dany produkt, system pokaże, że jest dostępny, a gdy przedsiębiorca będzie chciał go zamówić, to w hurtowni go nie będzie.

 Zalety

  • Oszczędzasz na zakupie towarów.

W normalnym sklepie przed sprzedażą dane produktu należy go zakupić i fizycznie być w jego posiadaniu. Jednak jeśli jest to robione za pomocą dropshippingu, to zamawiasz towar dopiero wtedy, gdy klient go zamówi. A Ty zarabiasz na różnicy cenowej.

  • Nie trzeba zatrudniać pracowników

Jako że zamawiasz towar z hurtowni na adres klienta, nie musisz posiadać, żadnego pracownika. Wszystko za Ciebie wykona hurtownia. A twoim zadaniem jest tylko zlecić hurtowni dane zamówienie.

  • Handel towarami na które nie ma praktycznie zapotrzebowania 

Zdarza się, że sklep internetowy posiada w swojej ofercie produkty, które kupuje się bardzo rzadko. Ze względu na to, że w dropshippingu nie potrzebujemy posiadać towaru, który może zalegać nam nawet latami. Tak więc jest to idealna opcja. Zamawiamy tylko wtedy, gdy znajdzie się na niego klient. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z biznesem.

  • Brak dodatkowego wydatku na magazyn

Dropshipping nie wymaga od nas magazynu. Tak więc oszczędzamy na wynajęciu magazynu oraz ochronie go, by nam nic nie zniknęło. A wszystko przez to, że robimy zamówienia na bieżąco, które bezpośrednio trafia do klienta.

  • Bardzo niskie koszty związane z dropshippingiem

Najczęściej jedynym wydatkiem, jaki musimy ponieść to zapłata za podatek dochodowy, czasem także koszty prowadzenia naszego sklepu internetowego. W porównaniu do tradycyjnego sklepu to mały pikuś.

  • Brak nawiązywania współpracy z firmami trzecimi

Dropshipping nie wymaga nawiązywania żadnej współpracy z firmami trzecimi, takimi jak kurier czy sklepy z akcesoriami do pakowania paczek.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu