Skip to main content

W obecnych czasach internet ma ogromną siłę działania. Można powiedzieć, że wszystko, co realne, ma własne odbicie w sferze online. Nie wychodząc z domu, możesz dowiedzieć się o najnowszych wiadomościach ze świata, nabyć bilet na pociąg czy samolot, załatwić sprawy urzędowe, a nawet zrobić wszelkiego rodzaju zakupy. Popularność sklepów internetowych rośnie, coraz więcej ludzi decyduje się na zakupy online. Dowiedz się, jakie są zalety posiadania własnego sklepu internetowego oraz na czym polega jego tworzenie.

 

Czy otworzenie sklepu internetowego to dobry biznes?

Czy opłaca się otworzyć sklep internetowy?

Własny sklep internetowy to, z pewnością, bardzo dobry biznes. Nie wymaga on wielkich inwestycji, dysponując niezbyt dużym budżetem, będziesz w stanie stworzyć dochodową działalność. Stosunkowo łatwo wypromować taki sklep, używając do tego celu różnych portali społecznościowych, wszystko odbywa się online. Dzięki temu już na samym początku swojej przygody z marketingiem internetowym możemy spodziewać się wielu potencjalnych klientów. W przeciwieństwie do sklepów stacjonarnych sprzedaż internetowa daje możliwość dotarcia do ludzi z całego świata, w bardzo szybkim tempie. Wygodna forma robienia zakupów, a także świadomość o możliwości ich bezpiecznego zwrotu sprawi, że uda Ci się sprzedać znaczną ilość danego asortymentu.

Podczas prowadzenia e-sklepu pojawią się też wyzwania, z którymi będziesz musiał się zmierzyć. Tworząc własny sklep online musisz być przygotowany na inny rodzaj pracy, niż w przypadku prowadzenia sklepów w formie stacjonarnej. Warto wiedzieć o tym, że sklep internetowy:

  • będzie musiał dostosowywać się do potrzeb odbiorców, które stale się zmieniają
  • musi posiadać dokładnie i jasno sformułowany regulamin
  • powinien oferować promocje i posiadać coś, co będzie go wyróżniać na tle innych, podobnych sklepów
  • jest zobowiązany do tego, aby posiadać dokładnie opisaną politykę zwrotów oraz wysyłek, a także przetwarzania danych osobistych
  • powinien być zabezpieczony, by chronić się przed możliwym włamaniem do bazy danych
  • musi budzić zaufanie potencjalnych klientów, powinien systematycznie zbierać pozytywne opinie
  • powinien przygotować się na to, że będzie miał sporą konkurencję na rynku internetowym, którą warto bacznie śledzić

Nie zniechęcaj się, każdy interes wymaga wysiłku, a początki bywają trudne. Zawsze masz możliwość poradzenia się specjalistów w niezrozumiałym dla Ciebie temacie. Dodatkowo w internecie można znaleźć mnóstwo informacji, które pomogą Ci zgłębić wiedzę o podstawach marketingu internetowego.

 

img-3

Potrzebujesz wsparcia w działaniach marketingowych – zapraszam na Ćwierkają.pl

W jakim celu zakładać sklep internetowy?

Popularność e-sklepów rośnie niewiarygodnie szybko, prawdopodobnie ze względu na ich wygodę, a także obniżone ceny towarów. Statystyki pokazują, że coraz więcej ludzi, decyduje się na zakupy online. Kupowanie przez internet jest szybkie, więc pomaga nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, co więcej, sklepy są bardzo łatwo dostępne. Chcąc zrobić zakupy online, wystarczy kilka kliknięć, a potem pozostaje tylko czekać na zamówiony produkt. Oprócz tego, jeżeli towar, który przyjdzie, okaże się być wadliwy lub niezadowalający, bez problemu można go zwrócić sprzedawcy. Na takiej działalności korzysta każda ze stron.

Twój sklep może posiadać dowolny asortyment, nie ma tu żadnych ograniczeń, sam decydujesz, co chcesz sprzedawać. Warto jednak pamiętać, że w stosunku do niektórych produktów mogą się pojawić dodatkowe ograniczenia i wymagania, które wynikają z przepisów prawa. Jeżeli brak Ci czasu, możesz również zdecydować się na dropshipping, wówczas obowiązek wysyłki produktów będzie spoczywał na dostawcy, a nie na sprzedawcy. Jeśli zaś, ze względu na bezpośredni kontakt z klientem, bardziej podoba Ci się opcja prowadzenia sklepu stacjonarnego, możesz poszerzyć swoją działalność o sklep internetowy, który pomoże Ci dotrzeć do większej liczby odbiorców. Możesz także prowadzić swój e-biznes wielokanałowo, na kilku platformach internetowych. Zwiększy to kilkukrotnie szanse na sprzedaż towarów, a także zapewni bezpieczeństwo w prowadzeniu działalności.

Jak widzisz, istnieje wiele zalet posiadania własnego sklepu internetowego. Na Twojej drodze, bez wątpienia, może pojawić się także sporo przeszkód, jednak przy pomocy dobrych specjalistów lub samodzielnemu zgłębianiu tematu łatwo wyjdziesz z każdej opresji.

Z listy zamieszczonej poniżej dowiesz się, w jakim celu warto otworzyć własny sklep internetowy.

  • koszty prowadzenia sklepu internetowego są znacznie mniejsze, niż przy prowadzeniu sklepu stacjonarnego
  • możesz zdobyć o wiele większą liczbę klientów
  • niektóre, ze swoich obowiązków, będziesz mógł wykonywać online, nie wychodząc z domu
  • stosunkowo łatwo jest dotrzeć do potencjalnego klienta, istnieje wiele możliwości promocji własnej marki
  • możesz zdobyć klientów z całego świata, w bardzo prosty sposób
  • klienci mogą robić zakupy o każdej porze, przez całą dobę, dzięki czemu rośnie prawdopodobieństwo sprzedaży danych produktów
  • sklepu internetowego nie obowiązuje niedzielny zakaz handlu

Czy otworzenie sklepu internetowego to dobry biznes?

Zdecydowałeś się założyć sklep internetowy? Pamiętaj o tych podstawach

Wielu kupujących decyduje się na nabycie produktów, używając do tego celu telefonu czy też tabletu. Jeżeli więc planujesz założyć własny sklep internetowy, powinieneś zadbać o to, by dostosować go do użytkowania przez urządzenia mobilne. Taki zabieg to, tzw. design responsywny, ma on na celu umożliwić klientowi wyświetlanie prawidłowej wersji strony, samoczynnie dopasowującej się do rozmiaru okna przeglądarki. Na ten moment koszt stosowania tej techniki projektowania stron WWW jest niewielki, ponieważ najnowsze silniki e-commerce oferują taką funkcję w swoim standardzie.

Specjaliści od e-commerce mają za zadanie zadbać o indywidualny, osobisty web design. Atrakcyjny wygląd, odpowiednia funkcjonalność, a także udoskonalenie szeroko rozumianego doświadczenia klienta to jedne z wielu zalet, które e-commerce nam oferuje. To elementy, które pod żadnym pozorem nie powinny zrażać klientów, wręcz przeciwnie, sukcesywnie zachęcać. Sklep online, który jest dopasowany do wizerunku danej marki, sprawia, że klient z każdym ponownym odwiedzeniem sklepu zmienia swoje podejście do zaproponowanej oferty, dzięki czemu nabiera więcej ochoty na zakup danego produktu.

Za normę współczesnego e-commerce uznaje się:

  • szybkość działania, bezproblemowe załadowywanie się podstron
  • intuicyjne menu
  • dobrze zaplanowaną i przejrzystą strukturę, zawierającą prostą w odbiorze ofertę
  • estetyczną stronę z produktem, która składa się z nagłówka oraz dobrze widocznych informacji
  • możliwość zarejestrowania się i posiadania własnego konta, a także subskrypcji, np. newslettera, uwzględniając płynące z tego korzyści
  • proponowanie produktów up-sell i cross-sell
  • tworzenie grafik i bannerów promocyjnych

Warto zainwestować część budżetu w płatną promocję sklepu internetowego. Reklamy i poruszanie się w mediach społecznościowych umożliwią Ci regularne zdobywanie nowych klientów. Na Facebooku możesz budować swoją społeczność, a na Instagramie czy YouTubie, dzięki pomocy influencerów, promować i sprzedawać własne produkty. Social media to doskonałe miejsce na reklamę swojej marki. Wielu młodych ludzi, na swoich mediach społecznościowych, posiada ogromną rzeszę fanów i obserwatorów. Kontaktowanie się z takimi osobami i, na przykład proponowanie swoich sklepowych produktów, w ramach barteru, w zamian za polecenie i wypromowanie Twojego sklepu pomoże Ci zyskać grono osób, które zajrzą na Twój sklep i staną się potencjalnymi klientami. Dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się ze specjalistą, by wspólnie zdecydować, jaka forma reklamy może okazać się, w Twoim przypadku, najbardziej skuteczna.

Zadbaj również o to, by strona z Twoim sklepem internetowym była widoczna i łatwa do znalezienia. Jeżeli chcesz, aby osoba szukająca produktów, które masz w swojej ofercie, trafiła właśnie na Twój sklep, powinieneś zainteresować się funkcjami SEO. Pozycjonowanie i optymalizacja strony, w znacznym stopniu, pomoże Ci poprawić widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania, dzięki czemu dużo łatwiej trafisz do większej liczby odbiorców.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu