Skip to main content

W Internecie z biegiem czasu powstaje coraz więcej firm, które oferują sprzedaż online. Wśród nich pojawiają się apteki internetowe, które proponują sprzedaż swoich produktów z możliwością dostawy do domu. Czy koszty założenia apteki online są duże? Czy biznes farmaceutyczny może założyć każda osoba? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Poszerzaj swoją wiedzę i sprawdź, czy opłaca się stworzyć aptekę internetową.

Czy apteka online to apteka przyszłości?

Apteka online — kto może ją stworzyć?

Według aktualnie obowiązującego prawa farmaceutycznego, prawo do prowadzenia apteki internetowej mają wyłącznie te osoby, które prowadzą aptekę tradycyjną, czyli stacjonarną. Jest to warunek konieczny do prowadzenia apteki online. Dodatkowo należy pamiętać, że apteka tradycyjna może być prowadzona i założona przez osoby posiadające tytuł magistra farmacji. O taki biznes mogą się ubiegać również spółki, o ile będzie to ich jedyny rodzaj działalności. Wspólnicy w takiej spółce powinni być z wykształcenia farmaceutami. W związku z powyższym, jeżeli zastanawiasz się, czy będzie się opłacać, otworzyć aptekę online, zwróć uwagę na swoje kwalifikacje. Ich brak może skutecznie zdyskwalifikować Twoje starania i marzenia o własnej aptece internetowej.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że samodzielnie apteką może kierować farmaceuta, który posiada co najmniej 5-letnie doświadczenie w pracy w punkcie aptecznym. Osoby, które posiadają specjalizację farmaceutyczną, nie muszą tak długo czekać i mogą prowadzić własną aptekę już po trzech latach pracy. Jeżeli masz własny punkt apteczny, który sprawnie funkcjonuje i przynosi regularne zyski, możesz zacząć planować otwarcie apteki online. Poniżej przeczytaj, czy na pewno warto to zrobić? Czy warto inwestować swoje środki w aptekę internetową?

Czy apteka online to apteka przyszłości?

 Czy warto założyć aptekę online?

O tym, czy warto założyć aptekę online, powinieneś zdecydować sam. Jeżeli Twoja intuicja podpowiada Ci, że masz do tego dryg, a aktualny Twój stacjonarny punkt apteczny dobrze prosperuje, możesz pokusić się o podjęcie takiej decyzji. Należy jednak liczyć się z tym, że prowadzenie apteki internetowej i jej rozkręcenie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na ten cel powinieneś w związku z tym posiadać dodatkowe środki finansowe. Ilość środków, jaką przeznaczysz na swoją aptekę online, zależy od tego, jaki zasięg działania chcesz osiągnąć, a także od tego, jaki końcowy efekt chcesz osiągnąć.

Prowadzenie apteki online ma wiele zalet. Według badań, które przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w roku 2017, aż 37% klientów sprawdza ceny leków i produktów farmaceutycznych na stronach internetowych. Spośród wszystkich użytkowników 15% osób odwiedzających apteki online decyduje się na zakup leków z dostawą do domu. Z tych badań wynika, że apteka online nie skupia się jedynie na sprzedaży bezpośredniej, ale również na reklamie i zachęcaniu klientów do odwiedzenia punktu stacjonarnego. Właśnie dlatego apteka internetowa to również promocja i ugruntowanie na rynku działalności apteki tradycyjnej.

Konkurencyjność aptek jest na bardzo wysokim poziomie. W związku z powyższym dobór słów kluczowych dla stron aptecznych jest również bardziej wymagający i trudniejszy. Pozycjonowanie suplementów, leków i środków opatrunkowych jest zatem bardziej skomplikowane i wymaga profesjonalnego podejścia. Reklama Google Ads jest także trochę droższa, co dodatkowo zwiększa koszty związane z prowadzeniem apteki internetowej. Zdobywanie klienta może być prowadzone również za pomocą oferowania niskich cen produktów, jednak zazwyczaj jest to mało opłacalne i wiąże się z niewysoką marżą. Jeżeli jeszcze nie wiesz, czy warto zakładać aptekę online, rozważ wszystkie zalety i wady tego biznesu, by móc podjąć racjonalną i pewną decyzję.

Czy apteka online to apteka przyszłości?

Apteka internetowa — koszty

Koszt apteki internetowej różni się w zależności od zakładanych celów. Trudno zatem jednoznacznie określić zakres cenowy czy konkretną kwotę konieczną do założenia apteki online. Im większy budżet na rozkręcenie interesu, tym lepiej, jednak z czasem, gdy internetowa sprzedaż leków zacznie przynosić wymierne korzyści, można je inwestować w dalszy rozwój. Pamiętać należy, że aby założyć aptekę online, trzeba rozpocząć od wykupienia hostingu i zarejestrowania domeny internetowej. Następnie zdecyduj jakie oprogramowanie obsłuży Twój sklep w sposób prosty i intuicyjny. Powinno ono integrować płatności i łatwo podlegać konfiguracji. Wśród programów, które będą dla Ciebie przydatne można wymienić między innymi: Sky-Shop, Shoper, PrestShop, RedCart, Shopolo i inne platformy sprzedażowe. Zapoznaj się z różnymi ofertami firm i wybierz tą, która będzie dla Ciebie najlepsza i spełni Twoje indywidualne oczekiwania. Weź pod uwagę to, że niektóre z tych programów są bezpłatne, a inne wymagają comiesięcznego abonamentu. Pamiętaj, że te, za które nie musisz płacić, zazwyczaj posiadają mniej funkcji, a ich działanie ograniczone jest do podstawowych opcji.

Interesuje Cię, jaki jest koszt prowadzenia apteki online? Opłata za hosting i domenę w pierwszym roku użytkowania nie jest droga. Przez pierwsze 365 dni zazwyczaj obowiązuje rabat i promocja. Po tym czasie jednak zazwyczaj następuje doliczenie dodatkowych opłat i utrzymanie ich na stałym poziomie. W zależności od oferty koszt domeny i hostingu na rok wynosi mniej więcej 50 złotych brutto. Podczas odnawiania pakietu na domenę i hosting trzeba się liczyć z rocznymi kosztami między 50 zł a kilkaset złotych. Dodatkowo opłacić trzeba platformę sklepową, czyli oprogramowanie. Nie opłaca się korzystać z darmowych systemów, ponieważ mają one ograniczone funkcje i możliwości. Warto zatem wykupić abonament, by uzyskać więcej możliwości i funkcji. Pakiet podstawowy, który opłaca się raz w miesiącu to koszt zazwyczaj od 100 do 250 złotych brutto. Warto w niego zainwestować, by proces sprzedaży nie zaburzał prawidłowego funkcjonowania apteki i przynosił korzyści.

W koszty związane z prowadzeniem apteki online wchodzi również zakup odpowiednich opakowań do transportu i przechowywania leków. Powinny być one dobrej jakości, by zapobiec niszczeniu leków pod wpływem warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, promienie słoneczne, czy kurz. Opakowania te powinny także chronić produkty przed uszkodzeniami mechanicznymi, do których może dojść podczas dostarczenia ich przez kuriera do adresata przesyłki. Przygotuj się również na wypełnianie odpowiednich druków przewozowych i tych, które związane są z adresowaniem i nadaniem paczki.

Przygotowanie apteki w wersji elektronicznej jest dużo prostsze niż tworzenie punktu stacjonarnego od podstaw. Zarządzanie apteką online wymaga pewnej wprawy i wiedzy, jednak przychodzą one z czasem i po krótkim okresie nie sprawiają żadnych trudności. Koszty apteki internetowej są również dużo mniejsze niż tej tradycyjnej. Jeżeli jednak chodzi o sprawy techniczne, pozycjonowanie i opisy produktów na stronie internetowej apteki warto skorzystać z usług profesjonalnych informatyków i osób, które to zagadnienie znają od podstaw. Zapobiegnie to wielu problemom i ułatwi płynność działania strony.

Potencjał up-sellingu i cross-sellingu w e-commerce

Jeżeli przeczytałeś poniższy artykuł, to masz świadomość, z jakimi korzyściami i kosztami wiąże się założenie apteki online. Przeanalizuj je wszystkie i podejmij właściwą dla siebie decyzję. Apteka internetowa pozwoli Ci nie tylko zwiększyć swój dochód i sprzedaż, ale również rozreklamuje Twój punkt stacjonarny wśród wielu potencjalnych klientów. Zaplanuj sobie swój budżet, odłóż odpowiednią sumę pieniędzy i skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy zajmują się pozycjonowaniem i tworzeniem stron internetowych.

Zaoszczędzi to Twój czas i spowoduje, że Twoja apteka internetowa będzie profesjonalna, czytelna i przyjazna dla użytkowników. Skorzystaj także z dobrych rad osób, które rozkręcały ten biznes. Z pewnością będą one przydatne i przyspieszą rozwój Twojej apteki. W procesie planowania wybierz również firmę kurierską, która sumiennie dostarcza przesyłki pod wskazane adresy i nie pobiera zbyt dużych opłat za przewóz. Jeżeli spełnisz powyższe założenia i warunki, a dodatkowo posiadasz silną motywację do rozwoju, z pewnością osiągniesz swój zamierzony cel.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post
Paweł Wróblewski

Pasjonat SEO, ADS i marketingu, który zamiast gadać głośno, woli działać skutecznie. Prywatnie były rugbistą, wciąż próbujący trenować sporty walki 😉 – Od lat pasjonat MMA, a na forum Cohones zawsze znajdziecie go komentującego najnowsze wydarzenia w świecie sportów walki. Po studiach informatycznych, gdzie gramatyczne potknięcia nie były mu obce, postanowił że mówi i pisze to, co naprawdę myśli. Nie znosi marketingowego pitu-pitu i czarowania!

Leave a Reply

Close Menu