Skip to main content

Czym jest content marketing?

Zadaniem specjalistów zajmujących się content marketingiem jest ustalenie grupy odbiorców do jakiej dane treści mają trafić czyli grupy docelowej. Od tego jacy są odbiorcy w dużej mierze zależy strategia, temat, trudność przekazu, styl, charakter i wiele innych rzeczy, zatem bardzo ważne jest dostosowanie treści.

Cały content marketing jest procesem, który ma na celu zainteresować i zatrzymać na dłużej dzięki swoim treściom. W wyniku tego tworzy się pewna społeczność będąca zainteresowana marką i angażująca się w projekty, a marka tworzy swój własny wizerunek.

Content Marketing

Pozycjonowanie

Oprócz tego, że content marketing ma wpływ na wizerunek i rozpoznawalność marki, może także napędzać sprzedaż i wpłynąć na pozycję strony w wyszukiwarce Google. Ważne jest, aby do twojej strony kierowało wiele innych linków z innych zaufanych dla Google stron. Im więcej naturalnych linków na przykład z blogów, forum i serwisów społecznościowych, tym wyższa będzie pozycja w wyszukiwarce. Content marketing napędza zatem pozycjonowanie organiczne i ma na nie znaczy wpływ. Jeśli stworzone treści jednocześnie będą zgodne z zasadami SEO to będą miały ogromny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Formy content marketingu

Content marketing przez to, że jest różnorodny posiada wiele form. Najbardziej popularne są teksty pisane na blogach w formie poradników, wywiadów, relacji czy tekstów newsowych. Na początku należy ustalić na czym zależy odbiorcom, a następnie dopasować takie treści, względem tego czy celem jest rozbawienie, zaciekawienie czy edukacja. Kiedy już ustali się co jest celem, należy też ustalić sposób w jaki ten cel chce się osiągnąć. Dzięki temu buduje się wizerunek marki, która rozumie potrzeby, zna się na swoich dziedzinach i promuje pozytywne wzorce. Oprócz blogów mogą to być także ebooki, artykuły, komentarze i recenzje czy ciekawe wiadomości przesyłane w formie newslettera. Oprócz tekstu istotną rolę grają też zdjęcia, animacje, filmy, webinary i inne formy wizualne.

Skuteczność strategii

Czynniki, które decydują o tym, jaką strategię obrać są w dużym stopniu związane z celami biznesowymi firmy. Jeśli firma chce być wiarygodna i doceniana, musi znaleźć swój własny plan, który będzie realizowała. Ważne na początku jest ustalenie grupy odbiorców, planów finansowych firmy i budżetu. Ustalenie własnej strategii składa się z wielu aspektów i nie ma dwóch takich samych sposobów prowadzeniu contentu marketingowego.

Semcore

Do content marketingu niezbędna jest wiedza marketingowa, branżowa, ale też z psychologii społecznej. Do tego dochodzi jeszcze znajomość SEO i konieczna kreatywność. Jest to bardzo wymagające wyzwanie, dlatego najlepiej jest w tym przypadku zaufać specjalistom. Wyborem jest Semcore, który przygotowuje content marketing dla wielu firm. Odpowiedni specjaliści tworzą taki content, który przyciągnie odbiorców, zbuduje wizerunek firmy i znacznie wpłynie na jej zyski.

SEO copywriting

Seo copywriting wpływa na miejsce w wynikach wyszukiwania pod danymi frazami kluczowymi, dlatego jest niezwykle istotnym elementem pozycjonowania. Aby spełniać warunki, tekst SEO powinien zawierać wybrane frazy kluczowe w odpowiednim nasyceniu, dobrze dobrane nagłówki i przemyślaną strukturę treści.

Najważniejsze poza algorytmem Google jest, aby interesowały grupę odbiorców. Teksty SEO są stosowane na wielu stronach internetowych, najczęściej na artykułach blogowych, które pozycjonują witrynę danej firmy i zachęcają odbiorców do zapoznania się z tekstami ze względu na ich użyteczność. Ważne jest aby tworzyć ciekawe i interesujące produktem treści, ponieważ to ma ogromny wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa.

Tworzenie tekstów

Na początku należy zweryfikować charakter działalności i następnie stworzyć teksty dostosowane zarówno do odbiorów jak i do algorytmów Google. Muszą być użyteczne, ciekawe i napisane przyciągającym językiem, wpływające na pozycjonowanie i poprawne. Ważna jest też umiejętność opisywania w sposób obrazowy, twórczy, ciekawe i nieszablonowy. Algorytmu Google wciąż są zastępowanie nowymi, aby wyszukiwanie dla użytkowników było łatwiejsze.

Z tego względu ważne jest być na bieżąco ze zmianami i dostosowywać do tego swoje teksty. Dodatkowo jest to bardzo wymagające, ponieważ materiały muszą być jednocześnie przydatne, ciekawe i uwzględniające pozycjonowanie.

Content Marketing

Optymalizacja strony

Zaletą tekstów zoptymalizowanych pod kątem SEO jest wydźwięk artykułów i ich wpływ na wizerunek marki. Oprócz słów kluczowych liczą się także odpowiednie nagłówki, formatowanie tekstu, dopasowanie stylu do odbiorców i językowe zabiegi, które mają za zadane wciągnąć odbiorców. Wymaga to umiejętności i warsztatu, dlatego dobrze jest powierzyć to specjalistom i copywriterom.

Prowadzenie blogów firmowych

Prowadzenie blogów to doskonały sposób na realizację wielu celów biznesowych. Wpływa to na przywiązanie klientów do danej marki. Wystarczy tworzyć ciekawe wpisy blogowe związane z daną tematyką, które będą miały odpowiednią ilość słów kluczowych i wyselekcjonowane frazy. Jeśli w dodatku treści będą odpowiednio rozwinięte to wzrośnie zainteresowanie nimi. Może się to też przyczynić do budowania zaplecza linków, jeśli odbiorcy będą umieszczać przekierowanie w swoich wpisach na forach czy blogach.

Blog firmowy pozwala na ukazanie firmy z konkretnej perspektywy. Odbiorcy będą mieli możliwość zwracania się do firmy z pytaniami, wątpliwościami, a do tego zbuduje to ich zaufanie i przywiązanie do marki i jej usług. Tacy klienci będą lojalni i wierni wobec danej firmy. Zbadać konwersję można poprzez weryfikację jaka ilość odwiedzających jest aktywna, robi zakupy, zapisuje się do newslettera czy pobiera darmowe materiały. Dzisiaj prowadzenie bloga stało się jednym z warunków sukcesu w marketingu internetowym, między innymi dzięki swojemu wpływowi na pozycjonowanie, rozpoznawalność, widoczność i innym pozytywnym skutkom.

Content Marketing

Tworzenie tekstów

Tym co zatrzymuje odbiorców na danej stronie jest odpowiednia grafika i teksty. Użytkownicy oczekują przede wszystkim interesujących i konkretnych informacji. Ważne jest więc doświadczenie i umiejętności, ponieważ teksty znajdujące się na stronie internetowej są wizytówką firmy. Pokazują w jaki sposób dana marka potrafi porozumiewać się z klientami i w jaki sposób potrafi się zaprezentować. Profesjonalne napisanie tekstów wymaga odpowiedniego umieszczenia zakładek na stronie, dopasowania do charakteru działalności oraz skonstruowania pod kątem pozycjonowania organicznego.

Tak odpowiednio skonstruowane opisy zachęcają do kupna, wyróżniają się i są unikalne pośród innych firm. Odpowiednie opisy konkretnych produktów sprawią, że asortyment będzie zajmował wyższe miejsce w wynikach wyszukiwania. Nie powinny być w nawet najmniejszej części kopiowane, a powinny być ciekawe i zawierać informacje na temat technicznych cech produktu. Ponadto powinien zawierać wszystkie odpowiedzi na ewentualne wątpliwości klientów i nie pozostawiać żadnej luki informacyjnej. Oprócz tego nie mogą składać fałszywych obietnic, powinny być opisem realnych cech produktu.

Artykuły sponsorowane

Zadaniem artykułów sponsorowanych jest wypromowanie marki, jej usług i produktów. Źle natomiast jeśli stają się nachalną reklamą. Skuteczność jest więc uzależniona od jakości, w jaki sposób dany artykuł zostanie napisany i w jaki sposób zostanie przedstawiony. Istotne staje się tutaj wyczucie, a umieszczenie reklamy powinno być naturalne i jednocześnie zauważalne. Należy wybrać takie serwisy, które są tematycznie powiązane z daną marką, wtedy jest większa szansa na trafienie odpowiednich odbiorców.

Zaletą jest to, że artykuły te tworzą zaplecze linków, dzięki temu większa ilość użytkowników zapozna się z treścią. Dodatkowo nie są one wykrywane przez wtyczki przeznaczone do blokowania reklam i każdy może je zobaczyć. Tworzą one dodatkowy ruch i zwiększają popularność firmy budując jej autorytet. Reklama natomiast oprócz przedstawienia treści, powinna zachęcić użytkownika do kupna i wywołać u klienta potrzebę wejścia na stronę firmy.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu