Skip to main content

Od kilku lat content marketing to jeden z terminów, który zawładnął branżą marketingową. Zarówno ogromne firmy i marki, jak i mali przedsiębiorcy stosują różne strategie marketingu treści, aby dotrzeć do nowych klientów i skutecznie zaprezentować swoją markę. Jednak przy tak dużej konkurencji chęci to nie wszystko. Potrzebna jest praktyczna wiedza, ponieważ tylko dzięki niej można naprawdę dobrze wypromować swoją usługę lub produktów. Czym jest zatem content marketing, jakie są jego formy i dlaczego warto z niego korzystać?

Content marketing - czym jest, jak go stosować i dlaczego w ogóle warto?

Czym jest content marketing i jakie oferuje korzyści?

Content marketing (czyli marketing treści) to jedna z najskuteczniejszych strategii marketingowych i popularne działania mające na celu poprawę popularności firmy i zdobycie nowych klientów. Content marketing w internecie jest też często bezpośrednio związany z SEO i pozycjonowaniem strony internetowej. Rozwój mediów społecznościowych sprawił jednak, że treść można tworzyć na wiele najróżniejszych sposobów i rozprzestrzeniać na różnych kanałach komunikacji z potencjalnymi klientami. Marketing treści opisuje strategiczne planowanie, tworzenie i dystrybucję treści w celu dotarcia do określonej grupy odbiorców.

Content marketingowy – o co tak naprawdę chodzi?

W przeciwieństwie do klasycznych strategii marketingowych content marketing nie koncentruje się na produktach, ale na potencjalnych odbiorcach (czyli np. na czytelnikach, słuchaczach lub widzach). Content marketing, czyli właśnie tworzenie jakościowej treści i pozyskiwanie leadów z wykorzystaniem treści w dłuższej perspektywie oferuje znacznie większy zwrot z inwestycji niż np. kampanie reklamowe i płatna reklama w internecie. Jest to możliwe dzięki temu, że treść sprawia, że klienci zyskują zaufanie do marki. Marketing treści cechuje się ogromną zaletą, jaką jest możliwość nawiązania dialogu z klientami na wczesnym etapie kontaktu z marką.

Jakie są korzyści z content marketingu?

Skuteczny content marketing zapewnia ogromną ilość korzyści każdej firmie i każdej osobie starającej się stworzyć swoją markę osobistą. Content marketing przede wszystkim zwiększa zasięg i pozwala na dotarcie do znacznie większej grupy odbiorczej, czyli potencjalnych klientów i obserwujących. Nie jest to jednak takie proste. Nie wystarczy po prostu tworzyć treść i pokazywać ją w internecie. Twoje treści powinny przede wszystkim dostarczać użytkownikom wartość i pomagać w rozwiązaniu konkretnego problemu. Jeśli Twoje produkty i usługi na to pozwalają, powinieneś również polegać na emocjach, czyli robić wszystko, aby wpływać na emocje odbiorców.

Content marketing - czym jest, jak go stosować i dlaczego w ogóle warto?

 

Co można osiągnąć dzięki skutecznemu marketingowi treści?

Wszystkie te czynniki zachęcają do dzielenia się treścią, co sprawia, że content dochodzi do jeszcze większej liczby odbiorców. Dzięki wartościowej treści na stronach internetowych i w mediach społecznościowych, z czasem firma tak naprawdę przestaje szukać klientów, ponieważ to klienci sami ją znajdują!

Jeśli właściwie korzystasz z marketingu treści, większość klientów trafi na stronę z ruchu organicznego, czyli darmowego. Dzięki wartościowym treściom możesz zmienić swoją witrynę w stronę z bardzo dużym autorytetem nie tylko dla algorytmów Google, ale przede wszystkim w oczach internautów. To z pewnością sprawi, że strona będzie się wyświetlać na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Content marketing to większa świadomość i zaufanie do marki

Content marketing to doskonały środek komunikacji z klientami. Dzięki temu rośnie ich lojalność do marki, co prowadzi do tego, że z czasem klienci sami zaczynają utożsamiać się z firmą i wracać w celu dokonania ponownego zakupu lub powtórnego skorzystania z usługi. Co więcej, klienci, którzy wybierają konkretną markę, a nie szukają dowolnego produktu, który spełnia ich oczekiwania, są gotowi zapłacić znacznie więcej. Dzięki silnej marce można sobie pozwolić na zwiększenie cen i uniknąć męczącej rywalizacji z wieloma konkurentami.

 

Content marketing - czym jest, jak go stosować i dlaczego w ogóle warto?

Jak zdobywać klientów dzięki promocji swojej treści?

Content marketing sprawia, że potencjalny klient ma kontakt z marką jeszcze przed zakupem i może przekonać się o prawdopodobnej jakości usługi lub produktu jeszcze zanim dokona zakupu. Zmniejsza to jego wątpliwości w prawidłowości swojego wyboru.

Zatem niezależnie od tego, czy treść jest rozprzestrzeniana za pośrednictwem mediów społecznościowych, bloga czy e-maila – zaangażowanie klientów prowadzi do ciągłego kontaktu z marką, a to z kolei sprawia, że każdy z klientów czuje się wyjątkowym i ważnym dla firmy.

Content marketing – najbardziej skuteczne wykorzystanie

Skuteczny content marketing nie jest możliwy bez odpowiedniego określenia swojej grupy odbiorczej. Zatem praca nad strategię marketingową automatycznie wymusza na nasz zdefiniowanie swojej najważniejszej grupy odbiorczej, co z kolei przekłada się na zwiększenie skuteczności wszystkich działań promocyjnych. Następnie, im więcej treści tworzysz, tym więcej dowiadujesz się o grupie docelowej.

Niezależnie od tego, jaki format wybierzesz – czy to wideo, artykuł na blogu czy strona internetowa – wszystko dostarcza cennych danych, które wiele mówią o odbiorcach. Można również rozważyć bezpośrednie interakcje za pośrednictwem mediów społecznościowych. W ten sposób możesz dostosowywać treści do potrzeb klientów.

 

Content marketing, czy reklama w internecie?

W odróżnieniu od płatnych kampanii reklamowych content marketing przynosi znacznie większe korzyści w dłuższej perspektywie czasowej. Płatna kampania reklamowa działa tylko do momentu, kiedy inwestujemy w reklamę i kontrolujemy jej wyniki. Reklama Google nie przynosi efektów, gdy nie płacimy za reklamę. Z drugiej strony rezultaty zdobyte dzięki content marketingowi utrzymują się znacznie dłużej. Treść na stronie to jeden z najważniejszych elementów pozycjonowania strony internetowej, dlatego content pomaga w poprawie pozycji w Google. W odróżnieniu od reklam internauci będą mogli znaleźć stare posty na blogu firmowym i zdecydować się na skorzystanie z oferty firmy właśnie z tego powodu.

Tworzenie wysokiej jakości treści wymaga czasu, wiedzy na konkretny temat lub środków na współpracę z copywriterami. Jednak porównując te koszty z klasycznymi działaniami reklamowymi, szybko się zorientujemy, że w dłuższej perspektywie content marketing jest znacznie lepszą alternatywą, ponieważ przynosi trwałe efekty i jest zazwyczaj tańszy niż reklama. Trzeba przy tym pamiętać, że stosowanie content marketingu, tak jak pozycjonowanie strony, wymaga regularnej publikacji contentu i ciągłej pracy nad jego jakością.

Co łączy content marketing i SEO? – blog firmowy na stronie

Kiedy myślimy o content marketingu pierwszym co przychodzi do głowy jest oczywiście treść pisana. Obejmuje ona przede wszystkim artykuły na blogu firmowym, posty w mediach społecznościowych, opisy produktów i kategorii oraz wszystko, co związane ze słowem pisanym. W wielu przypadkach rzeczywiście jest to środek przekazu, od którego należy zacząć pracę nad promocją firmy z wykorzystaniem content marketingu.

Nie warto jednak ograniczać się jedynie do artykułów i postów, ponieważ w ostatnich latach ulubionym środkiem przekazu dla internautów z całego świata stało się video. W przypadku artykułów warto stosować różne narzędzia, które pozwalają znaleźć słowa kluczowe i tematy, które są popularne wśród internautów. Dzięki temu można mieć pewność, że treść odpowiada na pytania potencjalnych klientów i pomaga rozwiązać ich problemy.
Czym jest content marketing i jak efektywnie zbudować jego strategię?

Wideo, artykuł, webinar – wybierz właściwą formę promocji w Internecie

Wybór formy komunikacji z odbiorcami zależy od ich upodobań oraz specyfiki branży i działalności. W ostatnim bardzo dużą popularnością cieszą się video. Content w takiej formie można publikować zarówno na swojej stronie internetowej, jak i na różnych platformach zewnętrznych jak np. YouTube, Facebook, Instagram i TikTok. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego tonu i znalezienie sposobu komunkacji ze swoimi potencjalnymi klientami. Treść w formie video powinna być ciekawa, pouczająca i w pewien sposób przyciągająca uwagę, ponieważ konkurencja na każdej z wymienionych platform jest bardzo duża. To samo dotyczy takich środków komunikacji jak webinary i podcasty, chociaż w ich przypadku znacznie większe znaczenie ma merytoryczność – potencjalni klienci nie chcą tracić swojego czasu na nudną treść, która nic nie wnosi do ich życia.

Infografiki i inne popularne elementy content marketingu

Rozwój technologii sprawił, że istnieje tak naprawdę niemal nieskończona ilość sposobów na komunikację z potencjalnymi klientami i skuteczny content marketing. Bardzo popularnymi rozwiązaniami są infografiki, ebooki, kursy i newsletter. Trzeba jednak pamiętać o jednym ważnym szczególe – każda z tych form komunikacji powinna skupiać się na przekazywaniu wartościowej wiedzy, a nie na bezpośredniej promocji produktów lub usługi.
Ebooki i kursy internetowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ umożliwiają odbiorcom otrzymanie naprawdę sporej dawki wiedzy, a sprzedawcom dodatkowy zarobek. Sprzedaż nie powinna być jednak celem samym w sobie przy planowaniu działań w ramach content marketingu. Najważniejsza jest komunikacja i gwarancja jakości dla odbiorców.

Jak tworzyć treści?

Content marketing może być skuteczny tylko wtedy, kiedy jakość treści jest naprawdę wysoka. Trzeba więc zrobić wszystko, aby czytelnicy lub widzowie byli zadowoleni. Opracowanie strategii content marketingu powinno rozpocząć się od określenia swojej grupy odbiorczej. Trzeba zastanowić się nad takimi czynnikami jak płeć, wiek, zawód, zainteresowania i dochody członków grupy docelowej. Dzięki temu łatwiej tworzyć materiały dopasowane do profilu potencjalnego klienta.

Następnie trzeba zdecydować, jakie informacje chcemy przekazać i jaki jest cel naszej strategii reklamowej. Warto sobie zatem zadać takie pytania jak np. Czego potrzebuje czytelnik? Jak można odpowiedzieć na jego pytania? Jak rozwiązać jego problemy? Jak najlepiej zaprezentować swoją wiedzę na konkretny temat? Nie mniej istotna jest promocja stworzonego materiału. Jednak, jeśli wiemy do kogo kierujemy content i jak ją chcemy przedstawić, znalezienia odpowiedniego kanału komunikacji nie powinno być problemem.

Marketing treści z wykorzystaniem mediów społecznościowych

Oprócz optymalizacji Google i wyszukiwarek media społecznościowe są prawdopodobnie najlepszym miejscem na działania content marketingowe. Posty na blogu zazwyczaj wiążą się z dużą ilością pracy, ale w dłuższej perspektywie zawsze przynoszą zadowalające efekty. Nie warto jednak marnować okazji, którą oferują media społecznościowe. Tym bardziej że w wielu przypadkach publikacja treści w mediach społecznościowych wiąże się z mniejszą ilością pracy, ponieważ są krótsze i zazwyczaj przekazują mniej skomplikowane informacje.  W przypadku niektórych branż warto skupić się na jednej lub dwóch platformach społecznościowych, ponieważ to właśnie tam spędzają czas potencjalni klienci.

Marketing treści nie musi być skomplikowany, jednak zawsze musi być podparty odpowiednią strategią i znajomości swojej grupy docelowej. Konieczne jest również planowanie swoich działań na kilka kroków do przodu i dokładne analizowanie reakcji internautów na działania w sieci. Content marketing to przyszłość, dlatego im wcześniej zaczniesz wykorzystywać tę formę promocji, tym lepiej!

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu