Skip to main content

CMS to nic innego aniżeli skrót od angielskiego Content Management System (System Zarządzania Treścią). Jest to więc panel administracyjny znajdujący się na stronie internetowej, który umożliwia samodzielne, łatwe oraz bezpłatne zarządzanie treścią bez potrzeby znajomości programowania. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego jak działa CMS oraz co oferuje? Dlaczego strony internetowe oparte na systemie CMS są dobrym wyborem dla osób, które nie posiadają wiedzy informatycznej?

System CMS – czym jest?

CMS jest oprogramowaniem, które pozwala publikować, a także modyfikować oraz organizować treści na stronach internetowych. Co ciekawe, choć istnieją różne systemy CMS, to jednak schemat ich działania jest zwykle bardzo podobny. Chcąc skorzystać z systemu CMS, należy otworzyć dedykowaną stronę, zalogować się do panelu administracyjnego używając do tego celu swojego hasła oraz loginu, a następnie edytować, zmieniać lub też usuwać treści znajdujące się na stronie wedle własnego uznania.

Warto wiedzieć, że choć panel administracyjny systemów CMS charakteryzuje łatwość obsługi, to jednak należy poświęcić nieco czasu na to, aby dokładnie poznać jego zadanie. Nie jest to natomiast skomplikowany proces – intuicyjny panel administracyjny umożliwia użytkownikowi łatwe znalezienie tego, czego poszukuje. Choć umiejscowienie danych funkcjonalności panelu administracyjnego zależy od konkretnego rodzaju CMS, to jednak zwykle znajduje się on po lewej stronie ekranu – pozwalając użytkownikowi w łatwy sposób utworzyć post na stronie, dodać zdjęcie, czy zmienić treść opisu produktów w sklepie online.

Co to jest CMS ? - I dlaczego właśnie open source

System CMS – jak działa?

Chcąc zrozumieć, w jaki sposób działa system zarządzania treścią należy wcześniej wiedzieć, jak wygląda budowa strony internetowej.

Cały proces rozpoczyna się bowiem od utworzenia pliku HTML, który stanowi szkielet całej witryny. To właśnie w nim dodaje się treści, zdjęcia czy bloki poprawiające czytelność strony – mowa tutaj przede wszystkim o nagłówkach, menu, panelu bocznym czy stopce. Kiedy już w pliku HTML umieści się wszystko, co docelowo ma znaleźć się na stronie, z wykorzystaniem CSS możliwe jest nadanie stylu tym elementom, aby interfejs strony był przejrzysty i przyjazny dla użytkownika.

Ciężko także byłoby sobie wyobrazić stronę internetową, która nie wykorzystuje języka JavaScript, pozwalającego na dodanie jej specjalnych funkcjonalności, takich jak galerie zdjęć czy slidery. Niekiedy konieczne jest także skorzystanie z bazy danych – wszystko zależy jednak od konkretnej strony internetowej.

strony internetowe Olsztyn - postaw na cms wordpressAby jednak całość działała i wyświetlała się w internecie, niezbędne jest wrzucenie wszystkich plików na serwer. W przypadku kiedy chciałoby się coś zmienić na stronie zbudowanej w taki sposób, niezbędne byłoby pobranie plików, odpowiednia ich edycja, a także późniejsze ponowne umieszczenie ich na serwerze. Jak więc można się domyślić, wprowadzanie nawet najprostszych zmian byłoby nie tylko czasochłonne, ale również ciężkie dla użytkowników bez znajomości języków programowania.

Podstawowym zadaniem platform CMS jest więc umożliwienie łatwej oraz szybkiej edycji treści na stronie, co nie wymaga posiadania zaawansowanej wiedzy programistycznej.

Content Management Application – czym jest?

Content Management Application jest panelem administracyjnym, w którym korzysta się z edytora treści, chcąc:

  • dodać na stronę nową treść,
  • odpowiednio ją sformatować,
  • wgrać zdjęcia.

To jednak nie wszystko. Panel zarządzania treścią CMS umożliwia również zmianę ustawień strony, jej motywu, czy nawet sposobu wyświetlania treści. Możliwe jest także dodawanie widgetów lub instalowanie rozszerzeń – wszystko to bez potrzeby wykorzystania kodu witryny.

Content Delivery Application – co to?

Content Delivery Application jest z kolei warstwą kodu, która odpowiedzialna jest za publikowanie zmian. Pobiera więc dane z Content Management Application, aby uaktualnić je w bazie danych – celem jest odpowiednie przekształcenie kodu i wyświetlenie poprawnie wyglądającej strony użytkownikom.

strony internetowe Olsztyn

Systemy CMS – na jakie kategorie się dzielą?

System zarządzania treścią podzielić można na dwie podstawowe kategorie. Są to więc systemy typu Open Source oraz autorski CMS. Co warto o nich wiedzieć? Wybierając nieodpowiedni CMS, można znacznie skomplikować sobie obsługę strony internetowej, dlatego tak ważne jest zdecydowanie się na właściwy system zarządzania treścią.

Systemy typu Open Source

Co to jest CMS ? - I dlaczego właśnie open sourceSystemy CMS oparte na licencji Open Source są udostępniane użytkownikom bezpłatnie. Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim bardzo łatwa dostępność. Umożliwiają także prostą instalację dodatkowych modułów oraz pluginów (czyli tzw. wtyczek), które z kolei pozwalają na dostęp do zupełnie nowych funkcjonalności. Co więcej, użytkownicy korzystający z systemu CMS Open Source mogą korzystać z darmowych aktualizacji. Najpopularniejsze systemy CMS, na jakie można się natknąć, to przede wszystkim WordPress oraz Joomla.

Zastosowanie Open Source’owych systemów CMS daje ogromne możliwości. Zarówno użytkownicy posiadający umiejętność programowania, jak i firmy zewnętrzne są w stanie samodzielnie tworzyć wtyczki, moduły czy też szablony graficzne. Dostęp do kodu źródłowego oraz popularność takiego rozwiązania sprawia, że tego typu systemy CMS posiadają wiele darmowych i płatnych dodatków, które pozwalają w pełni dostosować swoją stronę internetową do potrzeb. Jakie zalety przemawiają za wyborem CMS typu Open Source? Otóż przede wszystkim:

  • brak kosztów związanych z użytkowaniem takiego systemu oraz dostęp do darmowych aktualizacji,
  • szeroka dostępność oraz możliwość instalowania wtyczek, które pozwalają na dodanie nowych funkcjonalności witryny,
  • możliwość dowolnej modyfikacji plików oraz rozbudowy systemu – od strony wizualnej jak i funkcjonalnej,
  • bezpieczeństwo.

Autorski CMS

Oprócz systemu CMS typu Open Source istnieje również autorski CMS, który jest oprogramowaniem tworzonym przez firmę jako produkt indywidualny lub autorski – stąd też nazwa tej kategorii. Do wyboru jest zatem dedykowany CMS lub system SaaS. Co należy wiedzieć na ten temat?

CMS dedykowany

Dedykowany system CMS tworzony jest przez agencje lub firmy programistyczne na zlecenie klienta. W związku z tym, iż jest to rozwiązanie dosyć kosztowne, zwykle decydują się na nie duże firmy, które są w stanie udźwignąć koszty finansowe takiego rozwiązania. Dedykowany Content Management System zawiera w sobie indywidualnie opracowaną szatę graficzną oraz odpowiednie funkcje, które dobrane zostały zgodnie z potrzebami klienta. Celem takiego systemu jest zapewnienie najwyższej łatwości obsługi oraz szybkiego działania strony internetowej. Jakie są zalety autorskich systemów CMS?

  • Wykorzystując rozwiązanie z unikalnym szablonem graficznym oraz dedykowanymi funkcjonalnościami firma prezentuje się znacznie profesjonalnej.
  • Możliwe jest wdrożenie dowolnych funkcjonalności opracowanych na bazie konkretnych potrzeb danego klienta oraz jego strony internetowej.
  • Klient za pomocą przygotowanych specjalnie dla niego szablonów, wtyczek czy modułów jest w stanie wyróżnić się na tle konkurencji.

tworzenie i pozycjonowanie stron internetowychCMS oparty na modelu SaaS

Content Management System oparty na modelu SaaS wiąże się z opłacaniem comiesięcznego abonamentu, który pobierany jest w zamian za możliwość korzystania z oprogramowania. Szczególnie często wykorzystywany jest przez platformy sprzedażowe. Co warto wiedzieć na temat tego CMS? Otóż, użytkownicy korzystający z platform abonamentowych SaaS nie mają dostępu do kodu źródłowego witryny – tego typu rozwiązania umożliwiają dostęp przede wszystkim do podstawowych funkcji i nie pozwalają na dedykowane funkcjonalności. Nie da się jednak ukryć, że bezpośrednio wpływa to na sprawne zarządzanie serwisem – taki system CMS jest bardzo łatwy w obsłudze. Niestety jest to rozwiązanie, które nie sprawdzi się w każdym przypadku – dlaczego?

  • Użytkownik nie sprawuje pieczy nad tym systemem CMS – nie jest jego właścicielem, toteż nie może także wprowadzać zmian w plikach.
  • Jest to rozwiązanie przygotowane z myślą o podstawowej ingerencji w wygląd szablonu oraz równie podstawowym zarządzaniu zawartością, czyli znajdującymi się tam treściami czy podstronami.
  • System CMS oparty na modelu SaaS nie daje możliwości, aby wprowadzić dedykowane funkcjonalności.

Content Management System – na który się zdecydować?

Obecnie najpopularniejszym systemem CMS jest WordPress, który nie tylko działa na licencji Open Source, ale również oferuje ogromną ilość darmowych szablonów oraz wtyczek. Nie można również zapomnieć o tym, na co pozwala Joomla. Zapewnia ona bowiem dostęp nie tylko do sporej ilości samouczków, forów internetowych czy dużej bazy informacyjnej. Który z tych systemów CMS wybrać?

WordPress

Ten system CMS pozwala na znacznie wygodniejsze zarządzanie treścią – o wiele łatwiej przecież skorzystać z intuicyjnego panelu niż samodzielnie edytować wygląd strony w plikach. Różnorodne możliwości integracji WordPressa nie bez powodu stawiają go w roli lidera. Najlepiej sprawdza się do tworzenia blogów, zarządzania sklepem internetowym (po zainstalowaniu gotowych modułów), czy zarządzania informacjami. Pozwala nie tylko na niezwykle łatwe aktualizacje treści, ale również daje możliwość prowadzenia działalności e commerce. Ten system CMS nie wymaga od użytkowników znajomości języków programowania, co jest dodatkową zaletą takiego rozwiązania.

Joomla

Joomla jest przykładem systemu CMS o wiele bardziej zaawansowanego niż WordPress. Jej rozbudowany panel administracyjny może niektórym osobom wydawać się mniej intuicyjny, jednak nie jest to powód, aby się zniechęcać.

Ten system zarządzania treścią sprawdzi się w przypadku rozbudowanej sieci witryn, które dodatkowo zoptymalizowane są pod kątem wyszukiwarek. Joomla to system przygotowany z myślą o tym, aby zapewnić jak największą funkcjonalność strony.

joomla czy wordpress - zapytaj eksperta z cwierkaja.pl

System CMS – który wybierzesz?

System zarządzania treścią umożliwia łatwe, efektywne oraz możliwe dla każdego edytowanie tego, co znajduje się na stronie internetowej. Łatwość obsługi pozwala w wygodny sposób dokonywać aktualizacji treści i wyprowadzać ulepszenia, które pozwolą stronie uzyskać lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. System zarządzania treścią CMS sprawdzi się nawet w przypadku osób bez przynajmniej podstawowej znajomości HTML – wystarczy w przeglądarce otworzyć dedykowaną stronę, zalogować się do panelu, a następnie dokonać odpowiednich zmian.

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja strona była nie tylko estetyczna, przejrzysta i dobrze wykonana, ale również łatwa w obsłudze – skontaktuj się ze mną.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Close Menu