Pozycjonowanie strony internetowej to bardzo złożony proces, który wymaga nie tylko posiadania odpowiedniej wiedzy, ale także opracowania dobrej strategii. Strategia ta musi być implementowana konsekwentnie i współgrać z ogólną strategią całej firmy oraz tak zwaną strategią marketingową.
Dlatego, zanim rozpocznie się przygotowywanie strategii SEO, należy najpierw zapoznać się z działaniami, które okażą się pomocne w jej tworzeniu, a następnie wdrażaniu i kontrolowaniu efektów. Jeśli chcesz wiedzieć na czym dokładnie polega tego typu strategia, jakie korzyści wynikają z jej stosowania oraz jakie rodzaje strategii SEO można stosować, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się wielu ciekawych informacji.
Czym jest strategia pozycjonowania?
Zacznijmy od zdefiniowania strategii pozycjonowania. Ogólnie rzecz ujmując jest to szereg działań, które podejmowane są w celu zwiększenia liczby odwiedzin danej strony internetowej. Dzięki implementacji skutecznej strategii pozycjonowania można znacznie zwiększyć ruchu na stronie oraz osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania za pomocą konkretnego słowa – co w konsekwencji przekłada się na większe zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów. Czym więc dokładnie jest strategia pozycjonowania? Otóż jest to plan, którego celem jest przyniesienie firmie większych przychodów – co z kolei wpływa na zwiększenie wartości przedsiębiorstwa.
Każda strategia posiada swoje elementy składowe. Składnikami tej strategii są takie czynności jak: dobór słów kluczowych, generowanie link buliding oraz optymalizacja witryn – działania te mają w konsekwencji przyczynić się do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic trudnego, jednak nie każdy właściciel strony internetowej jest w stanie uskutecznić strategie pozycjonowania.
Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy są odpowiednio przeszkoleni i dobrze wiedzą jakie aspekty SEO są najbardziej istotne. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, to strategia SEO nigdy nie będzie kompletna, a błędy na etapie tworzenia strategii skutkować będą niepowodzeniami w kolejnych kwestiach. Wpływać one będą przede wszystkim na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.
Korzyści wynikające z wdrożenia strategii pozycjonowania
Decydujemy się na wdrożenie nowych rozwiązań głównie dlatego, że liczymy na płynące z nich korzyści. Dobrze opracowany i prawidłowo zaimplementowany plan pozycjonowania jest w stanie takie korzyści zapewnić – nie zważając na to, jaką strategię SEO zastosowano. Pozytywy takiego działania przedstawiono poniżej.
- Dzięki strategii pozycjonowania można osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Jest to bardzo istotne, gdyż w konsekwencji przełoży się na dotarcie do większego grona potencjalnych klientów, ponieważ użytkownicy, po wpisaniu szukanej frazy, często klikają w pierwsze linki, które pokazują im się w wyszukiwarce.
- Strategia SEO pomaga także zbudować pozytywny wizerunek firmy oraz promować jej produkty i usługi w Internecie.
Stwierdzić więc można, że strategia pozycjonowania to świetny pomysł na wyróżnienie swojej strony internetowej i marki na tle całej konkurencji. Jeżeli jednak coś przynosi korzyści, to z całą pewnością musi także dużo kosztować. Po jakim czasie można spodziewać się korzyści z zainwestowanych pieniędzy? Koszty doskonałej strategii pozycjonowania, oraz działań wdrażających, zwrócą się już po paru miesiącach od implementacji!
Strategia SEO – planowanie
Nie ma jednej, konkretnej strategii, która sprawdzi się dobrze w każdej firmie, aby dostosować odpowiednie działania do określonej działalności, najpierw należy przeanalizować potrzeby biznesowe. Szczególną uwagę zwraca się przede wszystkim na to, jaki cel do osiągnięcia wyznaczyła sobie dana firma. Po wykonaniu tych czynności należy następnie zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez konkurentów i określić grupę odbiorców, do których firma zamierza dotrzeć ze swoją ofertą. Po tych etapach przygotowawczych można przejść do opracowywania strategii pozycjonowania. Jak najlepiej się do tego zabrać?
Otóż najkorzystniej będzie zacząć od stworzenia listy wyrażeń i słów kluczowych – po wpisaniu których w wyszukiwarce będzie pojawiała się nasza strona internetowa. Wiele początkujących osób stara się dobierać frazy tylko pod względem popularności. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż ze względu na to, że wiele osób tak robi, to nasza strona może nie znaleźć się dość wysoko dla przeciętnego użytkownika, który kończy swoje poszukiwania na przejrzeniu kilku pierwszych linków. Jest to jednak dość powszechny i często spotykany błąd, przez który nie wzrasta konwersja, a współczynnik odrzuceń.
Jak temu zapobiec? Należy zadbać o precyzję strategii SEO, gdyż bez niej bardzo łatwo o popełnienie błędów. Bardzo ważna jest także prawidłowa optymalizacja witryny oraz publikowanych na stronie treści. Optymalizacji należy dokonywać tylko i wyłącznie zgodnie z zasadami SEO – pozwoli to na zwiększenie ilości odwiedzin w danej witrynie. Po wykonaniu wszystkich wyżej wymienionych czynności nadchodzi czas na zastosowanie link bulidingu.
Co to takiego? Są to wartościowe linki prowadzące do stron, dzięki którym możliwe jest zwiększenie ich pozycji w wynikach wyszukiwania. Linki takie zapewniają także wzmożony ruch na stronie. Po wygenerowaniu tego typu linków możemy przejść już do ostatniego etapu planowania strategii pozycjonowania dla danej witryny. Jest to określenie sposobu raportowania. Tutaj dobrym rozwiązaniem okaże się sformułowanie miarodajnych wskaźników – z pomocą których możliwe będzie określenie czy kampania odniosła oczekiwany sukces, czy być może poniosła porażkę.
Potrzebujesz wsparcia – zapraszam do kontaktu z Ćwierkają.pl
Rodzaje strategii SEO
jak już wcześniej wspomniano, istnieje kilka strategii SEO. W zależności od tego, która z nich zostanie zastosowana, takie narzędzia trzeba będzie dostosować do jej realizacji. W związku z tym, że w obszarze tym istnieje różnorodność, osoby zajmujące się SEO będą zobowiązane wykorzystać inne narzędzia dla każdej strategii SEO – a także w odmienny sposób podchodzić do realizacji poszczególnych etapów.
1. Strategia wizerunkowa
Pierwszym omawianym rodzajem jest strategia wizerunkowa. Nie zważając na to, jaka strategia SEO zostanie wybrana i zaimplementowana w firmie, powinno się zwracać szczególną uwagę na dbałość o wizerunek przedsiębiorstwa. Jest to bardzo istotne, szczególnie dlatego, że klienci zawsze ufają tym sprzedawcom, którzy cieszą się dobrą opinią i nieskazitelną reputacją – co w efekcie przekłada się na zwiększenie sprzedaży i wzrost zysków. Z tych właśnie względów, w czasie pozycjonowania strony internetowej, jednym z najlepszych rozwiązań będzie skupienie się na realizacji celów strategii wizerunkowej. Jak najlepiej jest to osiągnąć?
Otóż najkorzystniej będzie po prostu skupić się na publikowaniu wartościowych artykułów i wpisów dotyczących firmy i oferowanych przez nią produktów i usług. Jednym z problemów, które można napotkać podczas stosowania tego rozwiązania może okazać się bariera finansowa, gdyż tego typu działanie nie należy do najtańszych, a ponadto jego efekty są widoczne po dłuższym czasie.
2. Strategia sprzedażowa
Druga ze strategii, to strategia sprzedażowa. Jak sama nazwa skazuje, ten rodzaj działania ukierunkowany jest na to, aby zwiększyć sprzedaż produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Wybierając słowa kluczowe w tej strategii należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby odnosiły się one zarówno do branży w jakiej działa dana firma, ale także do oferowanych przez nią produktów czy świadczonych usług, tak aby powiązania były jak największe. Ponadto, warto także brać pod uwagę te słowa kluczowe, którymi internauci posługują się w języku potocznym – oczywiście dotyczące wybranej grupy produktów lub usług. O sukcesie sprzedażowej strategii SEO niewątpliwie zadecydują właśnie dobrane słowa kluczowe – które powinny charakteryzować się przede wszystkim tym, że są często wyszukiwane przez użytkowników.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza