Skip to main content

Co to jest copywriting?

Dzięki odpowiednio dostosowanym treściom copywriterzy dążą do uzyskania celu: zakupu lub innego rodzaju reakcji u czytelników. Niezależnie od tego, czy chodzi o reklamy telewizyjne, czy treści online, pisanie tekstów na strony internetowe odgrywa tutaj kluczową rolę.

Nawet najbardziej ekscytujące obrazy reklam telewizyjnych nie miałyby pożądanego efektu bez odpowiedniego dialogu.

Termin „copywriting” pochodzi z branży marketingowej i definiuje profesjonalne tworzenie tekstów na potrzeby marketingu. „Writing” jest tłumaczony jako „pisanie”, podczas gdy „copy” w żargonie reklamowym ma być wciągającym tekstem.

Copywriter tworzy teksty na stronę internetową. W Polsce używamy po prostu terminu „copywriter” lub „edytor reklamy” w celu określenia nazwy zawodu copywritera.

Co to jest copywriting?Teksty reklamowe

Celem copywritingu jest przyciągnięcie uwagi, wzbudzenie zainteresowania, przebudzenie pragnień i wywołanie działania.

W zależności od zachowania grupy docelowej copywriting może osiągnąć te cele na kilka sposobów.

Indeks

 1. Jakie umiejętności posiada copywriter?
 2. Jak zostać profesjonalnym copywriterem
 3. Jak uzyskać konwersję
 4. Jakie znamy typy copywritingu?

Pisanie tekstów na stronach internetowych – jakie umiejętności powinien posiadać copywriter?

Na początek należy zaznaczyć, że copywriterzy nie tworzą treści takich jak dziennikarze. W przeciwieństwie do nich w swoich tekstach po prostu chcą udzielić konkretnych informacji danej grupie docelowej. Copywriting ma na celu, żeby potencjalny odbiorca konkretnie zareagował na slogany reklamowe. Jednak te dwie techniki pisania łączą się ze sobą, ponieważ z punktu widzenia strategii Content Marketingu firmy bardziej preferują treści informacyjne niż proste treści reklamowe.

Copywriter współpracuje z szeroką gamą tekstów: od wpisów na blogu i artykułów internetowych po treści w mediach społecznościowych i opisy produktów. Ale potencjalne obszary  działania copywritera nie ograniczają się do Internetu: poza siecią copywriterzy byli i są zaangażowani we wdrażanie różnych inicjatyw marketingowych.

 

Na przykład w następujących działaniach marketingowych offline:

 • tworzenie treści tekstów reklamowych
 • sloganów reklamowych
 • redagowanie artykułów
 • projekty ulotek
 • slogany reklamowe i działania content marketingowe
 • reklamy produktów w czasopismach i gazetach
 • reklama telewizyjna i radiowa
 • broszury na targi
 • billboardy
 • kupony
 • opakowania i etykiety produktów

 

Dziś dobry copywriter opracowuje dobre teksty przeznaczone głównie do kampanii marketingowych online.

Przykładami działań marketingowych na stronę internetową są następujące teksty:

 • Opisy produktów
 • Reklamy produktów dla platform internetowych, takich jak Google i Facebook
 • Filmy demonstracyjne
 • Marketing e-mailowy
 • Studia przypadków podkreślające korzyści płynące z produktu
 • Artykuły i wpisy na blogu

 

Aby wykonać te zadania, ważna jest umiejętność pisania oraz znajomość wyszukiwarki Google, aby copywriter mógł utworzyć bezpośrednią relację z potencjalnym odbiorcą wartościowych treści. Pozwoli mu to też trafić do wybranej grupy docelowej na potrzeby której tworzony jest artykuł lub wpis na bloga.

Zarówno teksty reklamowe online, jak i offline są skierowane do potencjalnych klientów i powinny zachęcać do prowadzenia dialogu. Jeśli skutecznie korzystasz z kontaktu bezpośredniego, możesz pozyskać nowych klientów lub utrzymywać relacje z już istniejącymi.

W zależności od rodzaju reklamowanego produktu lub usługi copywriterzy często przetwarzają wiele reklam w ramach tej samej kampanii marketingowej. Muszą być w stanie rozpoznać, które treści i style mogą być interesujące dla niektórych osób, a które nie. Należy również zwrócić uwagę na globalną spójność wiadomości między tekstem a grafiką.

Kreatywność i chęć zajęcia się prawdopodobnie mało znanym tematem są korzystnymi cechami copywritera. W zależności od danego produktu lub usługi copywriting  musi być w stanie dostosować ton tekstu, aby był na przykład bardziej poważny lub zabawny.

Co to jest copywriting?

Jak zostać profesjonalnym copywriterem

Osiągnięcie określonego stopnia wykształcenia zwykle nie jest wymagane dla otrzymania pracy w copywritingu. Wielu początkujących młodszych copywriterów ma doświadczenie w agencjach w tym sektorze zawodowym po raz pierwszy. Pod wieloma względami jednak przejście szkolenia w zakresie copywritingu może być bardzo korzystne dla późniejszej jakości usług profesjonalnego copywritera. Z jednej strony, aby pracować w copywritingu, musisz mieć strategiczne myślenie i kreatywne usposobienie wraz z podstawową wiedzą na tematy takie jak cyfryzacja. Z drugiej strony, ci  którzy studiują, aby stać się copywriterami, mają możliwość doświadczenia praktycznego dzięki podwójnemu programowi szkoleniowemu.

Niezależnie od tego, czy jest to już pracujący, czy copywriter dopiero zainteresowany pracą w tej dziedzinie, copywriting wymaga następujących umiejętności:

 • Intuicyjność pod względem lingwistycznym
 • Kreatywność i wyobraźnia
 • Ogólna znajomość kultury
 • Ciekawość
 • Gotowość do nauki
 • Umiejętności badawcze

Jak uzyskać konwersje w obszarze content marketingu?

Sukces pracy w dziedzinie copywriting można zidentyfikować z tym, ile działań (tak zwanych konwersji)jest wyzwalanych za pośrednictwem odpowiednich działań content  marketingowych.

Jeśli doświadczeni copywriterzy chcą wyraźnie zachęcić konsumenta do podjęcia działań, przeważnie używają frazy „Zamów teraz” lub „Odwiedź nasz sklep internetowy”.

Ten tryb nosi nazwę Wezwania do działania (CTA).

Aby wywołać reakcję u czytelnika, copywriting bierze pod uwagę następujące punkty:

 • Określa z wyprzedzeniem, do kogo zostaną skierowane treści i aktywnie kontaktuje się z odbiorcą (którym może być potencjalny klient).
 • Przekonuje odbiorcę produktu lub usługi, podkreślając ekskluzywny charakter sprzedaży, tak zwany USP (Unique Selling Proposition). Pokazuje to, w jakim stopniu produkt lub usługa różni się od konkurencji.
 • Wykonanie akcji musi być czymś niezwykle prostym dla odbiorcy treści copywriting. Jeśli potencjalny klient ma obejrzeć film o produkcie, powinno się go bezpośrednio nakłonić, na przykład: „Kliknij film, aby zobaczyć unikalne funkcje”.

Porady

Klienci, którzy są zadowoleni, mogą wzmocnić wiarygodność na wyłączność sprzedaży poprzez referencje.

 

Jakie istnieją typy usług profesjonalnego copywritera?

Każdego dnia w Internecie udostępnia się łącznie 27 milionów treści. Ale jak można uniknąć zgubienia wiadomości reklamowej w tym morzu danych? Firmy coraz częściej zwracają się do ekspertów copywriting, aby osiągnąć optymalny ranking w wyszukiwarce Google, pozyskać nowych klientów, albo – co nie mniej ważne – aby zaprezentować się jako marka o spersonalizowanych treściach i wartości dodanej.

W zależności od celu tekstu używane są różne typy copywriting. Oto kilka podejść opisanych bardziej szczegółowo.

Copywriting (Search Engine Optimization) (SEO)

Dzięki zastosowaniu precyzyjnych słów kluczowych (wyszukiwanych haseł) optymalizacja pod względem liczby kopii w wyszukiwarkach umożliwia optymalną pozycję w wynikach wyszukiwania Google. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy jest to tekst reklamowy czy informacyjny. Priorytetem jest raczej obecność słów kluczowych, które są tak skuteczne, jak to możliwe.

Nie oznacza to już używania słów kluczowych, które występują często, ale używania ich w taki sposób, aby ułatwić wyraźną identyfikację motywu strony. W tym kontekście treść informacyjna tekstów SEO staje się coraz ważniejsza (Keyword Content Marketing). Copywriterzy muszą dostosować się do tych zmian i coraz częściej odzwierciedlać je w tekstach, którymi się zajmują.

 Copywriting w sprzedaży

W copywriting sprzedaży, copywriter stawia sobie za wyzwanie przekonanie potencjalnego odbiorcy do produktu lub usługi w takim stopniu, że popycha go to do zakupu. Ale to nie jest tak proste, jak myślisz. Obok przekonującego stylu pisania potrzebujesz kreatywnych umiejętności i wiedzy, które często mają tylko eksperci branżowi.

Ta strategia marketingowa jest zalecana, jeśli chcesz nakłonić odbiorcę produktu czy usługi do zakupu:

 1. Musisz wyraźnie wyrazić swoją wiadomość do odbiorcy i przekierować go bezpośrednio.
 2. Dowiedz się, jaki problem może rozwiązać produkt lub usługa. Wyjaśnij problem z perspektywy potencjalnych klientów i ewentualnie metaforycznie, aby zdobyć konsensus i zaufanie.
 3. Podkreśl, dlaczego poprzednie podejścia nie były w stanie rozwiązać problemu.
 4. Opisz, jak można rozwiązać problem.
 5. Wyjaśnij odbiorcy, w jaki sposób może odebrać produkt lub usługę, a następnie rozwiąż jego problem.

Co to jest copywriting?Techniczny copywriting

Techniczny copywriting to pisanie na konkretny temat lub do konkretnych sektorów, których stworzenie wymaga wysokiego poziomu specjalistycznej wiedzy. Celem jest nadanie wartości dodanej czytelnikom posiadającym specjalistyczną wiedzę. Dlatego copywriterzy techniczni zazwyczaj nie są profesjonalnymi copywriterami, ale ekspertami w niektórych dziedzinach sektora.

Tak naprawdę, pisanie tekstu na przykład na  temat wykrywania kwasu solnego powinno być wykonywane przez chemika, a nie przez komercyjnego copywritera. W tym przypadku wyzwaniem copywritera jest pisanie dla osób, które mają pewną specjalistyczną wiedzę i umiejętności. Tak więc treść musi być precyzyjna i wierna rzeczywistości. Oprócz materiałów reklamowych, techniczny copywriter może również pisać artykuły na blogach i czasopismach lub instrukcje obsługi.

Copywriting treści sieci Web

Copywriterzy treści piszą zawartość dla witryny sieci Web i skupiają się na określonym temacie. Użytkownicy strony internetowej otrzymują informacje na ten temat i otrzymują porcję wiadomości o nowościach. Copywriterzy treści najczęściej tworzą artykuły objaśniające i przewodniki krok po kroku. Szczególnie ważne tutaj jest tworzenie tekstów angażujących i urzekających. Jeśli potencjalny klient znajdzie przedmiot tak angażujący, jak pouczający, istnieje duża szansa, że przystąpi do zakupu.

Kreatywny copywriting

Kreatywni copywriterzy sami decydują o temacie i integrują go z niektórymi produktami lub usługami w swoich artykułach. Jest to analogiczne do copywritingu sprzedaży, ponieważ nawet tutaj potencjalni klienci powinni być indukowani i przekonywani w umiejętnych sposób do zakupu produktu lub usługi. Kreatywni copywriterzy pracują nad firmowymi sloganami, tytułami lub koncepcjami do przetworzenia. Wielu kreatywnych copywriterów dokształca się na szkoleniach marketingowych; inni, to po prostu osoby obdarzone talentem , będące w stanie przedstawić dany temat w sposób ciekawy, angażujący i zrozumiały dla czytelnika.

Copywriting w skrócie

Teksty drukowane, widziane w telewizji, słyszane w radiu lub czytane w Internecie: copywriterzy przekazują jasne wiadomości oraz zapewniają i sprawiają, że reklama jest w stanie trafić do potencjalnego odbiorcy zamiast zginąć w czeluściach wyszukiwarki Google. Praca copywritera jest za każdym razem inna. Pewnego dnia pracujesz nad hasłem, następnym razem masz do czynienia z tekstem do filmu demonstracyjnego. Podsumowując, sukces tekstu jest mierzony przez reakcje wywołane u jego  odbiorcy.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu