Skip to main content

Jeżeli zamierzasz skorzystać z pozycjonowania swojej witryny to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem – a uchroni Cię to przed jednym z najczęściej popełnianych błędów. Pozycjonowanie jest bardzo ważne z punktu widzenia wielu właścicieli witryn internetowych. Zajmowanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania to bez wątpienia szybka droga do sukcesu. Nie jest to jednak łatwe zadanie i aby niemu sprostać należy najpierw wyeliminować szereg błędów – które w postrzeganiu algorytmów Google mogą spowodować jej obniżenie. Jednym z takich błędów jest duplikowanie treści. Co to dokładnie oznacza? Z poniższego artykułu dowiesz się do to jest duplicate content, jakie konsekwencje mogą z niego wyniknąć oraz co zrobić, aby wyeliminować ryzyko związane z powielaniem treści.

duplicate content

Duplicate content – co to takiego?

Jeżeli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat zagrożeń, na które jesteśmy narażeni, to w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie się z nimi zapoznać. Tak więc zacznijmy od przybliżenia pojęcia duplicate contentu, zwanego inaczej treścią powieloną lub zduplikowaną. Otóż duplicate content jest to taka sytuacja, kiedy na kilku stronach internetowych pojawiają się teksty o takiej samej lub bardzo podobnej treści. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Najczęściej ze zjawiskiem tym możemy zetknąć się w przypadku opisów produktów.

Dlaczego właśnie w tej sytuacji jest to tak duży problem? Bierze się to stąd, że producent danego produktu zamieszcza na swojej stronie internetowej jego opis, a następnie sklepy internetowe, które posiadają dany produkt w swojej ofercie po prostu kopiują dany opis lub w niewielkim stopniu go modyfikują. Wynika to głównie z braku czasu i kreatywności, aby wymyślić nowy, unikalny opis produktu – w takiej sytuacji pomocne może być zatrudnienie copywritera, który się tym zajmie. Bardzo istotne jest to, że algorytmy Google w łatwy sposób potrafią wychwycić, gdzie tekst umieszczony był najpierw. Wówczas strona, która umieściła dany tekst jako pierwsza jest uznawana za autentyczną, oryginalną i wartościową, natomiast pozostałe strony, na których pojawił się opis o identycznej lub nieco zmienionej treści, zyskują miano nie wartościowych kopii.

Duplikowanie treści jest terminem używanym w obszarze optymalizacji, stosuje się go pod kątem wyszukiwania takiej treści, która pojawia się na więcej niż jednej stronie internetowej. Powielona zawartość może być istotną częścią zawartości zarówno pomiędzy domenami, jak i wewnątrz nich. Tekst może być zarówno dokładnie skopiowany, jak i niemal identycznie przepisany – z wprowadzeniem niewielkich poprawek – zmieniających np. szyk zdania. Duplikowanie treści jest jednak zabronione i niesie ze sobą konsekwencje. Jeśli wiele stron zawiera tę samą, lub bardzo zbliżoną treść, to wyszukiwarki takie jak Google czy Bing mogą nałożyć na daną stronę karę lub zaprzestać wyświetlania witryny, która dopuściła się skopiowania w odpowiednich wynikach wyszukiwania. Jakie rozwiązania mogą być zastosowane w przypadku treści powielonych?

Jeśli zawartość została skopiowana, obie strony mają do dyspozycji wiele rozwiązań. Poniżej przedstawiono kilka przykładowych wyjść z sytuacji.

  • Skontaktuj się z właścicielem zduplikowanego tekstu i poproś o usunięcie powielonej zawartości.
  • Zatrudnij adwokata – aby wysłać zawiadomienie o konieczności usunięcia wpisu przez osobę dopuszczającą się skopiowania tekstu.
  • Przepisz zawartość – tak aby treść witryny była ponownie unikatowa.

Co oznacza duplicate content?

Konsekwencje duplicate content

Nawet nieumyślne zastosowanie duplicate contentu wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Jeżeli na danej stronie będą znajdowały się zduplikowane treści to może jej to poważnie zaszkodzić. Przede wszystkim utrudnione zostanie pozycjonowanie takiej strony, dzieje się tak ponieważ roboty Google obniżają konsekwentnie jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Nie jest to jednak jedyny problem na jaki można napotkać. Powielanie treści ma także znaczący wpływ na to, jak dana strona będzie odbierana przez potencjalnych klientów.

Bywają bowiem takie sytuacje, w których użytkownik szuka konkretnych informacji na dany temat i w tym celu odwiedza różne strony internetowe – aby zebrać jak najwięcej danych. W sytuacji, kiedy treść z jaką się spotykają jest niemalże identyczna, jak ta którą widzieli w poprzednich artykułach, może być to uznane za brak profesjonalizmu i zniechęcić użytkownika do ponownego odwiedzenia strony. W konsekwencji użytkownik opuszcza stronę bez wykonywania działań pożądanych przez jej właściciela i jest sceptycznie nastawiony do powrotu.

Podział treści powielonych

Teraz, kiedy wiesz już jak działa duplicate content, pora abyś zapoznał się z jego podziałem. Treść zduplikowana może być bowiem zarówno zewnętrzna, jak i zewnętrza – dokładny opis obu tych sytuacji przedstawiamy poniżej.

Zewnętrzne duplikowanie treści

Zewnętrzny duplicate content ma miejsce, gdy treść, która została opublikowana na jednej stronie, dostępna jest także na innych stronach internetowych. Sytuacja taka może zaistnieć, gdy dojdzie do kradzieży treści – lub nieunikalnego jej przepisania, albo kiedy sklepy internetowe dopuszczają się kopiowania opisów produktów i umieszczania ich na swoich stronach, bez wprowadzania żadnych zmian.

Wewnętrzne duplikowanie treści

Kopiowanie treści z innych stron nie jest jednak jedynym zagrożeniem związanym z duplikowaniem treści. Istnieje bowiem coś takiego, jak wewnętrzny duplicate content. Ma on miejsce, gdy teksty powielane zostają w jednej witrynie internetowej. Przykładem takich sytuacji mogą być: umieszczenie dwóch identycznych wpisów na blogu czy też udostępnienie strony głównej pod wieloma adresami. Do wewnętrznego powielania treści może dojść także, gdy strona posiada niewłaściwe wersje językowe, a także, gdy w czasie wdrażania certyfikatu SSL doszło do nieprawidłowego przekierowania.

Niezależnie jednak od tego czy powielanie treści było zewnętrze, czy wewnętrze, jest to źle odbierane przez roboty Google – które bardzo sprawnie i szybko wychwytują takie działania, dzięki czemu możliwe jest podjęcie odpowiednich kroków. W konsekwencji tego typu poczynań pozycja danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania zostaje obniżona – przez co użytkownikom trudniej jest ją wyszukać.

Artykuł ekspercki jako narzędzie promowania firmy i budowania jej wiarygodności

Duplicate content – kiedy jest szczególnie szkodliwy?

Teraz, kiedy wiesz już czym jest duplicate content możemy przejść do omówienia sytuacji, w których jest on nadzwyczaj szkodliwy. Być może wielu osobom wydaje się, że stworzenie unikalnego tekstu jest niemalże niemożliwe, ponieważ w Internecie przewija się wiele wersji różnego rodzaju opisów lub definicji. Zawsze znajdą się takie sekwencje słów, które będą powtarzać się na wielu stronach internetowych – nawet pomimo tego, że autor nie będzie sugerował się wpisami zamieszczonymi na innych witrynach i opracowanymi przez innych twórców. Oczywiście sytuacje takie będą miały miejsce, niemniej jednak nie warto wpadać w panikę i obawiać się nałożenia kar lub zbanowania strony.

Dlaczego? Ponieważ jeżeli treść nie będzie dokładną kopią lub taką wersją tekstu bazowego, w której zmieniono jedynie kilka wyrazów, to nie będzie miała ona w żadnym stopniu szkodliwego wpływu na działanie naszej strony. Po prostu w niektórych przypadkach powielanie treści jest nieszkodliwe – oczywiście jeżeli są to drobne elementy, takie jak np. identyczna sekwencja słów w niektórych miejscach artykułu lub opisu. Będą jednak także takie rodzaje duplicate contentu, które wpłyną destrukcyjnie na naszą witrynę internetową. W jakich sytuacjach tak się dzieje? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów działań, których zdecydowanie nie należy wykonywać.

  • Niezoptymalizowane strony filtrowania.
  • Duplikowanie zakładek na swojej stronie – wewnętrzy duplicate content
  • Kopiowanie opisów produktów znajdujących się w innych sklepach internetowych.
  • Błędne wdrożenie filtracji i sortowania artykułów na stronie i niewłaściwa implementacja tagów.
  • Używanie tagów, które są nieprzemyślane – tworzących nowe podstrony bez wiedzy właściciela witryny.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu