Skip to main content

Breadcrumbs, znane w języku polskim jako okruszki, to inaczej układ nawigacyjny, który w swoim działaniu przynosi korzyści użytkownikowi danej strony internetowej. Polska nazwa nawiązuje do baśni Braci Grimm pod tytułem „Jaś i Małgosia”, w której okruszki odegrały kluczowe znaczenie w powrocie dzieci do domu. Jest to system działający jedynie w przypadku stron posiadających swoją hierarchię, według których są ułożone odpowiednie podstrony.

Nawigacja umożliwia korzystającym szybki powrót do podstron. Wskazuje również na obecną lokalizację użytkownika w danej witrynie. Najczęściej wykorzystywana w oddzielaniu różnych podstron jest strzałka, chociaż nie wyklucza się wykorzystania innych symboli. Jest to często stosowany system w przypadku sklepów internetowych, które posiadają wiele kategorii i liczne odgałęzienia pozostałych stron z produktami. Okruszki pomagają klientowi odnaleźć się w labiryncie podstron i odpowiednio szybko przechodzić do interesujących go pozycji.

Breadcrumps, czyli okruszki

Rodzaje breadcrumbs

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje okruszków:

  • związane z atrybutem – rodzaj oparty na zastosowaniu kategorii na stronie internetowej. Popularna opcja wykorzystywana w wielu sklepach online, dzięki której użytkownik może odnaleźć się w ogólnie dostępnych produktach. Ponadto, umożliwia w prosty sposób wyszukanie interesujących klienta produktów, bez konieczności błądzenia po całym sklepie.
  • związane z lokalizacją – statyczny rodzaj breadcrumps, który pokazuje pozycję strony w ogólnej hierarchii witryny.
  • związane ze ścieżką – najrzadziej wykorzystywany rodzaj breadcrumps, ze względu na powielanie jego funkcji z zastosowaniem strzałek przekierowujących użytkownika do poprzednio używanej strony. Ścieżka zawiera w sobie przekierowania do odpowiednich stron i podstron, które stoją wyżej w hierarchii niż obecna lokalizacja klienta. Pokazuje drogę, którą przebył na stronie użytkownik.

Breadcrumps, czyli okruszki

Okruszki, a ich znaczenie dla SEO

Breadcrumps występują w postaci słów kluczowych, które określają daną kategorię lub rodzaj produktu. Słowa kluczowe mają istotne znaczenie dla SEO, ponieważ odpowiedni ich dobór spowoduje lepsze pozycjonowanie takiej strony internetowej na tle pozostałych witryn. Okruszki przedstawiają sobą frazę, która często klikana, przyczynia się do zwiększenia zasięgów na platformie. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe zestawienie, które nie tylko ułatwi poruszanie się klientowi po stronie, ale również przyczyni się do zwiększenia zysków firmy. Ponadto, sprawdzają się doskonale jako słowa lub frazy przeznaczone do linkowania wewnętrznego.

Witryna Google stosuje ścieżkę nawigacji jako potencjalny czynnik, który może wpłynąć na poprawę pozycjonowania. Wykorzystuje zazwyczaj dobrze dobrane okruszki, które mogą zwiększyć zasięg strony. Nie jest to jednak reguła – nie muszą one zostać wyświetlane dla wszystkich zapytań i podstron danej witryny. W ostatnich czasach można było zauważyć różne rodzaje stosowania breadcrumps do pozycjonowania. Wynikało to z testów przeprowadzanych przez Google na jak najlepszy sposób wykorzystywania okruszków.

Ważne jest, aby pamiętać o sposobie tworzenia breadcrumps. W przypadku zbyt długich fraz, najprawdopodobniej zostaną one zastąpione wielokropkiem, co znacznie utrudni pozycjonowanie strony i pogorszy orientację klienta w witrynie. Tak samo warto pamiętać o konsekwencji podjęcia decyzji o stosowaniu okruszków – jeśli pojawią się na jednej stronie, powinny pojawić się również na wszystkich innych stronach w serwisie.

Breadcrumps, czyli okruszki

Separatory i znaczniki HTML

Głównymi separatorami okruszków są tradycyjne strzałki, dostępne dla każdego użytkownika klawiatury. Służą one jako znaki ułatwiające określanie położenia klienta na stronie i dodatkowo zwiększają przejrzystość stosowanych breadcrumps. W przypadku stosowania różnych wtyczek, będzie możliwe wykorzystanie innego symbolu, który zastąpi strzałkę i pozwoli na lepsze spersonalizowanie strony. Nie jest to jednak zarezerwowane jedynie dla profesjonalnych programów – również w przypadku korzystania z HTML, otrzymujemy szeroką gamę dostępnych znaków do urozmaicenia naszej strony internetowej.

Odpowiednio dobrany separator nie powinien zdominować okruszków, a przede wszystkim ogólnego wystroju strony. Ma on charakter jedynie pomocniczy, dlatego dobrze jest zdecydować się na mały znak, który nie będzie rzucał się w oczy, i który będzie prosty w budowie. Breadcrumps powinny być stosowane jako dyskretny pomocnik, który nie wyróżnia się niczym szczególnym, a wciąż pozostaje widoczny i łatwo dostępny dla klientów odwiedzających stronę.

Znaczniki HTML to jedna z opcji dostępnych w przypadku rozdzielania okruszków. Teoretycznie, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie listy nieuporządkowanej. Jednak przeprowadzane badania wykazały, że w praktyce dla witryny Google nie jest ważne, w jaki sposób zostaną oddzielone poszczególne frazy i nie wpływa to na ogólne pozycjonowanie strony.

Breadcrumbs – stosowanie, a korzyści

Korzyści breadcrumps można podzielić na dwa rodzaje; korzyści dla użytkownika i korzyści dla witryny Google.

Korzyści dla użytkownika jest wiele. Znajdując się na stronie internetowej, na której zostały użyte okruszki, klient ma możliwość niezwykle sprawnego i szybkiego poruszania się po portalu. Jest to doskonały sposób na zachęcenie użytkownika do nieco dłuższego i częstszego przebywania na stronie, ponieważ nie traci on dużej ilości czasu na przejrzenie ważnych dla niego treści. Potrafi samodzielnie w prosty sposób odnaleźć się w danej podstronie, co ułatwiają mu odpowiednio posegregowane kategorie. Okruszki umożliwiają również użytkownikowi przemieszczenie się do kolejnej strony za pomocą jednego kliknięcia. Ponadto, firma może wykorzystać ten sposób jako formę swojej reklamy – stałe wyświetlanie okruszków w aktualnej lokalizacji klienta, utrwala mu nazwę strony, dostępnych kategorii i produktów.

W parze z korzyściami dla użytkownika, idą korzyści dla Google. Stosowanie breadcrumps bierze udział we wspomaganiu linkowania wewnętrznego, które odpowiednio pozycjonuje kolejne podstrony. Witryna może, tak samo jak klient strony, w prostszy i bardziej przejrzysty sposób odczytywać strukturę strony. Nie bez znaczenia pozostaje pozycjonowanie SEO, który w swoim działaniu bierze pod uwagę słowa kluczowe, z których składają się breadcrumps.

Okruszki – najczęstsze błędy

Największym błędem, który jest wielokrotnie powielany przez niejedną firmę, jest brak określonej hierarchii na stronie. Okruszki są systemem wspomagającym pozycjonowanie różnych podstron oraz sprawiają, że klient szybko i skutecznie potrafi znaleźć poszukiwane dla siebie treści. Niestety w przypadku strony, która nie posiada odpowiedniej struktury, będą one jedynie przeszkadzały i błędnie wprowadzały w różnego rodzaju witryny. Zdarza się bowiem, że w przypadku takiej sytuacji, jedna kategoria przypisana jest do kilku podstron, co kłóci się z zasadami prawidłowego działania breadcrumps.

W takim wypadku warto zastanowić się, czy stosowanie breadcrumps na naszej stronie będzie przynosiło pozytywny skutek, czy raczej skłaniało ku chaosowi. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej hierarchii na stronie, a działa ona dobrze i bezproblemowo, najwyraźniej okruszki nie są potrzebne i nie przyniosą dobrych efektów.

Innym błędem w stosowaniu breadcrumps, jest zastępowanie okruszkami głównej nawigacji. Ze względu na ich wspomagający charakter, nie powinno się ich wykorzystywać w tym celu. Breadcrumps mogą się nie sprawdzić w takiej formie, ponieważ przeznaczone są jedynie do uzupełnienia działania strony. Okruszki nie powinny również powielać funkcji przycisku wstecz – ich zastosowanie opiera się na sprawnym przenoszeniu użytkownika w pozostałe podstrony, które bynajmniej są stronami odwiedzonymi niedawno przez klienta. Wyjątkiem jest sytuacja, w której klient wszedł w pierwszej kolejności na stronę, a później kierował się w stronę poszukiwanego produktu dzięki kategoriom.

Breadcrumbs na telefonie

Okruszki wprowadzone w Internet są dostępne na każdym urządzeniu, które może połączyć się z siecią. Mogą być jednak widoczne w trochę inny sposób, niż na komputerze, w zależności od urządzenia, z jakiego korzysta klient odwiedzający stronę. Nie zmieniają one jednak swoich właściwości i wciąż niosą ze sobą odpowiednie dla użytkownika korzyści. Ze względu na mniejszy obszar działania, firmy możliwie redukują długość okruszków w taki sposób, by przejrzyście prezentowały się na mobilnych urządzeniach. Niemniej jednak, nie zmienia to faktu, że nie będą one tak często wykorzystywane, jak w przypadku większych urządzeń. Korzystając z telefonu, łatwiej jest przenieść się do poprzednich stron za pomocą odpowiednich przycisków na telefonie. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim ustawieniu breadcrumps w mobilnej wersji, jeśli chcemy, by klient korzystał z nich na wszystkich urządzeniach.

Czy warto wprowadzić breadcrumbs?

Breadcrumps to niewątpliwe dobre rozwiązanie dla różnego rodzaju firm, które posiadają swoją działalność online, bądź po prostu stronę internetową. Nawigacja w postaci okruszków będzie doskonałym rozwiązaniem dla ogromnej dostępności proponowanych produktów, w których bez odpowiedniego pozycjonowania, klient mógłby się łatwo zgubić i zniechęcić do korzystania z naszej witryny.

Warto jest głębiej zapoznać się z działaniem tak zwanych okruszków, ponieważ mogą one znacząco zwiększyć zasięgi naszej firmy. Przed ich wprowadzeniem dobrze jest sprawdzić najczęściej występujące błędy przy wprowadzaniu breadcrumps, przy czym powinno się zastanowić nad ich rzeczywistym przeznaczeniem na stronie. Nieprawidłowe zastosowanie zakłóci poprawne korzystanie ze strony i może wprowadzić nieco chaosu.

W większości przypadków, okruszki się sprawdzą. Niosą ze sobą wiele zalet, a odpowiednio użyte pozwolą na poprawę pozycjonowania strony internetowej, a w rezultacie zwiększą liczbę klientów firmy. Będą oni z przyjemnością korzystali ze strony internetowej, na której dobrze dobrana nawigacja pozwoli na sprawne przemieszczanie się między kategoriami i podstronami.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu