Skip to main content

Jak kryzys wpływa na branżę marketingową?

Czy kryzys zawsze wiąże się ze stratami w biznesie? Otóż nie koniecznie! Nawet w cięższych czasach, Twój biznes może rozkwitnąć. Gorsze momenty w firmie zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie, bez żadnych  ostrzeżeń. Najlepszym przykład, którego nie trzeba daleko szukać jest oczywiście początek 2020 roku, który był dosłownie karuzelą, całkowicie zmieniającą naszą dotychczasową rzeczywistość. Jak jednak przedstawiała się w tym okresie branża marketingowa i co należy robić podczas kryzysu, aby na nim zyskiwać, a nie tracić?

Branża marketingowa podczas kryzysu

Działania marketingowe podczas kryzysu

Kiedy inni załamują ręce i odpuszczają, Ty stań naprzeciw wyzwaniu i walcz o swoje pomimo przeciwności losu. Podczas kryzysu, tak jak w każdym innym okresie, najważniejsze są pomysł, innowacyjność, a także elastyczność. Nie należy mówić, że kryzys to zły moment na rozwijanie biznesu. Oczywistym jest, że w niektórych przypadkach na pierwszym miejscu trzeba będzie postawić przetrwanie, warto natomiast pamiętać, że gorsze chwile miną z czasem. Często to właśnie przez załamywanie rąk przestajemy podejmować działanie, a to sprawia, że tracimy szansę na szybki rozwój w czasach, w których konkurencja częściowo przestaje być aktywna.

Niezależnie od sytuacji, kreuj przyjazny i pozytywny wizerunek firmy. Nawet – a może zwłaszcza – wtedy, gdy Twoją branżę dotknął kryzys. Zastanawiasz się dlaczego warto to robić? Odpowiedź jest bardzo prosta. Podczas, gdy konkurencja na rynku odpuszcza i stara się przetrwać za wszelką cenę tnąc koszty, Ty masz idealną okazję żeby się wybić spośród tłumu. Masz nawet szansę „przeciągnąć” klientów innych firm do swojej własnej. Pokaż siłę swojej marki i udowodnij konsumentom, że mogą na niej polegać nawet w ciężkich czasach. Cięcie kosztów kiedy nadciąga kryzys, bardzo często sprawia, że najbardziej cierpi marketing danej firmy.

Niestety zazwyczaj konsekwencją tego wyboru jest utrata wizerunku firmy. Brak aktywności w sieci i kontaktu z odbiorcami sprawia, że kreowana przez długi czas – czasami nawet latami – więź, zaczyna słabnąć. Jay Baer (strateg biznesowy) powiedział kiedyś: „Treść to ogień. Social media to benzyna. Dopiero razem dają efekt.” Rezygnacja z działań marketingowych na portalach społecznościowych i stronie internetowej firmy sprawia, że oddalasz się od stałych jak i nowych potencjalnych klientów. Wypracowany na przestrzeni lat wizerunek firmy znacznie traci na znaczeniu, a marka zaczyna znikać.

Jak dostosować się do nowej rzeczywistości?

Nieciekawa sytuacja na świecie mająca miejsce na początku 2020 roku i wiążące się z nią gorsze chwile na rynku, udowodniły że w biznesie trzeba być elastycznym. Marka, która jest w stanie dostosować się do nowych panujących na rynku warunków i odpowiednio reagować na zachodzące zmiany, nie tylko przetrwa, ale odniesie sukces i szybko się rozwinie. Niektórzy będą jednak chcieli „zagrać bezpiecznie” i zamrożą wszystkie środku chcąc doczekać do końca kryzysu. Jest to jednak błędne działanie, które praktycznie nigdy nie skończy się dobrze. W końcu niemal niemożliwe jest przewidzenie jak długo będzie trwał dany kryzys. W takich przypadkach niezbędne jest działanie! Pokaż siłę swojej marki i działaj zdecydowanie, a możesz zyskać dzięki gorszej sytuacji na rynku.

Zapewne chciałbyś poznać jakiś przykład? Nic prostszego! Wyobraź sobie, że prowadzisz stacjonarny sklep z elektroniką różnego rodzaju. Nagle (tak jak podczas wiosny 2020 roku) w trosce o zdrowie klientów, sklep musi zostać zamknięty i przestaje sprzedawać. Co więc powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Uruchomić sprzedaż online i dbać o odpowiedni marketing, który pomoże pozyskać nowych klientów. W ten sposób pokażesz, że jesteś elastyczny i będzie o kilka kroków do przodu przed konkurencją, która nie będzie wiedziała gdzie włożyć ręce.

Branża marketingowa podczas kryzysu

Potrzebujesz wsparcia – zapraszam do kontaktu z Ćwierkają.pl

Szokujące reklamy przynoszą szokujące efekty!

Szokujące reklamy online to szybki sposób na budowanie rozpoznawalności wśród klientów. Publikacje tego rodzaju sprawiają, że odbiorcy nie zapomną o nich po kilku sekundach i znacznie lepiej przyciągają uwagę do naszej oferty. Świetnie sprawdzają się również przy kreowaniu świadomości marki w sieci i mogą przedstawiać ofertę w niekonwencjonalny sposób, który zarazem będzie bardziej atrakcyjny niż standardowa reklama.

Marketing kontrowersyjny zachęca również do dyskusji, zwłaszcza w mediach społecznościowych, w których mnóstwo osób spędza swój czas wolny. Warto zastanowić się, jakie treści klienci mogą uznać za wartościowe? Często dobrym wyborem okazuje się być storytelling – opowiedz klientom historię swojej marki i udowodnij im, że kryzys nie jest aż tak straszny jak może im się wydawać! Oczywiście możesz zastosować dowolną metodę, którą uznasz za słuszną, ale postaraj się dodać do niej nieco pikantniejszej nuty, a nawet kontrowersji. W końcu nie od dziś wiadomo, że szokujące reklamy online się klikają!

Czy warto szokować w marketingu online i w jaki sposób to robić?

Jeżeli zastanawiasz się czy szokujący marketing online jest dobrym wyborem, to odpowiedź niemalże zawsze brzmi tak! Zarówno małe jak i duże marki stosują takie działania promocyjne od wielu lat, bardzo skutecznie budując swój wizerunek w sieci. Jest to dobry wybór, nawet jeżeli działasz na małym, lokalnym rynku – możesz zwiększyć swoją rozpoznawalność dzięki mediom społecznościowym. Nie musisz nawet inwestować w firmową stronę internetową. Po odpowiedzi na pytanie „czy warto?” przyszła pora by odpowiedź na pytanie „w jaki sposób?”.

Przygotowanie dla marki inteligentnego, a zarazem kontrowersyjnego marketingu składa się z kilku kroków. Są one na tyle elastyczne, że nie ma większego znaczenia czy Twoja publikacja będzie filmem, obrazkiem, postem czy artykułem – porady te możesz zastosować niemalże w każdej formie działań promocyjnych:

1. Wyznacz cel – dokładnie przemyśl, co chciałbyś osiągnąć dzięki swoim działaniom. Celujesz bardziej w stronę rozpoznawalności czy konwersji?

2. Profil odbiorcy – zastanów się, kim jest Twoja grupa docelowa i spersonalizuj publikację.

3. Pomysł – jest to etap, w którym musisz zmusić swój umysł do działania, aby wymyślić ten jeden najlepszy pomysł.

4. Tworzenie – teraz, kiedy już masz pomysł, to pozostało go zacząć realizować. Jest to idealny moment, aby dodać to publikacji jakieś kontrowersyjne nuty, które zachęcą odbiorców do dyskusji. Jeżeli czujesz, że możesz nie dać rady zrealizować swojego pomysłu w wymarzonej formie, to możesz zlecić ten krok komuś z zewnątrz.

5. Publikacja – nadszedł czas na udostępnienie reklamy, którą może być artykuł, obraz czy film na swoich kanałach komunikacji – stronie internetowej czy profilu w mediach społecznościowych. Możesz również rozważyć publikację na kanale zewnętrznym – jako artykuł sponsorowany lub płatna reklama w internecie.

6. Komunikacja – nie pozwól, aby publikacja żyła swoim własnym życiem! Udzielaj się w komentarzach i odpowiadaj swoim odbiorcom, aby stworzyć przyjaźniejszy wizerunek marki.

Branża marketingowa podczas kryzysu

Kryzys – nie taki straszny jak go malują!

Marketing kontrowersyjny przynosi zaskakujące efekty w niemal każdej branży. Warto jednak pamiętać, że musi on być zastosowany w poprawny sposób – tak, aby zachęcać odbiorców do dyskusji na temat danej publikacji – trzeba jednak pamiętać, aby nie przekroczyć granicy dobrego smaku, gdyż może to doprowadzić do kłótni zamiast dyskusji. Jest to forma promocji biznesu, która jest szczególnie efektywna podczas kryzysu, kiedy wiele firm odpuszcza walkę o miejsce na rynku.

Dodatkowo plusem tego rozwiązania jest to, że wdrożenie strategii promocyjnej wcale nie musi wiele kosztować – w końcu głównie liczy się pomysł. Dlatego też jest to niezwykle korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które przeżywają gorsze chwile z powodu zmniejszonych przychodów spowodowanych trudną sytuacją na rynku. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, w jaki sposób Twoja marka może wyróżnić się na rynku dzięki zastosowaniu kontrowersyjnego marketingu w świecie cyfrowym, podczas kryzysu na rynku, a może już za chwilę ruszysz znowu z pełną siłą, jeszcze większą niż kiedykolwiek wcześniej!

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu