Skip to main content

Branding co to jest?

Słowo brand pochodzi z języka angielskiego i oznacza ono produkt lub usługę, które mają się odznaczać wśród innych konkurencyjnych marek. Istotne jest przede wszystkim to, żeby był to produkt powszechnie rozpoznawany z solidną pozycją na rynku. W ten sposób klienci mają już dane skojarzenia i odczuwają emocje związane z firmą. Z tymże pojęciem powiązany jest także termin branding. Czym jest branding i jak go stworzyć?

BrandingCzym jest branding?

Brandingiem można ogólnie nazwać zbiór różnorakich metod, pomagających przedsiębiorstwu zajęcie konkretnego miejsca na rynku. Najważniejszą kwestią jest to, żeby branding marki był spójny i wyróżniał się konsekwencją w działaniach marketingowych, dzięki czemu marka będzie lepiej rozpoznawalna przez klientów. Jednak definicji brandindu jest o wiele więcej.

Dla wielu osób jest to dziedzina projektowania graficznego, obejmująca wygląd zewnętrzny marki i jej stronę wizualną. To rejon pracy grafików i projektantów. Przez marketerów często stosowane jest słowo „obrandować” oznacza ono dodanie elementów budujących wygląd marki (kolory firmowe, logo). Dla innych osób branding jest praktycznie tym samym, co marketing. Mówiąc dokładnie, branding są to wszelkie komunikaty wysyłane do odbiorców. Ich celem jest podkreślenie wartości, którą firma chce zaoferować swoim klientom. Wartość ta powinna opierać się na rozwiązaniu jakiegoś problemu, czy zaspokojenia potrzeby, czy pragnienia.

Ważne jest to, aby branding był przede wszystkim dokładny i atrakcyjny wizualnie. Musi przyciągać wzrok odbiorców i się im podobać. Ponadto musi uwzględniać konkretną propozycję wartości marki. Firma jest wówczas w stanie budować w świadomości swoich odbiorców spójne wyobrażenie o marce.

Duża precyzja i estetyka pomagają łatwiej zapamiętać markę i przypomnieć sobie o niej odbiorcy w momencie, kiedy będzie chciał on zaspokoić daną potrzebę.

Branding

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Ćwierkają.pl

Czym jest tożsamość marki?

Aby dokładniej przyjrzeć się brandingowi, warto znać także inne pojęcia, w tym również dowiedzieć się, czym jest tożsamość marki. Mówiąc prosto, jest to unikalny charakter przedsiębiorstwa, w który skład wchodzi:

  • Własna nisza rynkowa
  • Unikalny język komunikacji
  • Wyróżniająca się na tle konkurencji identyfikacja wizualna
  • Pozytywne skojarzenia z marką
  • Indywidualny wyróżnik firmy

Czym jest świadomość marki?

Świadomość marki jest to po prostu jej rozpoznawalność i popularność. Określa się ją, biorąc pod uwagę analizę fizycznych danych, czyli przyglądając się ilości osób, które faktycznie kojarzą markę czy też korzystając z danych szacunkowych.

Oczywiste jest jednak to, że im większa jest świadomość marki, tym większy jest jej zasięg, a więc przedsiębiorstwo ma większą szansę na odniesienie sukcesu.

W jaki sposób zbudować właściwą strategię brand marketingową?

Trzeba pamiętać, że wszelkie decyzje podejmowane w związku z brandingiem oraz brand marketingiem muszą pasować do planów długoterminowych firmy. Ich podejmowanie powinno uwzględniać więc:

  • cechy charakterystyczne grupy docelowej
  • misję raz wizję marki
  • chęci przekazania emocji
  • zachowanie spójności we wszelkich działaniach przedsiębiorstwa

Branding

Jak przygotować udaną strategię brand marketingową- od czego zacząć?

Wizja marki

Wszystkie przedsiębiorstwa muszą zdawać sobie z tego, z czego dokładnie chcą być znane i jak chcą wyróżnić się na rynku. Właśnie do owej wizji trzeba dostosować ustalenia strategii marketingowej. Pierwszym krokiem, jaki musi wykonać firma, jest więc określenie tego, ja jakim polu chce dominować.

Czy może chce stać się liderem innowacyjnych technologii, zaspokajać bieżące potrzeby czy może motywować do aktywności fizycznej? Trzeba jednak bardzo dokładnie ustalić to, w jaki sposób firma ma być rozpoznawana, opisywana i zapamiętywana.

Grupa docelowa

Kolejną ważną kwestią jest określenie grupy docelowej. To ważny etap, bez znaczenia jest skala działania przedsiębiorstwa czy jego branża. Wiele dopiero rozpoczynających swoją działalność firm ma spory problem w tym, czy swoje usługi bądź produkty kierować do określonej grupy osób, czy do wszystkich.

Warto pamiętać, że kierowanie swojej oferty do wszystkich jest często nieudanym i nieefektywnym działaniem marketingowym. Dobrze określona grupa docelowa podzielona na tak zwane persony (główne typy odbiorców) okazuje się znacznym wsparciem w dopasowaniu komunikacji marki do potrzeb jej potencjalnych klientów.

Należy więc określić wiek i płeć swoich person, ale także, to jakie decyzje zakupowe podejmują, czym się kierują, jakie mają wartości i przyzwyczajenia, czego oczekują od produktu, gdzie pracują i z kim żyją. Dokładne zapoznanie się z potencjalnym odbiorcom pozwoli osiągnąć zamierzone cele.

Historia marki

Wszystkie marki posiadają swoje historie. Okazują się one niezwykle pomocne w budowaniu wizerunku i tworzeniu więzi z klientami. Historia ta nie musi być nasycona sporą ilością emocji, zwrotów akcji czy dramatyzmu.

Dobrze jest uwzględnić w niej parę fragmentów wyróżniających dobre scenariusze filmowe. Po pierwsze bohaterzy historii powinni dać się lubić, ponadto dobrze jest wskazać problem i sposób jego rozwiązania. Dzięki historii klienci zżyją się z marką i zaangażują się w jej historię.

Konkurencja

Warto także poznać chociaż trochę własną konkurencję. Wtedy można dowiedzieć się, co można zrobić lepiej, czym się wyróżnić od innych. W przekazie marketingowym należy skupić się na elementach charakterystycznych dla działalności przedsiębiorstwa.

Spójność działań

Skuteczne budowanie marki polega w dużej mierze na spójnej komunikacji. Trzeba zadbać o to, aby interakcje brandu z klientami zawsze były rozpoznawalne i charakterystyczne. W ten sposób budujemy zaufanie i uzyskujemy lojalność klientów.

Warto pamiętać, aby już po pierwszym kontakcie klient dowiedział się od nas, z jaką firmą ma do czynienia i wywołać u niego od razu pozytywne skojarzenia z marką. Nie trzeba oczywiście od razu inwestować w drogie reklamy telewizyjne czy na bilbordach. Można rozpocząć od marketingu internetowego, który nie wymaga dużych nakładów finansowych, a daje pożądane rezultaty. Pamiętajmy o estetycznej i przejrzystej stronie internetowej, a także założeniu profili w mediach społecznościach.

Ważna jest także integralność i ciągłość przekazu. Content przekazywany klientom musi być dla nich wartościowy, język spójny, content może być wzbogacony o elementy wizualne, nawiązujące do charakteru marki.

Nie składaj nieprawdziwych obietnic

Nieprawdziwe obietnice i rozbieżność przekazu internetowego ze stanem faktycznym prowadzi do pogrążenia marki. Trzeba stawiać przede wszystkim na wysoką jakość oferowanego produktu. Najważniejsze jest więc dobro i zadowolenie swojego odbiorcy.

Warto zadbać o profesjonalną obsługę zamówień, nie tylko przed ale także po zakupie. Niestety niekiedy przedsiębiorstwa mają z tym problem.

Chcąc odnieść sukces, firma musi dbać o wszelkie kwestie, dotyczące jej działalności. Ważne jest więc dotrzymywanie wszystkich składanych obietnic, jest to głównym priorytetem.

Wzbudź pozytywne emocje

Jeśli chcemy, aby nasza marka znalazła się na szczycie i była doceniania przez klientów, musi wzbudzać w nich pozytywne emocje.

Musi być więc pożądana przez odbiorców, w czym pomoże stworzenie z nimi emocjonalnej więzi. Wystarczy wykazać się kreatywnością, niepotrzebne są bardzo duże nakłady finansowe.

Czego unikać, aby mieć skuteczny brand marketing?

Opracowując strategię brand marketingową przedsiębiorstwa, należy unikać pewnych rzeczy, aby nie wpaść w pułapki. Pewne błędy zdarzają się niestety firmom dosyć często, a zalicza się do nich:

Niejasny i niespójny przekaz

Przekaz musi być zawsze spójny z wizerunki matki i jej aktualnymi działaniami. Wykorzystywanie całkowicie odmiennych zabiegów przy nowo wprowadzonych produktach może i wydaje się trafnym rozwiązaniem, aczkolwiek generuje jedynie chaos i nieład. Przez takie kroki klienci nie są w stanie stworzyć trwałych skojarzeń z naszą marką. Jej siła słabnie. Zdecydujmy się więc na jednolitą stylistykę dla wszelkich przekazów promocyjnych. Powinny one wyrażać to samo, a język i ton wypowiedzi musi być podobny i stanowić wyróżniający się element dla naszej firmy.

Brak analizy działań konkurencji

Niekiedy może zdarzyć się, że po przygotowaniu wizji i strategii marketingowej, okazuje się, że inna firma zrobiła bardzo podobne działania. Wtedy cała nasza praca okazuje się iść na marne. Sposobem na uniknięcie takiego problemu jest właściwy research. Przed wprowadzeniem jakiegokolwiek produktu na rynek trzeba więc dokładnie zapoznać się ze wcześniejszymi działaniami przedsiębiorstw funkcjonujących w naszej branży.

Brak długoterminowej wizji

W brand marketingu najważniejszy jest cel długoterminowy. Strategia musi więc zmierzać w jedną jasno określoną stronę. Jeśli z niej zejdzie wówczas przekaz może zmniejszyć swoją siłę i stać się nieczytelny. Będzie on wówczas nieskuteczny, a nasz czas i użyte zasoby zostaną zmarnowane.

Branża marketingowa podczas kryzysu

Brand marketing, czyli sposób na odniesienie sukcesu

Pojęcie marki jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne. To ona sprzedaje dany rodzaj stylu życia, kreuje świat i wyznacza aktualne trendy, którymi kierują się konsumenci. Chcąc odnieść sukces, należy skupić się i dobrze przeprowadzić brand marketing.

Nie ważne, czy chce się osiągnąć sukces na rynku lokalnym, czy może uzyskać sławę jako światowy koncern, jedynie silna marka pomoże uzyskać nam określony cel. Ważne jest więc jej prawidłowe tworzenie i rozwijanie.

Czym jest rebranding?

Oprócz pojęcia brandingu znane jest także określenie rebrandingu firmy. Jest to proces modyfikacji wszelkich czy też wybranych elementów składowych firmy (marki lub kilku marek, narzędzi komunikacji, produktu, wartości, procedur). Takie odświeżenie wizerunki marki przeprowadzane jest firmach w przypadku kiedy:

  • otwierany jest nowy segment przedsiębiorstwa
  • dochodzi do zmiany własnościowej, fuzji czy przejęcia
  • zmienia się strategia rynkowa
  • zachodzi potrzeba odświeżenia czy uporządkowania
  • następuje wejście na Giełdę
  • doszło do zmiany Zarządu 

Zadaniem rebrandingu jest dodanie określonych wartości marce czy też przeniesienie nacisku na dane walory oraz zaakcentowanie zmian, do których doszło w firmie. Proces zmiany dotychczasowego wizerunki firmy wynika z potrzeby dopasowania się do danej grupy klientów czy do przemian odbywających się wewnątrz branży.

Dzięki odświeżeniu wizerunku wywołuje się pozytywne odczucia związane z marką i przygotowuje do zmiennych warunków na rynku. Pomimo tego, że rebranding jest pomocnym procesem, to jednak wiąże się z nim pewne ryzyko.

Niekiedy odbiorcom nie przypada do gustu nowy wizerunek przedsiębiorstwa. Z tego względu, aby rebranding był skuteczny, należy go dokładnie przemyśleć i opracować, podejmując współpracę ze specjalistami.

Zwiększ ruch na swojej stronie internetowej i zyskaj nowych klientów. Pozycjonowanie https://cwierkaja.pl/pozycjonowanie-czestochowa/

Dlaczego mocny brand jest tak ważny?

Dzięki silnej marce uzyskuje się przewagę w świecie biznesu, która jest nieoceniona. To także wskaźnik zaufania odbiorców, doświadczenia, a także wielu innych cech. Silny branding pozwala na dotarcie do sporej części rynku, jak i zwiększenie wartości naszych produktów.

Klienci chętniej płacą za produkt godny zaufania, solidny i wysokiej jakości, ale także związany z danym statusem czy stylem życia. W ten sposób zdobywa się tym samym stałych klientów.

Więcej ciekawych artykułów na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu