Skip to main content

Aplikacja webowa, czyli właściwie co?

Strony internetowe towarzyszą ludziom już od bardzo długiego czasu i w gruncie rzeczy stały się poniekąd naszą codziennością. Umożliwiają nam wyszukiwanie informacji, dostarczają rozrywkę, a niekiedy nawet stanowią nieocenioną pomoc podczas nauki lub wykonywania pracy. Mało kto współcześnie jest w stanie wyobrazić sobie funkcjonowanie bez elektronicznych udogodnień, które z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane. Twórcy starają się realizować coraz to bardziej zaskakujące pomysły, które w rezultacie zakorzeniają się w codziennym życiu.

Od niedawna natomiast można się zetknąć z łudząco podobnym tworem, który bywa niesłusznie utożsamiany ze stronami internetowymi. Mowa tu o tzw. aplikacjach webowych, które w ostatnim czasie cieszą się niesłabnącą popularnością. Z pewnością większość osób miała okazję się już zetknąć z tym cudem techniki, jednak czym właściwie on jest?

Aplikacja webowa

Charakterystyka i opis aplikacji webowej

Aplikacja webowa, inaczej zwana również jako aplikacja internetowa, a w języku angielskim – web application, jest rodzajem aplikacji, którą uruchamia się w przeglądarce. Charakteryzuje ją interaktywność, a jej zadaniem jest oferowanie danej usługi czy rozwiązania użytkownikowi za pomocą interfejsu.

W celu użytkowania takiej aplikacji niezbędny jest dostęp do internetu. Nie jest to jednak regułą, ponieważ zdarzają się i takie, które można obsługiwać w trybie offline, lub względem których połączenie takie wcale nie jest wymagane. W momencie, w którym osoba użytkująca zleci dane zadanie aplikacji, ta łączy się z serwerem i w rezultacie dostarcza oczekiwaną przez nas informację zwrotną.

Aplikacje webowe wykorzystuje się do szerokiego wachlarza różnych czynności. Dzięki nim możemy  dokonywać zarówno sprzedaży, kupna jak i płatności, rezerwacji interesujących nas miejsc lub rzeczy, wyszukiwania interesujących przedmiotów, przesyłania plików czy komunikacji. Lista ta jednak mogłaby zawierać wiele więcej pozycji, gdyż niezwykle ciężko byłoby wyróżnić wszystkie możliwości jakie oferują aplikacje webowe. Rodzaje tego typu aplikacji zostaną szerzej omówione później.

Aplikacja webowa a strona internetowa

Wspomniane już było wcześniej, że bywają sytuacje, gdy strona internetowa jest utożsamiana z aplikacja webową. Z uwagi na to, że stanowi to błąd, należy zwrócić szczególną uwagę na to co szczególnie je odróżnia, a takich różnic znajdzie się więcej niż można przypuszczać.

Jedną z istotniejszych różnic jest ich odmienne funkcjonowanie. Celem aplikacji webowej są interakcje, natomiast strona internetowa ma przede wszystkim informacyjny charakter, co w praktyce oznacza, że możemy zapoznawać się z jej zawartością obejmującą najczęściej statyczne treści, ale nie możemy na nią oddziaływać w takim samym stopniu jak w przypadku aplikacji internetowej. Aplikacja jest zdecydowanie bardziej zaawansowanym tworem i sprawia, że jej użytkownik ma istotny wpływ na poszczególne działania czy informacje, które wyświetla.

Kolejną różnicę stanowi „budulec” z jakiego są one skonstruowane. Strony internetowe zbudowane są na HTML oraz  stylach CSS. Aplikacje internetowe zaś budowane są za pomocą PHP, Node.js, ASP.NET, JSP, JavaScript czy AJAX. Połączone są z tzw. warstwą frontendową.

Aplikacja webowa

Aplikacja webowa i zalety jakie ze sobą niesie

Wyjaśnione zostały różnice między aplikacją i stroną internetową. Warto więc teraz pochylić się nad tym dlaczego warto korzystać z takiej aplikacji. Bez wątpienia dla każdego użytkownika liczy się bezpieczeństwo i to właśnie gwarantują tego typu aplikacje. Użytkownik może być pewien, że wszelkie dane są przechowywanie w bazach danych, które są skonstruowane w taki sposób, aby były bezpieczne.

Użytkowanie aplikacji internetowych jest niezwykle intuicyjne i nie sprawia wielu trudności. Opanowanie ich działania przychodzi szybko i bezstresowo. Funkcjonują one niezwykle szybko co zapewnia komfort i wygodę korzystania z nich. Nie trzeba się również martwić o ich aktualizowanie, gdyż czynność ta zapewniana jest przez administratora. Ponadto są dostępne z każdego urządzenia i miejsca, w którym znajduje się połączenie internetowe. Nie musimy ich również instalować, dzięki czemu pamięć naszych urządzeń zostaje wciąż niezapełniona.

Szereg wyżej wymienionych zalet sprawia, że aplikacje webowe wyróżniają się w pozytywny sposób na tle stron internetowych, a wręcz można zaryzykować stwierdzeniem, że cieszą się większym uznaniem. Jest to zwłaszcza doskonała opcja, którą warto wykorzystać w biznesie. Obecnie można dostrzec, że wiele firm decyduje się na posiadanie już nie tylko witryn internetowych, ale właśnie i aplikacji co zapewnia nie tylko większe zainteresowanie ze strony odbiorców, ale i renomę. Firmy, za pomocą aplikacji internetowych, mogą zwiększać zasięgi sprzedaży, zdobywają większą ilość potencjalnych klientów, a ich praca i marketing ulegają znacznemu usprawnieniu, co przekłada się w następstwie na zyski.

Aplikacja webowa

Rodzaje aplikacji internetowych

Aplikacje internetowe przede wszystkim mają odpowiadać zindywidualizowanym potrzebom. Powstają na zlecenie klientów i dostosowywane są do ich oczekiwań. W związku z tym można zaobserwować ogromną ilość różnych rodzajów tego typu aplikacji.

Do najpopularniejszych należą aplikacje sprzedażowe, bookingowe, e-learningowe, transakcyjne czy ogłoszeniowe. Za ich pomocą możemy dokonywać przelewów, kupować interesujące nas rzeczy i je sprzedawać, rezerwować hotele lub wystawiać ogłoszenia. Dzięki temu każdy użytkownik jest mobilny i ma możliwość szybkiego zrealizowania obranych przez siebie zadań lub potrzeb. Ilość rodzajów aplikacji webowych zależna jest więc od klientów i ich konkretnych potrzeb.

Przykładowe aplikacje webowe

Ilość aplikacji webowych, która powstała do tej pory jest zaskakująco ogromna. Sprawia to, że każdy użytkownik doszuka się takiej, która będzie mu najbardziej odpowiadać i spełni jego nawet najbardziej wyszukane wymagania. Do aplikacji webowych cieszących się ogromnym zainteresowaniem należą m.in.:

  • jakdojade.pl – aplikacja za pomocą, której możemy wyszukać najbardziej optymalne połączenia w celu przemieszczenia się z punktu A do punktu B,
  • olx.pl – umożliwia ona umieszczanie i przeglądanie ogłoszeń obejmujących różnorodne zagadnienia takie jak np. oferty wynajmu mieszkań lub
  • pracuj.pl – które stanowi idealne narzędzie do poszukiwania pracy, a także wystawienie ofert zatrudnienia.

Aplikacja webowa i strona internetowa – na co się zdecydować?

Dokonując wyboru między aplikacją webową a stroną internetową należy mieć przede wszystkim świadomość swoich potrzeb i oczekiwań. Aplikacja webowa pociąga za sobą zdecydowanie większe koszty jednak nie jest to bezzasadne, gdyż ma ona znacznie więcej do zaoferowania w kwestii usług. Należy więc zastanowić się czy zależy nam na interaktywnym charakterze aplikacji, czy może jednak wystarczająca okaże się statyczna strona internetowa.

Aplikacja webowa w przyszłości

Z uwagi na wyraźną popularność aplikacji internetowych można zastanowić się nad tym jaka czeka je przyszłość i czy stanowią one zagrożenie czy też konkurencję dla stron internetowych. Na chwilę obecną dostrzec można, że pozycja aplikacji webowych jest wyjątkowo silna. Aplikacje stały już standardem dla społeczeństwa. Niemniej trudno mówić o tym, aby aplikacje miały w pewnym momencie wyprzeć witryny.

Najlepszym rozwiązaniem dla firm, czy innych osób jest posiadanie obu tych wariantów, gdyż wzajemnie się one uzupełniają i funkcjonują w sposób kompleksowy. Zapewnia to również komfort dla odbiorcy, który może samodzielnie zadecydować o tym z którego wariantu zechce ostatecznie skorzystać i który mu najbardziej odpowiada. Zarówno aplikacje jak i strony internetowe mają swoje uzasadnione zastosowanie i są równie potrzebne dla społeczeństwa.

Przypuszczalnie aplikacje webowe jeszcze przez długi czas będą w kręgu zainteresowania użytkowników, a ich działalność będzie stopniowo wzbogacana i udoskonalana. Z pewnością nieustanny rozwój techniki niejednokrotnie nas zaskoczy, a być może pewnego dnia obdarzy nas kolejnym tworem, który będzie jeszcze bardziej zaawansowany.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu