Skip to main content

Firma Amazon – charakterystyka

Początki działalności przedsiębiorstwa

Firma Amazon została założona przez Jeffa Bezosa w 1994 r. Było to nowe przedsiębiorstwo na rynku sprzedaży. Pierwszą jego książką był egzemplarz  Fluid Concepts & Creative Analogies. Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Thought, który sprzedał w lipcu 1995 roku.

Tworzenie historii

Kiedy Amazon.com wystartował w 1995 roku, jego główną misją było zostanie najbardziej zorientowaną na klienta firmą e- commerce na świecie. Przedsiębiorstwo Amazon miało stawiać oczekiwania klienta na pierwszym miejscu. Wszystkie działania spółki – cele, projekty, programy i wynalazki mają na celu zwiększenie świadomości marki u potencjalnych klientów. Potrzeby klienta rozpoczynają każdy proces udoskonalania spółki. Kiedy jakieś rozwiązanie zaczyna się sprawdzać się u klientów, przedsiębiorstwo pracuje nad nim podwójnie.

Amazon dąży do tego by przerodziło się to w jeszcze większy sukces. Nie zawsze te działania przychodzą łatwo. Wymagają dużego nakładu pracy. Amazon ma zasadę dnia pierwszego, to oznacza iż podejście do obowiązków powinno być zawsze takie samo pierwszego dnia funkcjonowania przedsiębiorstwa jak i tego po wielu latach pracy. Kadra zarządzająca firmą stara się podejmować mądre, szybkie decyzje, prężnie działać, wprowadzać nowe innowacje do codziennej pracy. Amazon spółka zajmująca się sprzedażą   e – commerce , które obrało sobie za cel ciągłe zaskakiwanie aktualnych klientów i nieustanne pozyskiwanie nowych zarówno na całym świecie jak i w Polsce.

sprzedaż w internecie? Amazon czy własny e-commerce?

Na początku swego istnienia Amazon Jeffa Bezona funkcjonował jedynie jako księgarnia internetowa mająca swoja siedzibę jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych. W tej chwili jej siedziby znajdziemy w wielu krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Teraz sklep oferuje już bardzo różnorodny asortyment, znajdziemy w nim produkty takie jakie akurat potrzebujemy. Niedługo po rozpoczęciu działalności amazon.com oferowany asortyment został poszerzony o sprzęt komputerowy, elektronikę, DVD, meble, atykuły spożywcze i dużo innych produktów. Firma aktualnie posiada swoje odziały w krajach takich jak: Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Chiny, Japonia, Włochy, Hiszpania, Brazylia i Polska i innych. Sklep internetowy działa sprawnie bez żadnych zakłóceń równiez w Polsce. Zamówienie towaru jest możliwe teoretycznie na całym świecie, jednakże w praktyce dostarczenie zakupionych produktów przez firmę amazon do odbiorcy napotka na szereg ograniczeń nakładanych przez kraje docelowe dla konkretnego zamówienia.

W styczniu 2015 roku Jeff Bezos ogłosił swoje plany poszerzenia oferty i wejścia na na rynek kinematograficzny. Do korporacji Amazon należą też  przedsiębiorstwa takie jak: Alexa Internet, Joyo. com (Amazon.cn), SoundUnwound i IMDb.  W roku 2019 Amazon zajął aż 4. miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw handlowych świata uzyskując przychód o wysokości 118,573 mld dolarów. Jest to konkurencyjna firma, zyskała dużą popularność na całym świecie.

Nazwa przedsiębiorstwa USA – Amazon to angielski odpowiednik miana rzeki Amazonki, jednej z najdłuższych rzek na świecie. Ten wybór nie był przypadkowy. Jeff Bezos zdecydował się na takie nazwanie swojej spółki dlatego, że chciał nawiązać w ten sposób do planowanej ogromnej rangi firmy i do tego, produkty będą przepływać przez sklep internetowy z tak dużą skalą. Sukcesy firmy spełniły jego oczekiwania w pełni zapewniając przy okazji mnóstwo nowych miejsc pracy.

obsługa marketplace - amazon

Amazon w Polsce

Spółka USA działa w kraju nad Wisłą od 2014 roku i otworzył aż 9 Centrum Logistyki E-Commerce. Można tam zdobyć potrzebne informacje na temat działalności firmy na rynku sprzedaży w kraju i na świecie. Trzy pierwsze z nich rozpoczęły działalność w 2014 roku i maja swoje siedziby w Bielanach Wrocławskich i w Sadach pod Poznaniem. Firma prężnie się rozwijała i pod koniec 2017 roku powstały kolejne nowe centra, tym razem mające swoje siedziby w Sosnowcu, Kołbaskowie. W 2019 Amazon otworzył również centra dystrybucyjne w Okmianach i Pawlikowicach.

W kwietniu 2020 roku rozpoczął pracę obiekt w Gliwicach a od sierpnia tegoż roku działa kolejne centrum logistyczne w mieście Łódź. W 2021 roku spółka ma w planach otworzenie już 10 placówki tym razem w Świebodzinie. Amazon posiada także siedziby Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i oddział Amazon Web Services w Warszawie. Tak więc firma Amazon w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Sklep oferuje duży wybór produktów wraz z możliwością ich dostarczenia pod drzwi, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Tendencja ta rośnie a Amazon oferuje największy wachlarz produktów ze wszystkich firm e – commerce.

Do 2021 roku Amazon Jeffa Bezosa stworzył 18 tys. stałych miejsc pracy w Polsce. Amerykańska Izba Handlowa, która w 2020 r. dokonała podsumowania całościowego 30 lat pracy amerykańskich przedsiębiorstw w Polsce, ogłosiła, iż firma Amazon jest największym pracodawcą ze Stanów Zjednoczonych na rynku w naszym kraju i trzecim z najwięcej znaczących amerykańskich inwestorów. 27 stycznia 2021 roku Alex Ootes wiceprezesem do spraw rozwoju w krajach Unii Europejskiej dokonał oficjalnego potwierdzenia że sklep internetowy zostanie uruchomiony także w Polsce. Nie została wtedy podana jednak data wystartowania portalu, ale spółka Amazon zachęciła polskich sprzedawców do rejestracji na dedykowanej stronie internetowej. Dało to nowe dodatkowe miejsca pracy zdalnej w dziale sprzedaży dla Polaków. 2 marca 2021 roku domena amazon.pl została oficjalnie zarejestrowana i oddana do użytku klientom, a sklep będący reprezentantem amazon w Polsce oficjalnie rozpoczął swoją działalność na naszym rodzimym rynku. W taki sposób Jeff Bezos umożliwił Polakom wygodniejsze korzystanie z oferty jego przedsiębiorstwa.

obsługa klienta amazonKontrowersje na temat działalności firmy Amazon

Mimo że Amazon jest postrzegany jako atrakcyjny pracodawca przez pracowników szczebla menedżerskiego, otrzymał słowa krytyki od władz i pracowników fizycznych, którzy stanowią większość w sile roboczej w firmie. W samych Stanach zjednoczonych w 2018 roku Amazon stworzył 566 tys. miejsc pracy. Firmie zarzuca się, że pracownicy ci są źle opłacani, wynagrodzenie jest niewspółmiernie niskie w stosunku do wymaganej przez pracodawcę wysokiej wydajności pracy. Zarobki w Amazonie od 2018 roku na terenie Stanów Zjednoczonych dla pracownika rozpoczynającego swoja karierę nie posiadającego większych kwalifikacji są wysokości znacznie powyżej federalnej minimalnej płacy.

Zaniedbania ze strony firmy

Pracownicy zarzucali przedsiębiorstwu również niezapewnienie dobrych warunków pracy . 1 stycznia 2019 roku w magazynie siedziby Amazon w Eastvale w Kaliforni miał miejsce poważny nagły wyciek gazu podczas pracy. Brygadziści odmówili ewakuacji budynku, mimo że pracownicy skarżyli się na złe samopoczucie – zaczęli wymiotować i mdleć. Nie interesowano się w ogóle zapewnieniem bezpieczeństwa pracowników, przeliczano tylko ilość dolarów z zysków jak najdłuższego czasu pracy. Robotnikom ogłoszono wtedy, że każde wyjście z fabryki będzie potraktowane jako czas wolny i za ten czas będzie odejmowane wynagrodzenie z pensji. Pracownicy szeregowi musieli więc wykonywać swoje obowiązki w warunkach, w których przebywanie zagrażało ich zdrowiu i życiu. Jest to bardzo nieuczciwe podejście kadry menadżerskiej kierowniczej wobec swoich podwładnych i traktowanie ich jak produktywne roboty. Ludzie bali się nagłej utraty pracy, na ich miejsce firma zatrudniła by szybko nowych wyrobników. Nie jest to dobre posunięcie osób do spraw logistycznych. Dla wielu potencjalnych klientów takie zdarzenia czynią usługi Amazon mniej atrakcyjnymi.

Media również szerzyły niepochlebne opinie o przedsiębiorstwie. Gdy Amazon kupił tradycyjne magazyny takie jak „The Washington Post” spotkało się to z dużą krytyką, również osób senatorów i samego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W sierpniu 2018 roku zaś wyszło na jaw, że przedsiębiorstwo Amazon opłaca tzw boty internetowe, które zostały tak zaprogramowane, żeby automatycznie zostały umieszczane w sieci internet komentarze opisujące w pozytywnym świetle utopijne warunki pracy w zakładach Amazon. Miało to na celu zachęcenie jak największej ilości nowych osób chętnych do pracy w niesprzyjających warunkach za nieduże stawki wynagrodzenia.

Prasa oraz relacje byłych pracowników przedsiębiorstwa ukazują warunki pracy robotników w centrach logistycznych Amazonu jako bardzo niekorzystne. Zwracają uwagę na złe traktowanie pracowników, nie respektowanie praw pracowniczych i nadużycia władzy pracodawcy takie jak: m.in. skracanie należnego czasu przerw w czasie pracy, łamanie prawa do tworzenia związków zawodowych, niedostateczne warunki sanitarne osób, wszechobecny monitoring śledzący każdy ruch pracownika oraz zmuszanie do pracy ponad normę, co skutkowało nieodwracalnymi problemami zdrowotnymi a nawet ryzykiem utraty życia. W 2020 roku reporterzy Vice News opublikowali specjalny raport, w którym ujawniali, jak zarząd przedsiębiorstwa Amazon planował od dawna kampanię internetową, która miała być skierowana przeciwko byłemu pracownikowi zwolnionemu przez przedsiębiorstwo, po tym jak ten zorganizował strajk wszystkich pracowników w magazynie w Staten Island. Miało to na celu oczyszczenie firmy Amazon z zarzutów odnośnie złych warunków pracy tak, by nie stracić uznania w oczach autualnych odbiorców i nie zniechęcić nowej klienteli do korzystania z usług przedsiębiorstwa takiego jak Amazon.

analiza sprzedaży w marketplace - amazon

Zarzuty nieuczciwej konkurencji

Sklep Hachette

Pierwsze zarzuty wyszły od sklepu Hachette. W 2014 r. znana księgarnia rozpoczęła spór z firmą Amazon, który dotyczył tzw. „cen pośrednictwa”, jakie obowiązują w czasie gdy pośrednik jakim była księgarnia Hachette określa sama cenę książki. W normalnej sytuacji to przedsiębiorstwo Amazon dyktuje poziom rabatu na książkę. W ten konflikt zaangażowało się setki poczytnych pisarzy – w tym wielu bardzo znanych i cenionych autorów bescellerów takich jak przykładowo Stephen King, John Grisham i Ursula K. Le Guin.  Podpisali oni wspólnie wtedy petycję przeciw spółce Amazon, żeby Jeff Bezos zaprzestał szkodzić autorom i nie pomniejszał ich zysków płynących ze sprzedaży książek , gdyż to z ich pomocą osiągnął swój sukces. Bez pisarzy nie zbudowałby swojego biznesu, bo nie miałby co sprzedawać. Oskarżyli przedsiębiorstwo o to, że bierze ich książki na zakładników i blokuje prawa autorskie pisarzy wprowadzając cenzurę. Te spory spowodowały również gwałtowny spadek sprzedaży literatury Hachette w Amazonie. Serwis Amazon wygrał ta walkę, obronił jakość swoich usług i na nic zdały się blokady ze strony księgarni mające na celu odstraszyć od przedsiębiorstwa potencjalnych zainteresowanych i oczernić firmę w oczach aktualnej klienteli. W końcu to firma, która ma uznanie milionów klientów na naszym globie i na koncie ogromny przychów w postaci wielu mld dolarów. Pozwoliło na to by tworzyć nowe miejsca pracy, praca w nim nie jest łatwa.

Film przedstawiający zarzuty

Pozostałe bardzo podobne do siebie zarzuty wobec przedsiębiorstwa Amazon takie jak: łamanie praw pracowniczych, inwigilacja, związki ze służbami siłowymi, sprzeniewierzanie się oryginalnej misji i deklaracjom zostały dokładnie omówione w filmie Amazon Empire: The Rise and Reign of Jeff Bezos stworzonym przez reporterów Frontline PBS.

Więcej ciekawostek ze świata marketingu znajdziesz na naszym blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza/

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Close Menu