Skip to main content

Według Google najnowsza aktualizacja BERT jest jednym z największych, jak do tej pory aktualizacji w ewolucji wyszukiwania. Zrozumiałe jest, że ogłoszenie tej nowiny wśród sprzedawców internetowych i SEO, wzbudziło wiele pytań takich jak: Czy moje rankingi są w niebezpieczeństwie? Czy jest sens optymalizacji witryny w przyszłości? Co oznacza BERT dla wyszukiwania głosowego? Szczegółowe odpowiedzi na powyższe pytania dotyczące Google BERT można odnaleźć w tym artykule.

Spis treści ukryj

Wszystko co musisz wiedzieć o Google BERT

W dniu aktualizacji pojawiło się wiele doniesień o utraceniu wyszukiwanych haseł i spadku widoczności słów kluczowych, lecz nie mają one nic wspólnego z aktualizacją BERT. Wiele stron widziało wygrane lub przegrane w swoich rankingach SEO. Ważne jest aby wyjaśnić, iż nie jest to kara, oznacza to jedynie tyle, że Google uważa niektóre witryny za bardziej lub mniej atrakcyjne pod względem pewnych warunków dla użytkowników. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne.

Aktualizacja BERT

Kiedy nowy algorytm Google zostanie wprowadzony w Europie? Czy BERT wpłynął już na Niemcy? Czy wpłynie również na wyszukiwanie w języku angielskim w Niemczech?

BERT to aktualizacja tego jak Google interpretuje wyszukiwane hasła. Początkowo ta zaawansowana forma dotyczyła wyłącznie bezpłatnego wyszukiwania w języku angielskim dla indeksu Google.com w USA. Wprowadzenie BERT na całym świecie, mające wpływ na bezpłatne wyniki wyszukiwania w ponad 70 językach, rozpoczęło się na początku grudnia 2019 roku. Jeśli chodzi o polecanie, BERT był już używane na całym świecie od samego początku, a więc od 24 października we wszystkich językach.

Firmy działające na rynku Europejskim nie odczuły jak na razie wpływu BERT. Czy oznacza to, że powinniśmy być bardziej zorientowani na słowa kluczowe? A może powinniśmy skupić się na słowach kluczowych i tematach interesujących użytkowników?

Koncepcją całej aktualizacji BERT jest optymalizacja wyszukiwania haseł, zrozumieniu intencji użytkowników, które jako właściciele witryn chcemy spełnić. Następnie warto zastanowić się, jaki jest cel danego użytkownika i spróbować przekształcić go w treści w najlepszy możliwy sposób. Aby ukryć w pewien sposób słownictwo, z którego może korzystać wielu różnych użytkowników docelowych odbiorców, warto szukać odpowiedzi na ich potrzeby, oraz nauczyć się wykorzystywać te terminy. Zastanówmy się, jaki rodzaj treści najlepiej spełniałby zamiar użytkownika i zacznijmy je używać. Jeśli użytkownik używa słów kluczowych w taki sposób, że Google może go dobrze przeanalizować (więc nie używa filmów Flash, formularzy Java, aby uzyskać dostęp do treści lub działań JavaScript, które ładują treści po interakcji użytkownika), ale techniki, które są łatwe aby Google został zrozumiały. Warto korzystać ze strukturalnych danych, ponieważ pomogą one w tym żeby Google mogło lepiej zrozumieć dane strony, jeśli Google zrozumie, że dana strona służy specjalnym celom użytkownika, wzrośnie szansa, że poprawią pozycję witryny, zwłaszcza teraz, gdy BERT pomaga Google w zrozumieniu użytkowników oraz hasła jakie wyszukuje a treść danej witryny odpowiedziała na zapytanie.

Od wielu lat Google może wyświetlać strony jako dobre wyniki, nawet jeśli wyszukiwane hasła nie są uwzględnione- ponieważ Google jest już dość dobry w dostarczaniu treści zgodnych z intencjami użytkownika. Dzięki BERT będą w tym jeszcze lepsi.

Krótko mówiąc: nie warto trzymać się przestarzałych technik SEO, wypychając treści słowami kluczowymi, które chcemy uszeregować. warto tworzyć treści dla użytkownika! Tak powinno już być i nie zmieni się to w przypadku aktualizacji BERT.

Jeśli dana strona internetowa odnotowuje ogromny wzrost widoczności w ostatnim czasie to najprawdopodobniej wpływ na to ma któraś z kilku ostatnich mniejszych aktualizacji, które nie zostały potwierdzone przez Google, ale miały miejsce w ostatnim czasie, a więc nie są związane z BERT. Google stale optymizuje swój algorytm. Pod tym względem jest całkiem możliwe, że na ostatnie aktualizacje mediów lub czyszczenie serwerów SERP miało wpływ na niektóre witryny.

Aktualizacja BERT

Witryny które pomagają w tworzeniu świetnych treści, straciły 80% widoczności- jaki jest tego powód? Czy to BERT?

Mało prawdopodobne jest aby BERT miał wpływ na wiele wyszukiwań z dużą liczbą wyszukiwań. Google dość dobrze rozumie, czy spełnia oczekiwania użytkownika, analizując CTR, stawki z powrotem do SERP i końcowe kliknięcia. BERT jest stosowany raczej do bardziej szczegółowych zapytań, które najprawdopodobniej są wyszukiwane po raz pierwszy w historii wyszukiwania Google (ludzki język jest tak złożony- około 15% wszystkich wyszukiwań przeprowadzonych w Google nigdy nie zostało wcześniej przeszukanych). Google ma trudności ze zrozumieniem takich nieznanych zwrotów i tutaj wchodzą AI, ML i BERT. W rezultacie BERT może uderzać głównie w frazy, których usługi odsłuchujące SERP nawet nie śledzą. Dlatego może być bardziej prawdopodobne zwiększanie lub zmniejszenie wyników BERT w danych analizy wyszukiwania w Google Search.

Czy warto  skupić się wyłącznie na słowach kluczowych z długim ogonem? Czy może lepiej używać kombinacji słów kluczowych z krótkim i długim ogonem? Lepiej zwiększyć liczbę słów kluczowych o długim ogonie na stronach kategorii?

Nie zaleca się nigdy skupiania na słowach kluczowych z długim ogonem. Długi ogon obejmuje wyszukiwane hasła, które prawie nigdy nie są wyszukiwane. Tylko ogromna liczba wyszukiwań z długim ogonem może zsumować masę ruchu. Ale jeśli chcielibyśmy skupić się na masach, zaleca się nadal zadowolenie użytkowników i docelowych odbiorców poprzez dostarczanie treści ukierunkowanych na ich potrzeby i zamiary. Jeśli przeprowadzi się badania w tym zakresie i zapewni odpowiednią treść, automatycznie uzyska się rangę długiego ogona. Wraz z pojawieniem się BERT, Google nauczy się jeszcze lepiej rozumieć długie ogony i zapewni najlepsze wyniki wyszukiwania, które opowiadają celom użytkownika i coraz więcej stron będzie pozycjonować dla tych słów kluczowych bez ogona słowa, z których składa się długi ogon.

Czy CMS może być rozwiązaniem w przyszłości dla stron docelowych zoptymalizowanych pod kątem słów kluczowych z długim ogonem?

CMS nie pomoże ani nie utrudni zoptymalizowanych  stron z punktu widzenia zasięgu słów kluczowych. Może to pomóc w przyspieszeniu stron, co jest dobre dla SEO danej strony, ale nie ma to związku z BERT ani słowami kluczowymi.

Biorąc pod uwagę, że intencją użytkownika jest zakup, czy tworzenie treści SEO nadal zapewnia przewagę konkurencyjną?

Wszyscy odwiedzający daną stronę wiedzą, który produkt kupić i chcą jedynie go kliknąć i dokończyć transakcję. Niektóre z nich mogą potrzebować pomocy w zrozumieniu jak zdecydować, który produkt jest dla nich idealny. Treści na stronie mogą pomóc im w podjęciu decyzji, a więc warto pisać to dla tych właśnie użytkowników. Warto pomóc im łatwo zobaczyć daną treść, aby mogli z niej skorzystać. Zostanie to również rozpoznane przez Google i można wówczas liczyć na większy ruch od osób potrzebujących tych porad i skłonić ich do zakupu na danej witrynie.

Czy warto tworzyć treści, które tematycznie są podobne do konkurencji i które znajdują się na pierwszej stronie wyszukiwania?

Tak i nie. Logicznie myśląc skoro treść uznawana jest przez Google za odpowiednią dla danego tematu i zamiaru wyszukiwania, a więc znajduje się na pierwszej stronie. Oznacza to, że treść podobna do 10 najlepszych pozycji w rankingu można również uznać za istotną.

Jeśli jednak skopiuje się to co już znajduje się na pierwszej stronie, Google nie będzie miało powodu by zamienić jeden z aktualnych rankingów na inną stronę- ponieważ nie zapewni ona żadnego wglądu, informacji ani słowa, które nie są jeszcze objęte inni.

Celem jest uwzględnienie tego co już zostało uznane za istotne i uczynienie tego lepszym. Warto ustalić nowy standard dla tego, co inne strony  muszą semantycznie zawierać, aby uzyskać rangę na pierwszej stronie.

Aktualizacja BERT

Najważniejsza zmiana aktualizacji BERT

Najbardziej znaczącą zmianą aktualizacji BERT jest to, że znacznie lepiej rozumie złożone zapytania wyszukiwania niż wcześniej.

Co oznacza reprezentacja enkodera dwukierunkowego z transformatorów?

BERT to procedura uczenia maszynowego, która zużywa dużo treści, aby „doświadczyć”  ludzkiego języka. Następnie pobiera te dane wejściowe i usuwa z nich losowe słowa, pozostawiając je puste, aby następnie „odgadnąć”, jakie słowa najlepiej pasują do tych pustych miejsc. To dwukierunkowe wykorzystanie danych wejściowych pomaga algorytmom ML znacznie częściej wykorzystywać dane treningowe do ciągłego uczenia się i testowania. W ten sposób algorytmy mogą na przykład zrozumieć, że w niektórych zdaniach małe przyimki są tak naprawdę ważne dla znaczenia frazy. W związku z tym Google zrobił duży krok w kierunku „zrozumienia” znaczenia frazy.

Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć na podstawie aktualizacji, jak zareagować powinny strony internetowe na aktualizację BERT? Czy są jakieś zmiany związane z BERT po bardziej technicznej stronie, takie jak nazywanie zdjęć, nagłówki H1?

Optymalizując swoją witrynę zwiększymy uzyskanie najlepszych odpowiedzi na zamiary użytkowników. Im lepiej treści służą swojemu celowi, tym bardziej prawdopodobne  jest, że uszereguje wyszukiwanie hasła internetowego przez algorytmy wyszkolone przez BERT.

Zapytania wyszukiwania głosowego w odniesieniu do BERT

Język mówienia jest o wiele bardziej złożony niż język pisania. Oznacza to, że podczas wyszukiwania języka mówionego Google napotyka jeszcze więcej wyszukiwanych słów, których nigdy wcześniej nie słyszano, niż w przypadku klasycznego wyszukiwania na komputerze. Ponieważ BERT poprawia zrozumienie złożonych zdań, stanie się to niezwykle ważne dla wyszukiwania głosowego.

Jak zoptymalizować zawartość pod kątem wyszukiwania głosowego?

W przypadku pierwszych iteracji wyszukiwania głosowego Google można uzyskać odpowiedzi na zapytania informacyjne zawierające odpowiedzi na pytania zawierające krótkie i konkretne akapity. Ponieważ większość interpretacji wyszukiwanych haseł nadal opiera się na terminach, zaleca się zebranie kilku sposobów, w jakie ludzie mogą poprosić o te specjalne informacje, na które zamierza udzielić odpowiedzi wybrana witryna internetowa. W ten sposób w pytaniu i odpowiedzi można znaleźć wiele kombinacji słów, które mogą być użyte w pytaniu. Odpowiedź na głos powinna brzmieć łagodnie i konkretnie.

Czy podcasty są lepsze dla Google niż posty na blogach?

Obecnie ani posty na blogu, ani podcasty nie są dobre do zwiększenia widoczności SEO w Google. Tekst mówiony podcastów nie jest jeszcze analizowany i używany do udzielania odpowiedzi w wyszukiwarce Google. Blogi są zwykle rozumiane jako rodzaj czasopisma. Pisanie bloga dla SEO nie jest dobrą strategią, jednak tworzenie wiecznie zielonej zawartości, informacja, która jest aktualizowana za każdym razem, gdy jest coś do dodania byłaby najlepszym sposobem na budowanie treści.

Jak działa teraz Google w zrozumieniu plików audio, wideo lub obrazów, takich jak podcasty, YouTube, Instagram itp.?

Są dość dobre w zrozumieniu tego, co widać na obrazach, jak i w rozumieniu języka mówionego. Filmy to tylko połączenie języka mówionego i obrazu. Google jest najlepszą wyszukiwarką internetową na świecie i nie musi wykorzystywać wszystkich swoich możliwości, wystarczy wiedzieć, że są gotowe do wdrożenia, gdy są potrzebne w celu wyprzedzenia wszystkich innych.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu