Skip to main content

Badania i rozwój to coś, o czym zwykle myślimy w kategoriach dziedzin nauki i medycyny oraz przemysłu wytwórczego. Nigdy nie myślimy o content marketingu. Ale pomyśl o swoim typowym tygodniu (a nawet dniu) jako o marketingu treści dla zarządzanej przez siebie strony internetowej. Czy właśnie to, co robisz, nie jest wariacją na temat badań i rozwoju? Począwszy od opracowywania treści, po badanie kampanii reklamowych i sprzedażowych, a nawet planując słowa kluczowe. Chociaż koncepcja wyszukiwania ewoluowała wraz ze sposobem, w jaki korzystamy z Internetu, wiele z nich nadal obraca się wokół słów kluczowych. Słowa kluczowe zmieniają się tak szybko, jak algorytmy wyszukiwania, pozostawiając Ci ciągłe monitorowanie ich użycia i optymalny sposób ich używania.

Jedno z najpopularniejszych narzędzi do badania słów kluczowych, planer słów kluczowych Google Keyword Planner, pomimo pewnych niedociągnięć jest nadal podstawowym narzędziem, z którego można korzystać, niezależnie od tego, czy szukasz pomysłów na słowa kluczowe do kampanii reklamowych, czy po prostu na swoje najnowsze artykuły.

AdWords planner

Planer słów kluczowych Google – przewodnik dla początkujących

Planer słów kluczowych Google Keyword Planner to darmowe narzędzie i jest dostępne za pośrednictwem Google AdWords, przy użyciu danych logowania Google. Planer słów kluczowych umożliwia wykonywanie następujących akcji:

  • za pomocą planera słów kluczowych generowane są nowe słowa kluczowe,
  • uzyskiwanie liczby wyszukiwań, które ma wybrana lista słów kluczowych,
  • pozyskiwanie prognozy ruchu w oparciu o zaproponowaną listę słów kluczowych,
  • powielanie listy poszczególnych słów kluczowych,
  • proponowane są dane i sieci wyszukiwania w oparciu o zaproponowane słowa kluczowe.

Należy pamiętać, że planer słów kluczowych Google Keyword Planner jest narzędziem zarówno do planowania kampanii reklamowych, jak i narzędziem generującym dane nowe słowa kluczowe. Aby wyświetlić dane słowa kluczowe, wystarczy wybrać odpowiednią opcję. Wyniki zwracane dla każdej z opcji można również zawęzić, zmieniając filtry, które zawężają lokalizację, język, zakres dat, a nawet dodatkowe słowa kluczowe do uwzględnienia lub zignorowania.

AdWords planner

Nowe słowa kluczowe – wyszukiwanie propozycji

Możesz wyszukać nowe propozycje słów kluczowych, wybierając dane opcje w planerze słów kluczowych Google Keyword Planner i wprowadzając następujące informacje:

  • słowa lub i propozycje fraz, które kojarzą Ci się z Twoją firmą lub produktem (mogą być jednocześnie propozycjami słów kluczowych),
  • adres URL – domyślny adres URL lub konkretnej strony (np. strony docelowej produktu),
  • kategoria najbardziej odpowiednia dla Twojej firmy lub produktu.

Musisz wprowadzić co najmniej jedno z powyższych, ale im więcej podasz informacji, tym trafniejsze będą propozycje słów dla Twojej strony i planu słów kluczowych. Dane w tabeli można sortować rosnąco lub malejąco według każdej kolumny, w zależności od kryteriów zawężania wyników. Ponadto, chociaż liczba wyświetlana w kolumnie miesięcznych wyszukiwań jest średnią z całego wybranego okresu (domyślnie jest to ostatnie 12 miesięcy), wskazanie kursorem na ikonę wykresu obok każdej liczby powoduje wyświetlenie wykresu z miesięcznymi statystykami.

Sprawdzenie szacunków liczby wyszukiwań i ruchu w Google Keyword Planner

Opcje z wiązane z liczbą wyszukiwań i szacunkową liczbą odwiedzin działają w ten sam sposób, nawet jeśli zwracane wyniki służą do innego celu. Obie wymagają, abyś miał już listę słów kluczowych, które Cię interesują – narzędzie pozwala je wpisać ręcznie, albo przesłać jako plik CSV. Podobnie jak w przypadku propozycji słów kluczowych, możesz zawęzić wyniki, dostosowując różne parametry i wykonać przegląd planu.

W przeciwieństwie do propozycji słów kluczowych, zwracane przez Google Keyword Planner wyniki są ograniczone do listy wprowadzonych lub przesłanych słów kluczowych i fraz, z zaznaczeniem średniej liczby wyszukiwań w podanym zakresie dat lub potencjalnego ruchu (kliknięcia i koszty kampanii), jakie słowa kluczowe mogą wygenerować. Aby uzyskać prognozy ruchu w każdym czasie, wprowadzone muszą być sugerowana stawka oraz zalecany budżet dzienny.

Dodatkowo, zarówno jeżeli chodzi o liczbę wyszukiwań, jak i prognoz ruchu, w Google Keyword Planner możesz podzielić wyniki według urządzenia (telefon komórkowy, komputer lub tablet) i kraju, co jest niezwykle pomocne, jeśli szukasz kierowania na określone lokalizacje lub urządzenia.

Wreszcie, dzięki prognozom ruchu planera słów kluczowych Google możesz także rozróżniać między dopasowaniem przybliżonym, dopasowaniem do wyrażenia i dopasowaniem ścisłym słów kluczowych i wyrażeń, co daje dokładniejszy obraz potencjalnych kosztów swojej kampanii SEO i ruchu.

AdWords planner

Mnożenie list słów kluczowych

Dzięki opcjom keyword plannera możliwe jest generowanie jeszcze szerszej listy pomysłów na słowa kluczowe i frazy, po prostu mnożąc słowa kluczowe z co najmniej dwóch list. Zwracane wyniki mają ten sam format, co w przypadku prognozy ruchu, co pozwala ustawić stawkę i dzienny limit, aby umożliwić wyświetlanie szacunkowych kosztów i ruchu, ale jest również przydatne, aby zorientować się, jakie kombinacje słów kluczowych i rozszerzone frazy będą najlepiej działać na pozycjonowanie stron.

Dopasowania do słów kluczowych

Korzystając z prognozy ruchu lub powielonych list słów kluczowych uzyskanych w planerze słów kluczowych, możesz wyświetlać wyniki w oparciu o dopasowanie przybliżone lub ścisłe, ale czym się one różnią?

Dopasowanie przybliżone

Dopasowanie przybliżone to dokładnie to, co sugeruje to wyrażenie – wyświetlane są wyniki (ruch i koszt) na podstawie wyszukiwanych haseł zawierających dowolne z Twoich słów kluczowych w dowolnej kolejności, wraz z niewielkimi zmianami. Jest to przydatne w przypadku bardzo szerokiego kierowania, docierania do jak największej liczby odbiorców, ale działa najlepiej w połączeniu z wykluczającymi słowami kluczowymi w celu odfiltrowania nietrafnego ruchu.

Dopasowanie do wyrażenia

Dopasowanie do wyrażenia zmniejsza liczbę propozycji w sieci wyszukiwania, ograniczając wyniki do dokładnych dopasowań słów kluczowych, z dodatkowymi słowami przed lub po nim. Może się wywołać w przypadku bliskich odmian, ale znacznie mniej niż w przypadku dopasowania przybliżonego.

Dokładne dopasowanie

Jest najbardziej ograniczające, ponieważ wyniki dotyczą tylko dopasowań do słów kluczowych, bez żadnych innych fraz. Dopasowanie ścisłe jest przydatne, gdy kierujesz reklamy na bardzo określonych odbiorców, ale wymaga ono dokładnych badań, aby nie ukrywać się przed wartościowym ruchem.

Należy pamiętać, że w propozycjach słów kluczowych keyword plannera bliskie odmiany frazy są akceptowane we wszystkich powyższych i uwzględniają również: błędy ortograficzne, liczbę mnogą, a nawet frazy z przedrostkami i przyrostkami. (czyli tak jak potencjalnie mogą je wprowadzać ludzie do wyszukiwarek internetowych). Warto również pamiętać, że w słowach kluczowych nie jest rozróżniana wielkość liter, więc nie ma potrzeby uwzględniania odmian zależnych od wielkości liter.

jak sprawdzić słowa kluczowe konkurencji

Potrzebujesz wsparcia w działaniach marketingowych – zapraszam na Ćwierkają.pl

Słowa kluczowe – tworzenie podstawowej listy

Podstawą każdej reklamy, kampanii marketingowej w wyszukiwarce lub kampanii content marketingowej jest solidna lista słów kluczowych lub fraz, ale wybór tego, co chcesz uwzględnić, jest o wiele bardziej skomplikowany niż zwykłe wymyślanie słów z powietrza.

Jak celnie znaleźć słowa kluczowe? Zacznij myśleć jak klient

Bez wątpienia masz już dobrane frazy kluczowe, które kojarzysz z Twoją firmą i/lub każdym z Twoich produktów i pasują do Twojej branży. Pytanie, które trzeba tu zadać, brzmi: z czym Twoi klienci kojarzą Twoją firmę i produkty? Chociaż rozpoczęcie tworzenia listy w Google Keyword Planner przy użyciu wybranych słów kluczowych jest dopuszczalne, należy ją rozszerzyć o dane słowo kluczowe i frazy, których klienci będą najczęściej wyświetlać w wynikach wyszukiwania czy w propozycjach grup reklam. Poszukaj wskazówek w analizie ruchu (jeśli nadal są dostępne), bez ignorowania odmian kategorii, marek, kolorów, a nawet punktów cenowych.

Myśl w kategoriach fraz i grup słów, a nie pojedynczych słów kluczowych. A kierując reklamy na wiele lokalizacji w celu świadczenia usług na szeroką skalę, zastanów się, jak różne kraje i kultury odnoszą się do tego samego produktu.

Posiadanie dużej listy słów kluczowych, która odnosi się do wszystkich aspektów Twojej firmy i witryny, jest przydatna w ogólnym SEO oraz w kampaniach mających na celu zwiększenie widoczności i ruchu w Twojej stronie. Jednak gdy zaczynasz prowadzić kampanie w Google Keyword Planner skierowane do określonych grup klientów i kierujesz ich na strony z określonymi produktami i usługami, listę należy ograniczyć do słów kluczowych związanych tylko z tą kampanią. Szerokie i popularne słowa kluczowe i wyrażenia mogą dotrzeć do znacznie większej liczby odbiorców, ale ponieważ mają również większą konkurencję, wysokość stawki i całkowity koszt są również znacznie wyższe.

 

Przydatnym podejściem jest przyjrzenie się słowom kluczowym i wyrażeniom pod kątem zamiaru wyszukiwania – jaki jest cel użytkownika podczas wyszukiwania:

Informacyjny – po prostu szukanie dodatkowych informacji, a te frazy mogą zawierać takie terminy, jak: więcej informacji, szczegóły dotyczące, cechy itp.

Nawigacyjny – niezbyt częste, ale nadal używane przez niektórych użytkowników, ten typ zapytania zwykle zawiera domenę lub markę w zapytaniu.

Komercyjny – te zapytania zwykle zawierają bardzo specyficzne parametry, takie jak kolory, cena, porównanie, a rozmiar. Ci użytkownicy są bardzo blisko zakupu i chociaż mogą nie używać zapytań transakcyjnych, nadal mogą natychmiast zwrócić się do kupujących, jeśli znajdą to, czego szukają w wynikach wyszukiwań.

Transakcyjny – podczas gdy zapytanie komercyjne jest powiązane z użytkownikami, którzy są bliscy zakupu, zapytanie transakcyjne jest połączone z użytkownikami, którzy są gotowi do zakupu. Zapytania te zawierają słowa, takie jak zakup, kup, sprzedaż, kupon, rabat, czasami w połączeniu z lokalizacja i formularz kontaktowy.

Dalsze udoskonalanie może nastąpić poprzez pogrupowanie słów kluczowych w Google Keyword Planner według określonych produktów, kategorii i cech produktów. Na przykład sklep meblowy może pogrupować słowa kluczowe według pokoju (kuchnia, salon, sypialnia itp.), a następnie jeszcze bardziej oddzielić meble od elementów dekoracyjnych i akcesoriów. Jest to przydatne nie tylko w celu zapewnienia dokładniejszych szacunków ruchu i kosztów, ale także w celu zorganizowania wszystkich kampanii i personalizacji w wyświetleniach reklam, szczególnie jeśli katalog produktów sklepów internetowych jest duży i zróżnicowany.

Snippet - a pozycjonowanie

 

Badania słów kluczowych i listy słów kluczowych w Google Keyword Planner służą ostatecznie dwóm celom: mogą być używane do kształtowania treści w Twojej witrynie oraz mogą być używane do kształtowania kampanii reklamowych w sieci reklamowej i wyszukiwania. W związku z tym rozmiar i szczegółowość listy słów kluczowych w dużej mierze zależy od jej przeznaczenia. W przypadku kampanii reklamowych chcesz, aby lista była stosunkowo krótka i zwięzła, podczas gdy dla celów treści możesz mieć bardzo długą listę, ze znacznymi odchyleniami w każdej frazie na liście.

Jedynym obszarem, w którym się nie różnią, jest optymalna długość każdego wyrażenia kluczowego: od dwóch do pięciu słów. Na potrzeby treści możesz rozważyć zdania złożone z odpowiednich wyrażeń, ale niekoniecznie są one wyświetlane w głównej kolumnie listy słów kluczowych. Mimo że sposób, w jaki ludzie wyrażają swoje zapytania, zaczyna przypominać pełne zdania i pytania, liczba możliwych kombinacji jest zbyt duża, aby ograniczyć się do jednego pełnego zdania na liście słów kluczowych.

Nie polegaj na Google Keyword Planner i własnych sesjach burzy mózgów w przypadku wszystkich możliwych odmian. Spójrz na swoich konkurentów i alternatywne narzędzia słów kluczowych, aby nie tylko rozszerzyć swoje odmiany, ale także potwierdzić włączenie innych.

Nigdy nie uzyskasz przewagi nad konkurencją, jeśli po prostu naśladujesz to, co robią Twoi konkurenci, nie tylko pod względem biznesowym, ale także marketingowym i kierowaniem na słowo kluczowe.

Używając planera słów kluczowych i patrząc na słowa kluczowe, których używają Twoi konkurenci i do jakich celów kierują reklamy, zawsze skup się na znalezieniu własnych odmian, które mogą Cię wyprzedzić. Można to zrobić, szukając synonimów i kombinacji słów, które mają dość dużą liczbę wyszukiwań, ale są niską lub średnią konkurencją.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu