Skip to main content

Zbudowanie efektywnej strategii pozyskiwania linków nie jest łatwym zadaniem, bo zmiany w zakresie SEO zachodzą bardzo często. Sposoby wykorzystywane do skutecznego zdobywania wartościowych linków sprzed dwóch lub trzech lat dziś mogą być zupełnie nieskuteczne, niekiedy zaś nawet szkodliwe. Z tego względu przedstawiamy listę sposobów, które odznaczają się skutecznością w 2020 roku. Sprawdź listę i wybierz te, dzięki którym twoja witryna znajdzie się na szczycie wyników wyszukiwania w Google.

Сzemu pozycjonowanie nie działa

1. Crowdsourcing i patronowanie nowym inicjatywom

Crowdsourcing  rozwija się na całym świecie, także i w naszym kraju. Mało jednak specjalistów z zakresu SEO wydaje się zdawać sobie sprawę z tego, że dzięki platformom crowdfundingowym mogą uzyskać naprawdę dobrej jakości linki dla swoich witryn internetowych. W jaki sposób można zrealizować kampanię budowania linków przy pomocy dowolnej platformy crowdfundingowej?

Cały proces jest naprawdę prosty i nie wymaga nawet dużych nakładów pracy ani ponoszenia sporych nakładów finansowych. W rzeczywistości może być nawet sporo tańszy niż na przykład zamawianie artykułów sponsorowanych bądź tworzenie kampanii promocyjnej w Google lub mediach społecznościowych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że zazwyczaj wystarczy około 10 złotych do tego, by zostać donatorem czy też patronem danego przedsięwzięcia. Za kwotę rzędu kilku lub kilkunastu złotych, są do zdobycia dobrej jakości linki. 

Istnieją dwa główne sposoby na to, żeby pozyskać link z platformy crowdfundingowej. W wariancie pierwszym znajdą się takie inicjatywy, których twórcy po prostu dziękują za wpłaty publikując listę wszystkich swoich darczyńców, co oznacza również najczęściej wzmiankę z linkiem do strony internetowej. W tym wypadku cały proces zdobywania dobrej jakości linku jest już zakończony, co może dla wielu osób być wystarczające. 

Niektórzy idą jednak o krok dalej. Rośnie liczba takich potencjalnych beneficjentów, którzy chcąc otrzymać pieniądze oferują również swoim dobroczyńcami pakiety linków, działających na które korzyść darczyńcy. Takie pakiety nadal tworzą bardzo dobrze widziane przez algorytm Google linki, a zatem są one naprawdę wartościowe.

Zdecydowanie więc warto pamiętać, że ta technika jest mało używana, stąd też jej duży potencjał, jeśli chodzi o budowanie efektywnych strategii budowania linków. 

Backlinki jak je pozyskiwać

2. Sponsorowanie eventów

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że można wykorzystać wiele różnego rodzaju eventów po to, by stały się świetną strategią budowania linków? Jeśli nie, to właśnie ta część artykułu jest przeznaczona dla ciebie i wszystkich, którzy chcieliby wyprzedzić swoją konkurencję w prowadzeniu działań SEO. Jak to zrobić?

Masa wydarzeń dzieje się niemal każdego dnia, niemal w każdej niszy. Takie wydarzenia mogą mieć zasięg lokalny, krajowy a nawet międzynarodowy. Jedyne, co musisz wiedzieć, to gdzie można znaleźć strony wydarzeń związanych tematycznie z branżą promowanej witryny i użyć ich do tego, by zbudować sieć dobrej jakości linków. 

Po pierwsze trzeba znaleźć wydarzenia w twojej okolicy, województwie lub w całym kraju i wybrać takie, które są bezpośrednio związane z branżą czy niszą, w której działasz. Jeśli na przykład firma jest zainteresowana w tym, by stworzyć swoją obecność w sieci za pomocą dobrych linków to będzie zainteresowana również w tym, by brać udział w branżowych wydarzeniach. Jeśli takie są w najbliższym czasie należy je odnaleźć i zastanowić się czy możliwe jest ich sponsorowanie lub też wzięcie udziału w jakiś inny sposób.

Takich wydarzeń jest wiele i zazwyczaj nie jest rzeczą trudną znalezienie najbardziej odpowiednich do własnych potrzeb. Mogą to być warsztaty, prelekcje czy odczyty, bootcamp, czy spotkania użytkowników bądź miłośników danej marki lub serii. Wszystko zależy od tego, by umieć odnaleźć takie wydarzenia i spróbować wziąć w nich udział, czy to poprzez sponsoring czy też w inny sposób. Można je oczywiście sponsorować i po prostu korzystać z tego, że jest się na liście sponsorów. 

W przypadku ograniczonego budżetu nie jesteś na straconej pozycji, wystarczy dowiedzieć się, czy nie jest możliwe wzięciem udziału jako prelegent, wykładowca czy trener. Bez względu na to, w jaki sposób się znajdziecie na tym wydarzeniu, pozwala to zadbać o pojawianie się w materiałach na temat wydarzenia. Każda z takich wzmianek to szansa na to, aby zdobyć linki prowadzące do witryny. 

Jeśli brak jest wydarzeń w danej branży, również nikt nie stoi na straconej pozycji. Z powodzeniem można również stać się organizatorem takiego wydarzenia. Znów warto najpierw zbadać, jakie jest zapotrzebowanie wśród potencjalnych odbiorców, a jeśli wygląda obiecująco to także stworzyć listę potencjalnych współpracowników, których będzie można zaprosić do wzięcia udziału. Takie działanie ma niekiedy jeszcze lepsze oddziaływanie na budowanie dobrej strategii pozyskiwania wartościowych linków do własnej witryny. 

link

3. Wzmocnij obecność w social media 

Nietrudno zauważyć, że obecnie wiele osób nie wierzy w linki umieszczone w social media. Od dawna istnieje przekonanie, że nie są one istotne dla budowania dobrej jakości systemów linków, stąd też nie służą realizacji założeń kampanii budowania linkowania strony. Trzeba stwierdzić, że nie jest to prawdą. mimo tego przez napisz linki służą media są atrybut nofollow tą nadal warto poświęcić czas i energię na to żeby umieścić ich nie to większą ilość i dbać o to bym regularnie pojawiały się nowe m.in na przykład na swoje facebookowej stronie od oby na tych linków znalazło się znacznie więcej niż Ma to miejsce w przypadku samej wizytówki. publikacja artykułów czy nawet umieszczania podpisów w opis w deskrypcji zdjęć lub grafik pozwala na to by wzmocnić wiarygodność nie tylko prezencji w danej platformie mediów społecznościowych, ale również stwarza stworzyć opinia na temat tego w jaki sposób postrzegana jest przez odbiorców. Te czynniki są nie do pominięcia dla tego co nazywamy działaniami odpowiedź zatem również iw ten sposób wart jest stworzyć zaufania dla swojej witryny. 

4. Miejsca publikujące podsumowania i bazy wiedzy

Kolejnym z bardzo popularnych a jednocześnie zbyt mało niekiedy przez specjalistów od SEO jest wykorzystanie miejsc publikujących regularne listy ciekawych treści dotyczących nowinek z branży. Mogą to być skróty wiadomości, ważne wydarzenia, nazwiska ekspertów, nowe modele w katalogach producentów. Często także są to zebrane materiały na dany temat, tworzące zbiór źródłowych odniesień. Jak można to wykorzystać z punktu widzenia strategii SEO?

Znalezienie się w gronie wzmiankowanych witryn jest istotne dla uzyskania wartościowych linków. Pamiętać należy, że znajdujące się na dobrych portalach listy źródeł są bardzo popularne wśród odbiorców masowych, więc tym samym wzmacniają pozycję tych, do których się odnoszą. Taki link jest naprawdę bardzo wartościowy.

Listy publikacji nie tylko pomagają budują dobre odniesienia do witryny, ale również, a może nawet przede wszystkim, umacniają pozycję eksperta w branży. Jeśli znajdujesz się na takiej liście ze swoim artykułem czy video, to być może zaczną się zgłaszać do ciebie inni prowadzący tego rodzaju strony i portale. W taki sposób zbudujesz silne linki w sieci i realną sieć kontaktów osobistych.

5. Wykorzystanie influencerów

Influencer to osoba, która posiada liczną rzeszę odbiorców. Część osób myśli, że to pojęcie odnosi się do tego, że można taką osobę wynająć i z jej pomocą prowadzić działania marketingowe, takie jak sponsorowane treści czy reklamy. Można jednak współpracować z influencerami w inny sposób, nazywany niekiedy “masażem ego”.  Każdy chyba lubi być chwalony i doceniany, więc poproszenie kogoś o wypowiedź w uznanym gronie jest zaproszeniem chętnie przyjmowanym. 

Dla zbudowania dobrej relacji i powodzenia przedsięwzięcia dobrze jest stworzyć ciekawy problem, na który krótko można odpowiedzieć. Jeśli się uda stworzyć coś takiego, to wówczas jest to naprawdę dobry link, który zdecydowanie wzmocni oddziaływanie na treści firmy. Nie jest to proces łatwy, ale na pewno warty dołożenia starań. Trzeba szukać takiego tematu do rozmowy czy wyrażenia opinii przez influencera, żeby było to coś nowego na rynku. W tym wypadku kreatywność jest najlepszym sposobem działania, bo trzeba połączyć poszukiwane przez odbiorców rozwiązania z odmiennym sposobem mówienia o nich.

6. Tworzenie treści opartych na danych

Tworzenie treści opartych na danych to kolejna z techniki strategicznych w link buildingu, których nie wolno pominąć. Nie jest to zadanie łatwe, ale stworzenie odpowiednio interesujących treści pozwala na uzyskanie całego szeregu korzyści. Należy jednak pamiętać o tym, że dane takie najlepiej jest zdobyć samodzielnie, na przykład przeprowadzając szereg testów. Wówczas treść wyczerpująco objaśniająca dane zagadnienie może być jedyna branży, więc będzie magnesem przyciągającym osoby zainteresowane tego typu tematami. 

Temat jest najważniejszy, dlatego trzeba znaleźć słowa kluczowe, które są poszukiwane wewnątrz niszy, a następnie postarać się o stworzenie wartościowego artykułu, opartego o pracę z twardymi danymi i tworzące nową jakość dla odbiorcy. Wśród technik tutaj prezentowanych jest to prawdopodobnie najbardziej czasochłonna i kosztowna droga tworzenia treści, jednak jej opanowanie przyniesie na pewno adekwatny zwrot nakładów, nie ograniczonych jedynie do ruchu na witrynie czy bazy linków zwrotnych. 

7. Monitorowanie sieci

Sporo osób zajmujących się SEO na co dzień zdaje się zapominać, że bardzo często jest tak, że już istnieją wzmianki o produkcie czy usługach jakie podejmują się promować. Nie popełniaj tego błędu, i koniecznie miej na uwadze ciągłe monitorowanie sieci pod kątem pojawiania się wzmianek na wybrane przez siebie słowa i frazy kluczowe. 

Świetnym źródłem informacji jest polski Brand24, ale można również skorzystać z darmowego rozwiązania od Google. Alerty Google pozwalają na otrzymywanie e maili za każdym razem, gdy ktoś wspomniał dane słowo kluczowe w sieci. Dzięki temu rozwiązaniu można z łatwością odpowiadać osobom, które zamieściły wzmiankę. Może to być na przykład recenzja produktu lub usługi bądź powołanie się na publikowane treści. Dzięki odpowiedniej odpowiedzi można nie tylko zdobyć dobrej jakości linki, ale też zażegnać kryzys spowodowany niekorzystną opinią na temat usług lub produktów związanych z daną witryną.

8. Linkowanie wewnętrzne witryny

Poza tymi wszystkimi wymienionymi technikami, które muszą być realizowane w roku 2020 po to, by jak najlepiej prowadzić strategią, warto również poświęcić czas na to, żeby zadbać o własną stronę internetową. Szczególną uwagę trzeba zwrócić  na linkowanie wewnętrzne i sprawdzać na bieżąco jego stan w witrynie. 

chodzi o to by odpowiednie linkowanie pozwala na to, by w roboty wyszukiwarki Google lepiej odczytywały nowe treści, jeśli są odpowiednio połączone ze starymi. Co więcej, lepiej zrozumieją i ocenią w rankingu wszystkie treści obecne na witrynie. Dzięki temu wzmocni się pozycja całej witryny, a tym samym widoczność w wynikach wyszukiwania.

9. Publikuj wpisy gościnne

Ta metoda ostatnio jest coraz mniej popularna, bo coraz trudniej jest znaleźć miejsca w sieci, które godzą się na to, by bezpłatnie zamieszczać na nich swoje treści. Po okresie współpracy opartej o wymianę treści za pomocą wpisów gościnnych znaleźliśmy się w erze płacenia za każdy opublikowany post. Niemniej jednak nadal jest możliwe znalezienie tego rodzaju miejsc, dzięki którym publikowane treści będą posiadały link zwrotny do danej witryny. W tym wypadku należy jednak zrobić bardzo staranny research, dzięki czemu można będzie o wiele łatwiej odnaleźć witryny gotowe na akceptację tekstu.

10. Podpatruj swoją konkurencję

Jeśli chcesz wyprzedzić konkurencję, musisz bacznie obserwować to, co się dzieje u innych. Jednym ze sposobów na to jest sprawdzenie, jakie linki już zgromadziła konkurencja i zastanowienie się nad tym, czy możesz zrobić to samo, tylko lepiej. Jeśli uda się stworzyć odpowiednio lepsze pod względem jakości treści, to na pewno zyskasz przewagę w wyścigu o pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwarki.

Oto lista 10 strategii skutecznego pozyskiwania linków do witryny. Nie musisz ich wdrażać wszystkich od razu, na początku wybierz z 2-3, w których czujesz się najlepiej i stwórz treści, dzięki którym wyniki wyszukiwań będą jedynie piąć się w górę.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu